Nowe uprawnienia UOKiK. Urząd nałoży karę za geoblokowanie

Nowe prawo i nowe uprawnienia UOKiK. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już może nakładać kary za geoblokowanie oraz zyskuje dostęp do tajemnicy skarbowej i bankowej. Jak nowe przepisy prawa wpłyną na przeciętnego Kowalskiego? Sprawdziliśmy.

Nowe uprawnienia UOKiK. Urząd nałoży karę za geoblokowanie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 września 2019

Czym jest zakaz geoblokowania?

Pracujesz za granicą, ale chcesz kupić towar i usługę w polskim internetowym sklepie – jeszcze niedawno, mogłeś mieć wrażenie, że ktoś na światłowodowych łączach globalnej sieci stawia graniczny szlaban, bowiem do transakcji często nie dochodziło. Działo się to do czasu, kiedy unijne przepisy uznały taką praktykę za nielegalną. Tak rozpoczęła się walka z geoblokowaniem. Teraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyskał skuteczną amunicję w walce z tym procederem – za geoblokowanie może karać!

Wszystko zaczęło się od niedawnej nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Jak wyjaśnia prezes UOKiK Marek Niechciał, nowe przepisy wprost wynikają z nowych regulacji, które w ostatnim czasie pojawiły się w prawie unijnym i krajowym. Nie można na terenie Wspólnoty dyskryminować klientów z powodu ich przynależności państwowej, miejsca zamieszkania czy prowadzenia biznesu. Efekt jest taki, że konsumentom nie tylko z Unii Europejskiej, ale z całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (do którego należy dodać jeszcze Norwegię, Islandię i Liechtenstein) sprzedawcy z innego kraju członkowskiego nie mogą odmówić sprzedaży usługi lub towaru lub odrzucić kartę płatniczą.

Jak zaplanować dłuższy urlop? Kalendarz na rok szkolny 2029/2019Jak zaplanować dłuższy urlop? Kalendarz na rok szkolny 2029/2019 Katarzyna Grum

Kara za geoblokowanie

Nowe prawo obowiązujące w Polsce uściśla, że to UOKiK ma interweniować w przypadku geoblokowania w dwóch przypadkach. Pierwszym jest sytuacja, kiedy sklep działający w internecie w sposób automatyczny przekierowuje klientów z innego kraju na stronę, która choć jest przygotowana w ich języku to jednak zawiera inną ofertę niż ta polskojęzyczna. W odwrotnej sytuacji, kiedy sklep z innego kraju członkowskiego blokowałby polskich użytkowników, polski urząd może interweniować poprzez unijny mechanizm CPC, czyli Consumer Protection Cooperation.

Drugi przypadek, w którym może interweniować UOKiK dotyczy relacji B2B (czyli między przedsiębiorcami). Chodzi o sytuacje, w których geoblokowanie może ograniczyć konkurencję.

Jak wysoka kara za geoblokowanie?

Zgodnie z przepisami, w obydwu przypadkach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może nakładać kary finansowe, maksymalnie do poziomu 10 procent obrotów danego przedsiębiorcy w poprzednim roku. Kwestia ewentualnych odszkodowań w przypadku indywidualnych spraw konsumentów leży już w gestii sądów powszechnych.

Geoblokowanie – jak walczyć o swoje prawa?

Polscy konsumenci będą mogli liczyć na instytucjonalną pomoc, jeśli tylko poczuliby się dyskryminowani przez sklepy z zagranicy. Służyć im będzie tzw. Punkt Kontaktowy,  który działa przy Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Instytucja przypomina, że w indywidualnych sporach o charakterze transgranicznym można liczyć także na bezpłatne wsparcie Europejskiego Centrum Konumenckiego.

Jak zgłosić wykroczenie?Jak zgłosić wykroczenie? Dorota Kraskowska

Czy UOKiK ma dostęp do tajemnicy skarbowej i bankowej?

Na regulacjach dotyczących geoblokowania nie kończy się katalog nowych uprawnień UOKiK-u. Prezes tej instytucji zyskał bowiem dostęp do tajemnicy skarbowej. To bardzo przydatne narzędzie w postępowaniach z zakresu ochrony zarówno konkurencji, jak również praw konsumenckich. Dzięki niemu będzie także mógł badać sprawy nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej. Łatwiej będzie mu szacować i nakładać kary, bowiem ich wysokość jest uzależniona od obrotów firmy w poprzednim roku.

Nowe prawo daje także szerokie uprawnienia szefowi UOKiK-u do korzystania z tajemnicy bankowej. Do tej pory posiadał je w sprawach z zakresu ochrony konkurencji oraz praw konsumentów – teraz będzie je miał także w sferze nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej, co jest istotne w ustaleniach ważnych dla obrotu produktami rolnymi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!