Wypadek z udziałem hulajnogi a odszkodowanie

Na chodnikach dużych miast pojawia się coraz więcej hulajnóg z napędem elektrycznym. Trzeba mieć świadomość, że rozpędzone do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę urządzenie może spowodować ogromne szkody zarówno w przypadku potrącenia pieszego czy rowerzysty jak również kolizji z samochodem  

Wypadek z udziałem hulajnogi a odszkodowanie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 czerwca 2020

Czy hulajnogi elektryczne są bezpieczne?

Na ten temat wypowiedziało się już wielu ekspertów. Jak w każdym przypadku, również hulajnogi elektryczne mogą być świetnym sposobem na poruszanie się po zatłoczonym mieście, pod warunkiem, że są używane z wyobraźnią. Niestety, znane są już przypadki potrąceń pieszych, które kończyły się hospitalizacją. Dodajmy – nie zawsze, co potwierdziły wyroki sądów, wina leżała po stronie przemieszczającego się na hulajnodze. Policjanci odnotowują również kolizje takich pojazdów z samochodami, gdzie oprócz obrażeń kierującego takim sprzętem odnotowano uszkodzenia auta, których usunięcie może kosztować sporo. Z pozoru błahe pęknięcie plastikowej okładziny zderzaka to strata idąca czasem w tysiące złotych. Jeżeli wina będzie leżała po stronie użytkownika hulajnogi – będzie musiał za naprawę zapłacić z własnej kieszeni lub z nieobowiązkowej polisy OC w życiu prywatnym.

Jakie ubezpieczenie dla właściciela hulajnogi?

Kupując hulajnogę elektryczną dla siebie lub dziecka, musimy mieć świadomość odpowiedzialności materialnej za ewentualne szkody, wyrządzone z winy użytkownika takiego pojazdu. Pamiętajmy, że w polskim prawie nie ma obowiązku posiadania polisy OC dla właściciela hulajnogi. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia, które może spowodować konieczność wypłaty odszkodowania, nasza odpowiedzialność jest dokładnie taka sama jak w przypadku kolizji spowodowanych na rowerze, rolkach czy… w ruchu pieszym. Mimo stosunkowo krótkiej historii hulajnóg na polskich drogach (a właściwie chodnikach), na wokandy polskich sądów trafiały już sprawy zarówno dotyczące odszkodowania dla potrąconego pieszego, jak również uszkodzenia samochodu.

Warto porozmawiać ze swoim ubezpieczycielem na temat ubezpieczenia OC na taką ewentualność. W wielu przypadkach rozsądnym rozwiązaniem wydaje się polisa OC w życiu prywatnym. Czasem takie rozwiązanie jest dodatkiem do „większej” polisy na życie, nieruchomości lub innych produktów. Jak zawsze, warto dokładnie przeczytać OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i zwrócić uwagę na ewentualne wyłączenia od odpowiedzialności.

Zostałem potrącony przez hulajnogę – jak ubiegać się o odszkodowanie

Z drugiej strony, może się zdarzyć, że to my padniemy „ofiarą” brawurowego użytkownika elektrycznej hulajnogi. Co zrobić w takim wypadku? Po pierwsze, jeśli sprawca zbiegł, konieczne jest wezwanie policji, ustalenie świadków, oraz ewentualnych nagrań z monitoringu miejskiego lub prywatnego. Interwencja policji może być niezbędna również wtedy, kiedy sprawca nie ucieknie z miejsca zdarzenia, ale konieczne będzie potwierdzenie jego personaliów. To ważne, szczególnie wtedy, jeśli dochodzi do poważniejszych wypadków, w których konieczna jest interwencja pogotowia ratunkowego.

W przypadku drobniejszych zdarzeń, wystarczy spisać oświadczenie zawierające dane sprawcy (warto potwierdzić je z dowodem osobistym). Jeżeli sprawca posiada ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, powinniśmy spisać także dane jego ubezpieczyciela wraz z numerem polisy. Spisany w pośpiechu „na kolanie” dokument, stanie się bowiem istotnym elementem w rozpoczęciu drogi do uzyskania odszkodowania.

Pamiętajmy, że w przypadku potrącenia pieszego przez hulajnogę, orzeczenie winy nie zawsze jest oczywiste. Znane są w Polsce przypadki, w których sądy wskazywały na winę pieszego, który nie zachowując ostrożności spowodował kolizję z „prawidłowo jadącym użytkownikiem hulajnogi”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!