Dostałeś propozycję „inwestycji w weksle”? Uważaj!

Nowy sposób przedsiębiorców na pozyskanie środków od osób prywatnych może okazać się niebezpieczny – ostrzega rzecznik finansowy. Jeśli dostałeś propozycję „inwestycji w weksle” — uważaj. Ryzyko takiej inwestycji jest spore.

Dostałeś propozycję „inwestycji w weksle”? Uważaj!
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 września 2019

Inwestycje w weksle – co to takiego?

Przed inwestycjami w weksle przestrzega w najnowszym komunikacie Rzecznik Finansowy. W ostatnim czasie do jego ekspertów nadeszło pytanie o bezpieczeństwo tego typu mechanizmów.

Jak tłumaczy rzecznik – to nic innego jak nowy sposób na pozyskanie środków od osób prywatnych przez przedsiębiorców. Sprowadza się on do tego, że zamiast emitowania obligacji korporacyjnych decydują się oni na wystawianie weksli. 

Upraszczając: inwestor, czyli osoba prywatna decyduje się na przekazanie określonemu przedsiębiorcy środków finansowych np. na zakup nowych maszyn, modernizację zakładu czy rozwój firmy. Jak wyjaśnił w komunikacie pracownik biura Rzecznika Finansowego Krzysztof Witkowski - Taka oferta ma na celu obejście szerokich obostrzeń prawnych dotyczących emisji oraz oferowania obligacji korporacyjnych. Dodajmy, że po problemach z wypłacalnością GetBack zostały one znacząco zwiększone po to, by chronić nieprofesjonalnych inwestorów.

Reklamacja towaru bez oryginalnego opakowania i zwrot rozpakowanego towaru. Czy można reklamować takie towary?Reklamacja towaru bez oryginalnego opakowania i zwrot rozpakowanego towaru. Czy można reklamować takie towary? Michał Górecki

Czy emisja weksli wiąże się obowiązkami informacyjnymi?

Niestety w opinii Rzecznika Finansowego na pełną informację liczyć nie możemy. To oznacza, że zagrożenie nietrafioną inwestycją jest większe niż to, z którym mamy do czynienia w przypadku obligacji korporacyjnych. Należy pamiętać, że po stronie emitenta weksli nie spoczywa obowiązek przedstawienia jakiegokolwiek ofertowego dokumentu. Jego działania mogą ograniczyć się do zwykłego ogłoszenia, w którym napisze o swoim zamiarze emisji weksli – to wszystko.

Prawo nie nakazuje emitentowi zamieszczania w ogłoszeniu jakichkolwiek informacji, które będą odnosiły się do warunków przedmiotowej emisji. To oznacza, że dociekliwi inwestorzy indywidualni musieliby o nie poprosić. Co gorsze, w polskich przepisach nie przewidziano sankcji, jaka wiązałaby się z nierzetelnym przedstawieniem informacji. Stąd prosty wniosek, że inwestor może mieć poważny problem z samodzielną oceną faktycznego ryzyka inwestycyjnego.

Taki stan rzeczy daje emitentowi ogromne pole do popisu w działaniach promocyjnych proponowanych weksli, bowiem nie ma na tym polu żadnych ograniczeń. Trudno będzie zweryfikować „obietnice” przedstawione w ogłoszeniu.

Emitent weksla ogłosił upadłość – czy mogę odzyskać środki?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy cofnąć się do przepisów działających w polskim systemie prawnym od ponad… 83 lat! — Przepisy ustawy z dnia 28 kwietnia 1936 roku – Prawo wekslowe, w żaden sposób nie chronią interesów inwestora w razie niewypłacalności lub upadłości wystawcy weksla – poinformował w komunikacie Krzysztof Witkowski. Warto także pamiętać, że środki jakie przekazaliśmy emitentowi weksli nie są tak jak lokaty bankowe objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zakładając czarny scenariusz, w którym emitent staje się niewypłacalny bądź dochodzi do jego upadłości istnieje realne niebezpieczeństwo utraty wszystkich przekazanych mu środków!

Korek na płatnej autostradzie. Czy trzeba płacić za przejazd? Jak zareklamować zakorkowaną autostradę?Korek na płatnej autostradzie. Czy trzeba płacić za przejazd? Jak zareklamować zakorkowaną autostradę? Martyna Kowalska

Czy KNF pomoże w razie problemów z wekslami?

Rynek weksli i ich obrót nie wchodzi w kompetencje regulacyjne Komisji Nadzoru Finansowego. Nie pomoże nam nawet sam Rzecznik Finansowy, bowiem wystawca weksli nie ma statusu podmiotu rynku finansowego. To wszystko oznacza, że w sytuacji pojawienia się problemów z odzyskaniem zainwestowanych środków, próżno będzie szukać wsparcia w organach państwowych udzielających pomocy prawnej.

Rzecznik Finansowy a sprawa weksli

Rzecznik Finansowy uczula nieprofesjonalnych inwestorów, aby z rozwagą powierzali swoje pieniądze przedsiębiorcom emitującym weksle. Apeluje też o niekorzystanie z instrumentów finansowych, których zasady funkcjonowania są niejasne i dla inwestora niezrozumiałe — napisano w najnowszym komunikacie na stronie rf.gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Czym jest wiza humanitarna?
Aktualności

Czym jest wiza humanitarna?

Czym jest wiza humanitarna? — to pytanie wiele osób zadaje w związku ze sprawą 25-letniej białoruskiej lekkoatletki, która z powodów politycznych nie chciała wracać z igrzysk w Tokio do Mińska....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!