3 województwa z najgorszą jakością paliwa

Inspekcja Handlowa od 17 lat sprawdza jakość paliw na stacjach benzynowych. Wyniki pierwszego badania z 2003 roku były druzgocące — wtedy odsetek próbek paliw ciekłych niespełniających wymogów jakościowych wyniósł aż 30 proc. Jak obecnie wypadają badania? W jakich województwach zatankujemy paliwa najlepszej jakości, a w jakich lepiej uważać, co wlewamy do baku?

3 województwa z najgorszą jakością paliwa
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 11 czerwca 2020

Inspekcja Handlowa każdego roku bada następujące rodzaje paliw ciekłych dostępnych na polskim rynku: benzynę, olej napędowy, gaz LPG oraz biopaliwa. Z roku na rok jakość sprzedawanego na stacjach benzynowych paliwa poprawiała się, a od 4 lat stwierdzone nieprawidłowości utrzymują się na poziomie poniżej 3 proc.

Uwaga na tankowanie w tych województwach

Paliwa ciekłe najgorszej jakości występują w  3 województwach. Najwięcej nieprawidłowości wystąpiło w woj. podlaskim – 5,88 proc. zbadanych próbek, woj. zachodniopomorskim – 5,66 proc. i woj. kujawsko-pomorskim – 4,92 proc. Czego dotyczyły nieprawidłowości?

Benzyna — zastrzeżenia dotyczyły niedotrzymania wartości określonych dla parametru prężność par, co skutkuje pogorszeniem pracy silnika, który po zatankowaniu takim paliwem może się dławić i gasnąć. Innym uchybieniem były niewłaściwe parametry destylacji, wpływającej na płynność pracy silnika oraz jego zdolność do osiągnięcia maksymalnej mocy. Niedotrzymanie tego parametru skutkuje niewłaściwym spalaniem i nadmiernym zużywaniem silnika.

Olej napędowy - w przypadku tego rodzaju paliwa kwestionowanymi parametrami w były stabilność oksydacyjna (odporność na utlenianie podawana w godzinach). Utlenianie powoduje mętnienie paliwa i powstawanie osadów żywicznych w zbiorniku i systemie zasilania. W konsekwencji dochodzi do zatykania filtrów paliwa, zanieczyszczenia zaworów wtryskowych oraz innych usterek układu paliwowego.

Gaz LPG - zastrzeżenia dotyczyły złych wyników badania działania korodującego na miedź — konsekwencją jest rdzewieniem niektórych elementów silnika.

Dobrą jakością paliw mogą z kolei pochwalić się następujące województwa: łódzkie, małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, podkarpackie oraz opolskie.  W tych województwach Inspekcja Handlowa nie zakwestionowała żadnej z losowo pobranych próbek.

CZYTAJ TEŻ Czy pracownik stacji paliw może odmówić zatankowania LPG?

W jaki sposób sprawdza się jakość paliwa?

Badane stacje wybierane losowo — bo jak tłumaczą kontrolerzy — “ten sposób typowania lepiej odzwierciedla rzeczywisty obraz jakości paliw w Polsce”. Inspekcja Handlowa dodatkowo sprawdza miejsca, w których w poprzednich latach wykazano nieprawidłowości oraz stacje zgłoszone przez organy ścigania lub konsumentów. Inspektorzy w 2019 roku zbadali 1023 próbki pobrane na 1023 stacjach. Badanie wykazało, że wymagań jakościowych nie spełniło 1,37 proc. próbek (rok wcześniej – 1,90 proc.). Nieprawidłowości najczęściej dotyczyły oleju napędowego.

Konsekwencje dla stacji benzynowej za złą jakość paliwa

W wyniku przeprowadzonej kontroli Inspekcja Handlowa wydała 10 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw niespełniających norm, oraz przekazała do Urzędu Regulacji Energetyki informacje o 47 stacji paliw dotyczące naruszenia przepisów prawa energetycznego oraz warunków udzielonych koncesji na obrót paliwami ciekłymi. Prezes URE może nałożyć karę na przedsiębiorców sprzedając paliwa niewłaściwej jakości.

Inspekcja Handlowa skierowała 23 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratur. Za obrót paliwem złej jakości grożą surowe sankcje — grzywna w wysokości do 1 mln zł lub kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Jak samodzielnie sprawdzić jakość paliwa?

Możemy samodzielnie sprawdzić jakość paliwa. Potrzebny będzie do tego specjalny tester, który można kupić w internecie oraz w sklepach motoryzacyjnych. Pomiar przy użyciu takiego urządzenia określi stopień zanieczyszczenia paliwa. Inne sposoby na domowe testowanie jakości paliwa znajdziesz TUTAJ. 

Na zlecenie UOKiK powstała mapa z wykazem stacji i hurtowni skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w okresie od 9 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2019 r. Litera D oznacza, że próbka spełnia wymagania jakościowe określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 9 października 2015 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych.

CZYTAJ TEŻ Kłopoty na stacji benzynowej. Co zrobić, gdy nie możemy zapłacić za zatankowane paliwo?

Kontrola jakości paliwa 2020

Od stycznia do maja 2020 r. Inspekcja Handlowa zbadała 632 próbki paliw ciekłych, w tym 316 próbek oleju  napędowego i 316 próbek benzyn. 22 próbki paliw ciekłych (3,48 proc.) nie  spełniały wymagań jakościowych, w tym 20 próbek oleju napędowego (6,33 proc.) i 2 próbki  benzyny 95 (0,63 proc.). W przypadku gazu skroplonego (LPG) zbadano 133 próbki — 2 próbki nie spełniały wymagań (1,77 proc.).

Paliwo złej jakości. Gdzie zgłaszać nieprawidłowości?   

W pierwszej kolejności reklamację należy złożyć u właściciela stacji, a następnie poinformować o tym UOKiK oraz Inspekcję Handlową. Nieprawidłowości w zakresie zawyżania ilości sprzedawanego paliwa można zgłaszać do Głównego Urzędu Miar.

Źródło: materiały UOKiK.

CZYTAJ TEŻ Wypadek z udziałem hulajnogi a odszkodowanie

   

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!