Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Jakie zmiany od 2020 roku?

Mimo rekordowo niskiej stopy bezrobocia w Polsce, nie brakuje osób, które z różnych przyczyn przechodzą problemy na rynku pracy. Najczęściej są to osoby, które z dnia na dzień straciły zatrudnienie i mogą mieć problemy z utrzymaniem. To właśnie dla nich przewidziano zasiłek dla bezrobotnych. Ile wyniesie w 2020 roku?

Zasiłek dla bezrobotnych 2020. Jakie zmiany od 2020 roku?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 października 2019

Kto może liczyć na zasiłek dla bezrobotnych?

Nie każda osoba, która znalazła się poza rynkiem zatrudnienia, może liczyć na ten szczególny rodzaj wsparcia. Kluczowa jest tutaj zasada przepracowanych 365 dni, za które dana osoba otrzymywała przynajmniej minimalne wynagrodzenie, czyli w przypadku osób pracujących w 2019 roku 2250 złotych. Ważne jest również, by od tej kwoty odprowadzane były składki na ubezpieczenia społeczne. W związku z podniesieniem płacy minimalnej, ten próg będzie wynosił w przyszłym roku 2600 złotych brutto. Co istotne, zasiłek dla bezrobotnych, nie dotyczy wyłącznie osób pracujących na etacie. Może być to także umowa zlecenie, o ile spełnione zostały wyżej wymienione warunki dotyczące wysokości wynagrodzenia oraz fakt odprowadzania składek.

CZYTAJ TEŻ Zasiłek pogrzebowy. Komu przysługuje?

Wśród bezrobotnych rejestrujących się w urzędach pracy, często pojawia się pytanie co ustawodawca rozumie przez wymagany okres przepracowanych 365 dni. Zgodnie z aktualnymi przepisami, do tego okresu zaliczany jest także czas prowadzenia działalności gospodarczej. Warunkiem jest oczywiście odprowadzanie składek, które były naliczane co najmniej od minimalnego wynagrodzenia w danym okresie.

Urząd pracy nie odprawi z kwitkiem osób, które pobierały zasiłki: chorobowy lub macierzyński – już po ustaniu zatrudnienia. Oczywiście naliczany co najmniej od pensji minimalnej. W okres ten wliczana jest również renta przydzielona z tytułu niezdolności do wykonywania pracy, urlop wychowawczy a także służba wojskowa.

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w 2020 roku?

Warto pamiętać, że w przypadku zasiłku dla bezrobotnych, kluczową datą, co roku jest 1 czerwca. To termin waloryzacji tego świadczenia. Wysokość zasiłku dla bezrobotnych uzależniona jest m.in. od staży pracy. Osoba, która dotąd nie przepracowała pięciu lat, może liczyć na 80 procent zasiłku podstawowego. Na wsparcie w pełnym wymiarze (100 procent) mogą liczyć osoby, które w swoim życiorysie zawodowym mają udokumentowane od 5 do 20 lat pracy. Na dodatkowy bonus mogą liczyć bezrobotni, którzy mają za sobą  co najmniej 20 lat pracy. Zgodnie z przepisami otrzymają oni tzw. zasiłek podwyższony w wysokości 120% zasiłku podstawowego.

CZYTAJ TEŻ Świadczenia rodzinne i wychowawcze. Skargi i odwołania

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych w 2020 roku

Jak wspomnieliśmy do 31 maja 2020 roku, wysokość zasiłku dla bezrobotnych nie ulegnie zmianie. Osoby kwalifikujący się do tzw. zasiłku obniżonego czyli te, które do tej pory mogą pochwalić się najwyżej pięcioletnim stażem pracy otrzymają w ciągu pierwszych trzech miesięcy 689,12 zł brutto. W kolejnych miesiącach będzie to 541,12 zł brutto. W przypadku osób, które kwalifikują się do otrzymywania zasiłku podstawowego, mogą one liczyć na 861,40 zł brutto w ciągu pierwszych 90 dni, oraz 676,40 zł brutto w późniejszym okresie.

Najwięcej, jak wspomnieliśmy otrzymają osoby o najdłuższym czasie pracy – tzw zasiłek powiększony, przez pierwsze trzy miesiące wyniesie 1033,68 zł brutto i 811,68 w kolejnych miesiącach.

Jak długo trwa zasiłek dla bezrobotnych?

To na jak długo będzie przydzielony zasiłek dla bezrobotnych zależy od miejsca, a konkretnie powiatu, w którym mieszkamy. Na sześciomiesięczne wsparcie mogą liczyć osoby mieszkające na terenie powiatu, gdzie stopa bezrobocia nie przekracza 150% średniej stopy dla całego kraju. W tym przypadku jest brany odczyt stopy bezrobocia na dzień 30 czerwca roku poprzedzającego dzień uzyskania prawa do zasiłku.

CZYTAJ TEŻ Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?

Roczne wsparcie zapewniono dla bezrobotnych, którzy mieszkają na obszarze powiatu, w którym stopa bezrobocia przekracza 150 proc. średniej dla całej Polski. Ten sam okres pomocy dotyczy wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz przepracowały minimum 20 lat pracy. Roczny zasiłek przyznany zostanie także osobie, która ma na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko poniżej 15 roku życia, a małżonek również jest bezrobotny i bez prawa do zasiłku z powodu upływu czasu pobierania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy autogaz będzie po 3 złote?
Samochód

Czy autogaz będzie po 3 złote?

Choć średnia cena gazu LPG, którym zasilanych jest wiele aut w Polsce, wynosi obecnie 2,80 zł za litr, nie brakuje stacji, gdzie przekroczyła ona 2,90 za litr. Ostatnio takie poziomy notowane były...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!