Wybory 2020. Jak zagłosować poza miejscem zameldowania? Termin zgłoszeń do 16 czerwca.
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Każdy wyborca wpisywany jest do listy wyborców zgodnie z miejscem zameldowania. A jak zagłosować jeśli wiemy, że w dniu wyborów będziemy gdzie indziej? Zgłoszenia w tej sprawie można wysyłać przez internet do 16 czerwca.
- Michał Górecki
- /
- 9 czerwca 2020
Spis wyborców sporządzany jest na podstawie adresów zameldowania. Jeśli jednak zamieszkujemy pod innym adresem albo też w dniu głosowania będziemy poza miejscem zameldowania, będziemy musieli dopełnić kilku formalności by oddać głos. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy mogli zagłosować wyłącznie w miejscu, gdzie jesteśmy zameldowani.
Wpis do rejestru wyborców?
Żeby zagłosować poza miejscem zameldowania musi wpisać się do rejestru wyborców na terenie gminy, w której aktualnie mieszkamy. Żeby to zrobić trzeba złożyć wniosek gminie/mieście/dzielnicy. Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumenty, które potwierdzą, że faktycznie zamieszkujemy na terenie gminy. Może to być np. umowa najmu mieszkania, rachunek za gaz lub prąd na nasze nazwisko i adres. Na wydanie decyzji urzędnicy mają 3-5 dni. Do rejestru tego wpisuje się na stałe. Jeśli więc następne wybory będziemy spędzać w miejscu zameldowania, to naszych danych nie będzie w spisie. Trzeba będzie więc zawnioskować o wpis na nowo.
CZYTAJ TEŻSanatoria wznawiają działalność od 15 czerwca
Jak uzyskać dopisanie do spisu wyborców?
Możemy się dopisać do spisu wyborców jeśli w czasie wyborów będziemy poza miejscem zameldowania lub zamieszkania, to musimy dopisać się do spisu wyborców. Tu podobnie jak wcześniej, trzeba tez wpisać się do rejestru. Takie dopisanie do rejestru obowiązuje na najbliższe wybory.
Co to jest zaświadczenie o prawie do głosowania?
Jednak zdecydowanie najprostszym sposobem na zagłosowanie w dowolnym miejscu jest zaświadczenie o prawie do głosowania. Żeby je uzyskać trzeb zjawić się w urzędzie gminy w miejscu gdzie jesteśmy zameldowani. Wtedy zostajemy wykreśleni ze spisów wyborców. W zamian dostajemy zaświadczenie, że możemy dopisać się do spisu w dowolnym miejscu. Można więc zagłosować w dowolnej komisji w kraju lub za granicą. Jeśli zgubimy takie zaświadczenie, to nie zagłosujemy nawet w miejscu zameldowania bo zostaliśmy już wykreśleni ze spisu wyborców. Oczywiście można wszystkie formalności załatwić poprzez platformę ePUAP.
CZYTAJ TEŻ Wypadek z udziałem hulajnogi a odszkodowanie
Warto pamiętać, że można być wpisanym tylko do jednego rejestru wyborców. Urzędnicy muszą zweryfikować wniosek, więc cały proces może trwać kilka dni. Jeśli w ciągu 5 dni nie otrzymamy żadnej informacji powinniśmy się skontaktować z urzędem.
Wniosek o możliwość głosowania w innym miejscu może złożyć każdy, kto:
- ma ukończone 18 lat,
- ma prawa wyborcze,
- chce głosować w innym obwodzie głosowania w gminie, w której mieszka na stałe,
- chce głosować w miejscowości, w której będzie czasowo przebywać w dniu wyborów,
- nigdzie nie mieszka, ale przebywa w gminie, w której chce głosować.
CZYTAJ TEŻ 3 województwa z najgorszą jakością paliwa
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.