UOKiK: Pożyczka w zamian za drogi SMS? To nie działa!

Pożyczka za drogi SMS na wskazany w serwisie internetowym numer? To nie działa. Miały być „trzy szybkie kroki do gotówki”, kończyło się jedynie na wysokim rachunku za telefon i wyciągnięciu danych osobowych – ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Teraz firma Geldor, która stosowała takie praktyki, musi zapłacić karę i zaprzestać takiej działalności.

UOKiK: Pożyczka w zamian za drogi SMS? To nie działa!
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 września 2019

Pożyczka za SMS premium

Osoby, które znalazły się w finansowo trudnej sytuacji, szukają przeróżnych sposobów, by podratować swój budżet i spróbować wydostać się z tarapatów. Jak pokazują badania, częściej skłonne są brać udział w ryzykownych loteriach czy konkursach, które wiążą się z koniecznością „zainwestowania” środków w los na przykład za pośrednictwem połączenia telefonicznego premium lub wiadomości tekstowej o podwyższonej płatności.

W tej sytuacji nie było mowy o loterii. Przypadek, który opisał UOKiK polegał na oferowaniu pożyczek w systemie, do którego dostęp odbywał się przez przesłanie SMS-ów. Ich cena jednostkowa sięgała nawet 30 złotych.

CZYTAJ TEŻ Kara dla dewelopera z Poznania. UOKiK nakazuje zapłacić sporą sumę

Internetowe serwisy pożyczkowe

UOKiK zajął się firmą Geldor z Rybnika już w pod koniec 2017 roku. Rok później opublikował ostrzeżenie konsumenckie związane z jej działalnością.

Pomysł na „biznes” polegał w tym przypadku na uruchomieniu co najmniej 103 serwisów internetowych, których nazwa sugerowała, że stoi za nimi firma pożyczkowa oferująca łatwe i szybkie wsparcie finansowe. „Pożyczkahit”, „zebrapożyczki”, „bezbiku” czy „alfapro” to tylko niektóre z nich. Poza nazwą dość wiarygodnie wyglądały same serwisy, które przez swój marketingowy przekaz sugerowały możliwość uzyskania  pożyczki.

Dla zwiększenia wiarygodności na stronie znajdował się „suwak” (podobny do tych, jakie znajdziemy na różnego rodzaju porównywarkach produktów finansowych), dzięki któremu można było „ustawić” interesujące nas parametry. Wszystko wzmocnione sloganami jak „Pożyczki online od zaraz”. Autorzy strony pomyśleli także o zamieszczeniu opinii zadowolonych klientów, choć z drugiej strony zablokowali możliwość wpisania własnego komentarza, który mógłby przestrzec pozostałych internautów szukających gotówki.

CZYTAJ TEŻ UOKiK podejrzewa kolejne firmy o tworzenie piramid finansowych

SMS wysłany, pożyczki brak

Jak ustalił UOKiK, pożyczki tą drogą uzyskać się nie da. Działalność firmy z Rybnika polegała przede wszystkim na „wyciąganiu” od klientów potrzebujących finansowego wsparcia danych i zamieszczenia ich na innej stronie, do której dostęp mają inni potencjalni pożyczkodawcy!

Nie zmienia to jednak faktu, że wprowadzony w błąd klient, w zamian za zarejestrowanie się w serwisie oraz aktywację złożonego wniosku, musiał uiścić opłatę poprzez wysłanie SMS premium, który obciążał jego rachunek kwotą 30 złotych. Taki sam koszt wiązał się na przykład ze sprawdzeniem statusu wysłanego wniosku. Co do zasady, opłata pobrana w ten sposób miała charakter bezzwrotny.

CZYTAJ TEŻ Dostałeś propozycję „inwestycji w weksle”? Uważaj!

Pożyczka za SMS premium naraża na znaczne straty

Prezes UOKiK Marek Niechciał ocenił w komunikacie, że działalność firmy Geldor naraziła swoich klientów na znaczne straty. W wielu przypadkach mogły być to osoby, którym bank już odmówił pożyczki oraz znajdujące się w skomplikowanej sytuacji finansowej. Ich problemy mogą pogłębić się z chwilą otrzymania rachunku za telefon komórkowy, który dodatkowo będzie obciążony kosztem wiadomości premium wysyłanych do wspomnianego przedsiębiorcy.

Kara za nieuczciwe pożyczki w internecie

Teraz, na mocy decyzji UOKiK, wspomniany przedsiębiorca musi natychmiast zaprzestać opisanej działalności oraz zapłacić karę sięgającą prawie 45 tys. złotych. Ponadto, na swoich stronach internetowych powinien zamieścić informację o decyzji urzędu.

Sprawą zajęli się nie tylko eksperci Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowanie prowadzi także katowicka Komenda Wojewódzka Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Rękojmia dla przedsiębiorcy jak dla osoby fizycznej? Zmiany w prawie konsumenckim w 2020 rokuRękojmia dla przedsiębiorcy jak dla osoby fizycznej? Zmiany w prawie konsumenckim w 2020 roku Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!