Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Jaka kara?

Jadąc do pracy, centrum handlowego lub szkoły, bez problemu zobaczymy pomalowane na niebiesko miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych. Jak się okazuje, prawo ściśle określa, ile takich stanowisk powinno znajdować się na danym parkingu, a jeśli te normy nie są spełnione, osoby potrzebujące takich miejsc mogą wystąpić do zarządcy danej nieruchomości, instytucji lub drogi o wyznaczenie kolejnych stanowisk.

Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Jaka kara?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 czerwca 2020

Ile miejsc dla niepełnosprawnych na parkingu?

Aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do ustawy o drogach publicznych. Zgodnie z artykułem 12a zarządca drogi musi spełnić określone prawem normy. To samo dotyczy wspólnoty mieszkaniowej jeśli to ona wytycza i zarządza drogami wewnętrznymi i osiedlowymi parkingami.

Zgodnie z przepisami, zarządca musi wyznaczyć co najmniej jedno stanowisko dla osób niepełnosprawnych, jeśli ogólna liczba stanowisk na danym parkingu wynosi od 6 do 15.

Kolejny próg dotyczy parkingów od 16 do 40 stanowisk – wówczas należy wyznaczyć nie mniej niż 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych.

W przypadku parkingów od 41 do 100 stanowisk, konieczne jest wytyczenie co najmniej trzech takich miejsc.

Większe parkingi (101 stanowisk i więcej) opierają się już na nieco innych zasadach. W takim przypadku, konieczne jest zabezpieczenie co najmniej 4% ogólnej liczby stanowisk dla osób niepełnosprawnych.

Jak oznaczyć miejsce parkingowe dla niepełnosprawnych

Od 2017 roku, trudno nie zauważyć miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z przepisami, całe stanowisko musi być pomalowane niebieską farbą, która wyraźnie jest widoczna niezależnie od warunków pogodowych.

Należy pamiętać, że normy dokładnie określają wielkość takiego stanowiska. Chodzi przecież o to, aby osoba, która posiada ograniczone możliwości w poruszaniu się, mogła swobodnie wysiąść z samochodu i przesiąść się na przykład na wózek inwalidzki. Zgodnie z ustawą stanowisko parkingowe dla osób niepełnosprawnych powinno mieć co najmniej 3,6 metra szerokości oraz 5 metrów długości. Nieco inne zasady dotyczą stanowisk znajdujących wzdłuż jedni – wtedy szerokość pozostaje bez zmian, jednak długość została określona na 6 m.

Miejsce takie powinno być wyróżnione oznakowaniem poziomym (niebieska powierzchnia ograniczona białymi liniami i symbolem osoby niepełnosprawnej (znak P-24). Konieczne jest także oznakowanie pionowe – znak D-18a „parking – koperta” oraz T-29 z piktogramem osoby niepełnosprawnej.

Niepełnosprawni upominają się o swoje

Szacuje się, że karty postojowe uprawniające do parkowania na stanowiskach dla niepełnosprawnych posiada aktualnie około 0,5 mln osób w Polsce. Rzeczywiście, w wielu lokalizacjach powstały nowe, specjalnie oznakowane miejsca, dedykowane właśnie dla nich. Problem pojawia się jednak na niektórych osiedlach czy w mniejszych miejscowościach. Coraz częściej zdarza się, że sami niepełnosprawni, powołując się na przytoczone wyżej przepisy upominają się o swoje, zgłaszając konkretne propozycje do urzędów, samorządów czy wspólnot mieszkaniowych. Dużo lepiej wygląda sytuacja na parkingach przy centrach handlowych czy dyskontach, które wpisały działania ułatwiające życiem osobom niepełnosprawnych w swoją politykę CSR (społeczna odpowiedzialność biznesu). Nieocenione są także interwencje stowarzyszeń i fundacji, które w imieniu swoich podopiecznych postulują wyznaczenie stanowisk parkingowych w swoim lokalnym środowisku.

Jaki mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych?

Osoba nieposiadająca stosownych uprawnień a parkująca swój samochód w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Funkcjonariusz może nałożyć na nią nawet 500 złotych mandatu i dopisać do konta pięć punktów karnych. Co więcej, samochód „winowajcy” może zostać odholowany na koszt właściciela, co powinno skutecznie zniechęcić kierowców, którzy bezprawnie parkują na niebieskich stanowiskach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!