Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Jak korzystać z publicznego lekarza gdy nie mam etatu?

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę prócz takich zalet jak gwarancja terminowej wypłaty wynagrodzenia, czy urlopy, daje też możliwość korzystania z bezpłatnej, publicznej służby zdrowia. Co jednak zrobić gdy nie mamy powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego? Czy można kupić samodzielnie dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Jak korzystać z publicznego lekarza gdy nie mam etatu?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 czerwca 2020

Osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, a od niedawna także umowy zlecenia objęta jes  obowiązkową rejestracją w ZUS, a co za tym idzie mogą też korzystać z ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, który odpowiada za świadczenia w ramach publicznej służby zdrowia. Osoby zatrudnione mają odprowadzane składki dzięki czemu mogą korzystać z bezpłatnej służby zdrowia. Składki te rozlicza pracodawca realizując wynagrodzenie.

Kto jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem NFZ?

Jednak darmowa opieka medyczna nie przysługuje tylko osobom pracującym na umowie o pracę, czy zlecenie. Zgodnie z prawem z publicznej służby zdrowia w ramach ubezpieczenia mogą też korzystać kobiety w ciąży, w okresie porodu czy połogu jeśli mają polskie obywatelstwo, a ponadto każdy obywatel, który nie ukończył 18 roku życia, a także starsi jeśli są studentami. Ze świadczeń mogą też osoby nieubezpieczone, które jednak spełniają kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń socjalnych. Publiczna służba zdrowia musi tez pomóc osobom uzależnionym od alkoholu czy narkotyków jeśli są w trakcie leczenia odwykowego, a także ci, którzy cierpią na zaburzenia psychiczne. Publiczna służba zdrowia dostępna jest też bez opłat dla osób bliskich osób, które mają ubezpieczenie. Chodzi tu np. o dzieci, małżonków albo rodziców lub dziadków. Trzeba jednak pamiętać, że taka osoba musi być zgłoszona wcześniej przez osobę ubezpieczoną.

CZYTAJ TEŻCzy pracodawca może przerwać mój urlop?

Czy bezrobotny może skorzystać z ubezpieczenia zdrowotnego?

Z ubezpieczenia zdrowotnego może skorzystać osoba bezrobotna ale tylko pod warunkiem rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy. Musi też przestrzegać zasad związanych z rejestracja w PUP. Chodzi np. o stawianie się na terminy wyznaczane przez urząd. Jeśli bezrobotny będzie odrzucał oferty pracy, to może to spowodować skreślenie go z listy osób, którym przysługuje ubezpieczenie.

Ubezpieczenie zdrowotne nie przysługuje i nie może przysługiwać osobom, które pracują bez umowy. Nie są one bowiem oficjalnie zgłoszone w systemie.

Co to jest dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ?

Jeśli nie pracujemy na etat, nie mamy też umowy zlecenia, ani żadnego innego tytułu do ubezpieczenia zdrowotnego, możemy podpisać indywidualną umowę z NFZ i korzystać w jej ramach z ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy podpiszemy indywidualną umowę z NFZ, będziemy musieli płacić składkę, która wynosi 9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Kwoty te zmieniają się co jakiś czas. W czerwcu 2020 jest to 483,09 zł.  

CZYTAJ TEŻ Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Jakie zmiany od 2020 roku?

Warto pamiętać, że jeśli mieliśmy przerwy w opłacaniu ubezpieczenia NFZ trzeba będzie uregulować opłatę dodatkową. Jej wysokość zależy od długości przerwy. Jeśli będzie to mniej niż rok, opłata dodatkowa to 1073,54 zł i trzeba ją zapłacić jednorazowo. Jeśli przerwa wynosiła nie więcej niż 2 lata, opłata dodatkowa to 2683,84 zł, z tym że możemy ją rozłożyć przynajmniej na 3 raty. Kolejno opłaty kształtują się następująco:

·       Przerwa powyżej 2 lat do 5 lat — opłata dodatkowa w wysokości  5 367,68 zł (możliwość rozłożenia opłaty maksymalnie na 6 rat)

·       powyżej 5 lat do 10 lat — opłata dodatkowa w wysokości  8 051,52 zł (możliwość rozłożenia opłaty maksymalnie na 9 rat),

·       powyżej 10 lat — opłata dodatkowa w wysokości   10 735,36 zł (możliwość rozłożenia opłaty maksymalnie na 12 rat).

Termin opłacania indywidualnej składki ZUS

Jeśli zdecydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne NFZ, to musimy płacić składkę do 15. dnia każdego miesiąca. Przy okazji trzeba też weryfikować dane dotyczące jej wysokości.

Jak zgłosić się do prywatnego ubezpieczenia?

Żeby zgłosić się do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, musimy złożyć kilka dokumentów. Przede wszystkim należy wypełnić wniosek o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Można je znaleźć na stronie internetowej NFZ. Do tego dołączamy dokument, który potwierdza tożsamość,a także potwierdzenie ostatniego okresu ubezpieczenia. Jeśli prowadziliśmy firmę (w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki) niezbędny będzie też dokument potwierdzający wykreślenie przedsiębiorcy z działalności lub wykreślenie z KRS.

Jeśli spełnimy te warunki, możemy korzystać z powszechnej służby zdrowia. Alternatywą jest też prywatna polisa zdrowotna. Daje ona możliwość korzystania z określonych badań, daje dostęp do lekarzy specjalistów, wizyt domowych i szczepień. Lepsze pakiety gwarantują dostęp do zabiegów szpitalnych czy rehabilitacji. Najprostszy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego możemy kupić za ok. 40 złotych. Te najlepsze mogą kosztować kilkaset. Warto jednak pamiętać, że obecnie nie ma na polskim rynku prywatnego ubezpieczenia, które w całości pokrywałoby zakres ubezpieczenia NFZ. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!