Sąsiad z góry zalał twoje mieszkanie. Jak uzyskać odszkodowanie?
Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego piętro wyżej jest charakterystycznym problemem zdarzającym się w wielokondygnacyjnych budynkach wielorodzinnych. W takiej sytuacji koszty remontu mieszkania mogą iść w tysiące złotych, a sprawa w wyjątkowych przypadkach może zakończyć się w sądzie. Co zrobić, jeśli ten problem dotknie nas osobiście?
- Mikołaj Frączak
- /
- 7 października 2019
Zalane mieszkanie. Jak ustalić winnego?
To nie był łatwy poranek dla pani Anity. Nie dość, że zaspała do pracy, to po wejściu do świeżo wyremontowanej łazienki odkryła, że prawie 1/3 sufitu jest zniszczona i mokra, a po płytkach nad pralką cieknie strużka wody. Pobiegła do sąsiada, który stwierdził, że problem nie może być po jego stronie, ponieważ w jego łazience nic niepokojącego się nie dzieje. Dokładna kontrola pokazała, że nie miał racji. Rozszczelniło się bowiem znajdujące się pod brodzikiem łączenie rur odprowadzających wodę z kabiny prysznicowej. Stan faktyczny został ustalony dopiero przez pracowników spółdzielni mieszkaniowej, którzy wykluczyli awarię pionu.
To tylko jedna z wielu podobnych historii. Zawsze, w zależności od uszkodzonej instalacji, winę ponosi albo sąsiad albo spółdzielnia bądź wspólnota mieszkaniowa. W pierwszym przypadku będą to wszelkie poziome instalacje, a także inne elementy hydrauliczne zamontowane w łazience. Co do zasady odpowiedzialność spółdzielni dotyczy wyłącznie pionów, czyli głównych rur biegnących w ścianie budynku.
CZYTAJ TEŻ Cisza nocna – kiedy obowiązuje i co grozi za jej złamanie?
Jak wyegzekwować odszkodowanie?
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, zastosowanie w tej sytuacji ma artykuł 415 Kodeksu cywilnego: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. To oznacza, że aby skutecznie walczyć o swoje prawa nie tylko musimy udowodnić, że nasze mieszkanie zostało zalane, ale również musimy wskazać winnego zaistniałej sytuacji.
W takiej sytuacji warto wykonać dokumentację fotograficzną uszkodzeń, najlepiej w kilku odstępach czasu. Na podstawie ich lokalizacji oraz kierunku ich pogłębiania można ustalić źródło wycieku i przystąpić do wyegzekwowania prawa.
Przytoczony artykuł nie wskazuje nam formy, w jakiej nasz sąsiad ma „naprawić szkodę”. Może być to wypłata odszkodowania, ale dozwolone jest także własnoręczne usunięcie uszkodzeń lub wynajęcie firmy, która zajmie się przywróceniem mieszkania do stanu sprzed awarii. W praktyce najczęściej decydujemy się na sfinansowanie remontu.
CZYTAJ TEŻ Twój sąsiad znęca się nad zwierzęciem? Zobacz, co mu grozi!
Czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym sąsiada może nam pomóc?
Idealnie jest, jeśli sąsiad posiada nieobowiązkową polisę OC w życiu prywatnym. Wówczas sprawa zakończy się podobnie, jak w przypadku szkody parkingowej czy kolizji drogowej spisaniem stosownego oświadczenia oraz przekazaniem numeru umowy z ubezpieczycielem. Jeśli takiego zabezpieczenia nie ma, mamy prawo do żądania wypłacenia interesującej nas kwoty i rozliczenia na podstawie faktur za usługi remontowe.
Sąsiad, który zalał mi mieszkanie jest nieubezpieczony. Co robić?
Sprawa komplikuje się, kiedy sąsiad nie posiada ubezpieczenia i nie zamierza wypłacić nam odszkodowania z własnej kieszeni. Wówczas pozostaje droga sądowa lub przekazanie sprawy własnemu ubezpieczycielowi, który pokryje koszty remontu, a potem we własnym zakresie będzie starał się o wyegzekwowanie pieniędzy od sąsiada.
CZYTAJ TEŻ Sąsiad parkuje auto na moim miejscu. Co robić?
Skutki zalania mieszkania
Niestety zdarza się, że w przypadku nieprawidłowo przeprowadzonej naprawy, sprawa zalania przypomni o sobie wiele tygodni później, kiedy w miejscu przecieku zacznie gromadzić się wilgoć. Dobrze jest zatem, by wynajmując firmę remontową zawrzeć w niej zapisy na taką ewentualność i określić, czy takie zdarzenia wchodzą w zakres udzielonej gwarancji, czy też nie. Co do zasady firma remontowa przyjmująca zlecenie bierze na siebie odpowiedzialność za przeprowadzone prace. Chyba, że problem po raz kolejny leży po stronie sąsiada...
CZYTAJ TEŻ Chcesz mieć tanią polisę? Donieś na sąsiada
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.