Dostałeś propozycję „inwestycji w weksle”? Uważaj!
Nowy sposób przedsiębiorców na pozyskanie środków od osób prywatnych może okazać się niebezpieczny – ostrzega rzecznik finansowy. Jeśli dostałeś propozycję „inwestycji w weksle” — uważaj. Ryzyko takiej inwestycji jest spore.

- Michał Górecki
- /
- 20 września 2019
Inwestycje w weksle – co to takiego?
Przed inwestycjami w weksle przestrzega w najnowszym komunikacie Rzecznik Finansowy. W ostatnim czasie do jego ekspertów nadeszło pytanie o bezpieczeństwo tego typu mechanizmów.
Jak tłumaczy rzecznik – to nic innego jak nowy sposób na pozyskanie środków od osób prywatnych przez przedsiębiorców. Sprowadza się on do tego, że zamiast emitowania obligacji korporacyjnych decydują się oni na wystawianie weksli.
Upraszczając: inwestor, czyli osoba prywatna decyduje się na przekazanie określonemu przedsiębiorcy środków finansowych np. na zakup nowych maszyn, modernizację zakładu czy rozwój firmy. Jak wyjaśnił w komunikacie pracownik biura Rzecznika Finansowego Krzysztof Witkowski - Taka oferta ma na celu obejście szerokich obostrzeń prawnych dotyczących emisji oraz oferowania obligacji korporacyjnych. Dodajmy, że po problemach z wypłacalnością GetBack zostały one znacząco zwiększone po to, by chronić nieprofesjonalnych inwestorów.
Czy emisja weksli wiąże się obowiązkami informacyjnymi?
Niestety w opinii Rzecznika Finansowego na pełną informację liczyć nie możemy. To oznacza, że zagrożenie nietrafioną inwestycją jest większe niż to, z którym mamy do czynienia w przypadku obligacji korporacyjnych. Należy pamiętać, że po stronie emitenta weksli nie spoczywa obowiązek przedstawienia jakiegokolwiek ofertowego dokumentu. Jego działania mogą ograniczyć się do zwykłego ogłoszenia, w którym napisze o swoim zamiarze emisji weksli – to wszystko.
Prawo nie nakazuje emitentowi zamieszczania w ogłoszeniu jakichkolwiek informacji, które będą odnosiły się do warunków przedmiotowej emisji. To oznacza, że dociekliwi inwestorzy indywidualni musieliby o nie poprosić. Co gorsze, w polskich przepisach nie przewidziano sankcji, jaka wiązałaby się z nierzetelnym przedstawieniem informacji. Stąd prosty wniosek, że inwestor może mieć poważny problem z samodzielną oceną faktycznego ryzyka inwestycyjnego.
Taki stan rzeczy daje emitentowi ogromne pole do popisu w działaniach promocyjnych proponowanych weksli, bowiem nie ma na tym polu żadnych ograniczeń. Trudno będzie zweryfikować „obietnice” przedstawione w ogłoszeniu.
Emitent weksla ogłosił upadłość – czy mogę odzyskać środki?
Aby odpowiedzieć na to pytanie należy cofnąć się do przepisów działających w polskim systemie prawnym od ponad… 83 lat! — Przepisy ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 roku – Prawo wekslowe, w żaden sposób nie chronią interesów inwestora w razie niewypłacalności lub upadłości wystawcy weksla – poinformował w komunikacie Krzysztof Witkowski. Warto także pamiętać, że środki jakie przekazaliśmy emitentowi weksli nie są tak jak lokaty bankowe objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zakładając czarny scenariusz, w którym emitent staje się niewypłacalny bądź dochodzi do jego upadłości istnieje realne niebezpieczeństwo utraty wszystkich przekazanych mu środków!
Czy KNF pomoże w razie problemów z wekslami?
Rynek weksli i ich obrót nie wchodzi w kompetencje regulacyjne Komisji Nadzoru Finansowego. Nie pomoże nam nawet sam Rzecznik Finansowy, bowiem wystawca weksli nie ma statusu podmiotu rynku finansowego. To wszystko oznacza, że w sytuacji pojawienia się problemów z odzyskaniem zainwestowanych środków, próżno będzie szukać wsparcia w organach państwowych udzielających pomocy prawnej.
Rzecznik Finansowy a sprawa weksli
Rzecznik Finansowy uczula nieprofesjonalnych inwestorów, aby z rozwagą powierzali swoje pieniądze przedsiębiorcom emitującym weksle. Apeluje też o niekorzystanie z instrumentów finansowych, których zasady funkcjonowania są niejasne i dla inwestora niezrozumiałe — napisano w najnowszym komunikacie na stronie rf.gov.pl
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.