fb

Chcesz jechać do sanatorium. Jak sprawdzić długość kolejki do sanatorium bez wychodzenia z domu?

Oczekiwanie na miejsce w sanatorium, w którym można podreperować swoje zdrowie to jedno z wielu zmartwień osób, które wymagają leczenia uzdrowiskowego. Teraz jest to dużo prostsze. Miejsce w kolejce do sanatorium można bowiem sprawdzić bez wychodzenia z domu w specjalnej przeglądarce NFZ.

Chcesz jechać do sanatorium. Jak sprawdzić długość kolejki do sanatorium bez wychodzenia z domu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 września 2019

Jak sprawdzić miejsce w kolejce do sanatorium?

Otrzymanie skierowania na leczenie uzdrowiskowe to jedno, a oczekiwanie na miejsce w specjalnym ośrodku, gdzie można podreperować swoje zdrowie to drugie. Wiele osób przewlekle chorych lub próbujących wszelkich sposobów, by powrócić do dawnej aktywności zawodowej bądź fizycznej często czeka na realizację takiego skierowania wiele miesięcy. Teraz łatwiej jest sprawdzić swoje miejsce na liście oczekujących na sanatoryjne leczenie. Wszystko za sprawą specjalnej przeglądarki uruchomionej na stronie internetowej Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz oddziałów wojewódzkich NFZ.

Które miejsce w kolejce do sanatorium?

Osoby posiadające aktualne skierowanie na wyjazd do sanatorium uzyskają odpowiedź na to pytanie wchodząc na stronę internetową https://skierowania.nfz.gov.pl. Jak informuje NFZ to jedyna oficjalna przeglądarka skierowań, które są finansowane przez fundusz. Jej podstawową funkcją jest sprawdzenie aktualnych informacji o statusie skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Po wejściu na wyżej wskazaną stronę pojawia się krótki formularz z zaledwie dwoma polami do wypełnienia. Pierwszy to numer skierowania, który należy wpisać w formacie 01-23-45678-9 z zachowaniem myślników między poszczególnymi grupami cyfr. W drugiej rubryce wpisujemy datę urodzenia osoby skierowanej na leczenie uzdrowiskowe w kolejności RRRRMMDD czyli na przykład osoba urodzona 31 grudnia 1947 roku wpisuje rząd cyfr 19471231 bez myślników, spacji czy kropek. Tylko przy zachowaniu odpowiedniego formatu danych przeglądarka zadziała poprawnie.

Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop?Wyjazd do sanatorium – dostanę zwolnienie lekarskie czy muszę brać urlop? Martyna Kowalska

Ile kosztuje sprawdzenie miejsca w kolejce do sanatorium?

W przypadku oficjalnej przeglądarki NFZ sprawdzenie miejsca w kolejce na leczenie uzdrowiskowe jest bezpłatne. Tymczasem, jak informuje fundusz, docierają do niego informacje od pacjentów, którzy otrzymują wiadomości SMS z powiadomieniem o zmianie statusu posiadanego skierowania. NFZ odcina się od tej formy komunikacji z osobami oczekującymi i nie powiadamia tą drogą pacjentów o ich miejscu w kolejce do sanatorium. Podobnie jest w przypadku wiadomości wysyłanych drogą mailową.

Miejsce w kolejce do funduszu przez dodatkowo płatny SMS Premium?

W internecie istnieją podobne usługi nieświadczone przez NFZ. Jeden z serwisów oferuje nawet możliwość przesyłania informacji o miejscu w kolejce na leczenie uzdrowiskowe po uprzednim przesłaniu do niego wiadomości SMS Premium, która kosztuje 2,46 zł z VAT.  Jak podkreśla w komunikacie fundusz, tego typu rozwiązania „nie są usługą Narodowego Funduszu Zdrowia”.

Nowe zasady kierowania do sanatorium

Przy okazji warto przypomnieć, że od 19 lipca 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące kierowania na leczenie lub rehabilitację w sanatoriach. Najważniejsze zmiany związane są z okresem, po którym można ponownie starać się o skierowanie na taką formę leczenia. Jak informuje NFZ, lekarz będzie mógł wystawić je najwcześniej po pełnym roku (12 mies.) od zakończenia poprzedniego pobytu w uzdrowisku.

Zmiana została podyktowana szacunkami Ministerstwa Zdrowia, z których wynika, że nowe regulacje skrócą kolejki oczekujących na leczenie sanatoryjne. Według danych NFZ co roku do funduszu wpływa około 400 tysięcy skierowań na taką rekonwalescencję. Niektórzy pacjenci nawet po kilku dniach od przyjazdu z uzdrowiska przesyłają kolejne skierowania.

Kolejną istotną zmianą, którą wprowadzono do przepisów jest maksymalny termin dostarczenia skierowania do odpowiedniego oddziału NFZ. Teraz pacjenci mają na to 30 dni od dnia jego wystawienia. Przekroczenie tego terminu będzie powodowało utratę ważności dokumentu.

Więcej o nowych zasadach kierowania na leczenie lub rehabilitację w sanatorium można przeczytać na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Zwolnienia lekarskie 2019Zwolnienia lekarskie 2019 Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!