Sanatoria wznawiają działalność od 15 czerwca

Dobra wiadomość dla kuracjuszy — od 15 czerwca będzie można rozpocząć lub kontynuować leczenie i rehabilitację w uzdrowiskach i sanatoriach, zamkniętych z powodu pandemii COVID-19. Mimo wstrzymania działania tych obiektów wnioski do sanatoriów cały czas są rejestrowane, oceniane i wpisywane do kolejki pacjentów oczekujących na pobyt.

Sanatoria wznawiają działalność od 15 czerwca
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 6 czerwca 2020

Testy drive thru dla kuracjuszy sanatoriów

Wznowienie działalności sanatoriów, uzdrowisk i obiektów leczniczych jest efektem zdejmowania kolejnych obostrzeń. Pacjent, który ma potwierdzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe będzie miał obowiązek przeprowadzenia testu typu drive-thru na obecność koronawirusa. Test będzie można przeprowadzić nie wcześniej niż 6 dni przed terminem wyjazdu do sanatorium. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową formułę testów drive-thru dla osób przebywających w kwarantannie. Takie testy będą również dostępne dla pacjentów, którzy mają skierowania na leczenie i rehabilitację uzdrowiskową.

Badanie drive thru przeprowadza się bez konieczności wizyty w placówce — próbki pobierane są od pacjentów przebywających w samochodzie. Warunkiem pobytu w sanatorium będzie negatywny wynik testu diagnostycznego na obecność koronawirusa. 

Po 15 czerwca leczenie w sanatoriach będzie przysługiwało:

  • pacjentom, którzy mają potwierdzone przez NFZ skierowanie na leczenie,

  • pacjentom, którzy na podstawie skierowania mieli rozpocząć leczenie między 14 marca a 14 czerwca br., ale z powodu pandemii nie doszło do realizacji świadczenia,

  • pacjentom, którzy z powodu pandemii musieli przerwać leczenie i turnus leczniczy trwał poniżej 15 dni,

  • osoby zarejestrowane i wpisane do kolejki pacjentów oczekujących na pobyt. 

CZYTAJ TEŻ Chcesz jechać do sanatorium. Jak sprawdzić długość kolejki do sanatorium bez wychodzenia z domu?

Gdzie zrobić test drive thru na obecność koronawirusa?

Informację o terminie i miejscu badania pacjent otrzyma od właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. W całym kraju jest już obecnie ponad 200 mobilnych punktów, gdzie można wykonać testy typu drive thru. Na stronie https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran znajduje się pełna lista mobilnych punktów pobrań, gdzie można wykonać test na obecność SARS-CoV-2.

Do punktu pobrań nie wolno jechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani pieszo. Jedyna dopuszczalna forma to dojazd własnym samochodem. Próbka do badania — wymaz z nosogardzieli — zostanie pobrana od badanej osoby przez otwarte okno samochodu. Do osób, które nie mają możliwości dojechania na badanie własnym samochodem, przyjedzie tzw. karetka wymazowa.

O wynikach badania poinformuje pacjenta uzdrowisko, do którego pacjent miał skierowanie. Jeśli wynik testu będzie negatywny, pacjent dostanie telefoniczną informację na temat terminu rozpoczęcia leczenia lub rehabilitacji w placówce.

Wynik testu będzie również dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl. Testy dla kuracjuszy będą bezpłatny, sfinansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czy kuracjusz prywatny również musi zrobić tekst na koronawirusa?

Aby móc bezpłatnie wykonać test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2, konieczne jest  skierowanie NFZ na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. A co z klientami komercyjnymi, którzy sami płacili za pobyty w uzdrowiskach i sanatoriach? Czy oni też będą musieli przed pobytem wykonać test na koronawirusa?

Jeśli sanatoria będą tego wymagały, komercyjni kuracjusze będą musieli sfinansować testy z własnych środków. Niektóre sanatoria już zapowiadają, że od klientów komercyjnych nie będą wymagali informacji na temat wyników testu pod kątem obecności koronawirusa. Jaka będzie ostateczna decyzja w tej sprawie, tego jeszcze nie wiemy. Uzdrowiska czekają teraz na szczegółowe wytyczne wojewódzkich oddziałów NFZ. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia przypomina, że uzdrowiska mają prawo wprowadzić pewne ograniczenia w czasach pandemii i przyjmować wyłącznie tych klientów, którzy przedstawią organizatorowi turnusu negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. 

CZYTAJ TEŻ Uwaga na dodatkowe opłaty covidowe w placówkach medycznych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!