Wesele w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne dla organizatorów

W ramach ostatniego etapu znoszenia ograniczeń w działalności gospodarki związanych z pandemią COVID-19 rząd odmroził organizację wesel. O choć cała branża ślubna odetchnęła z ulgą, to organizatorzy i uczestnicy muszą przygotować się na liczne obostrzenia. Jak będzie wyglądało wesele w czasach pandemii?

Wesele w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne dla organizatorów
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 15 czerwca 2020

I choć w urzędach stanu cywilnego i kościołach cały czas odbywają się śluby, to organizacja wesel w ostatnich tygodniach była zakazana. Rozporządzenie z 30 maja 2020 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ponownie wprowadza możliwość organizacji wesel.  

Nadchodzące miesiące to prawdziwe żniwa dla branży weselnej. Organizatorzy zapowiadają dostosowanie się do nowych zasad, choć wytykają ich autorom liczne niespójności czy wprowadzanie zaleceń wręcz niemożliwych do realizacji podczas tego typu imprez, jak chociażby zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób.

CZYTAJ TEŻ Sanatoria wznawiają działalność od 15 czerwca

Wesela ponownie od 6 czerwca

Wytyczne dla organizatorów wesel i przyjęć opublikowało na swojej stronie Ministerstwo Rozwoju. Zasady zostały opracowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwo Zdrowia.

Oto na jakie zalecenia i ograniczenia muszą przygotować się weselnicy w czasie epidemii koronawirusa:

  1. Maksymalna liczba uczestników wesela nie może być większa niż 150 osób (na dzień 3.06.2020).

  2. Goście nie muszą nosić maseczek, oprócz obsługi. I w tym przypadku mamy do czynienia z absurdalną sytuacją, bo w kościele obowiązek zasłaniania ust i nosa przez gości został utrzymany. 

  3. W imprezie nie mogą uczestniczyć osoby przebywające na kwarantannie i izolacji, z objawami przeziębienia, a także — co oczywiste — osoby zarażone koronawirusem.

  4. Organizatorzy muszą mieć kompletna listę gości i obsługi imprezy wraz z danymi kontaktowymi, które w razie potrzeby będą udostępnione służbom sanitarnym. 

  5. O ile to możliwe — przy jednym stole powinna zasiadać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym.

  6. Jeśli realizacja tego zalecenia nie jest możliwa — przy jednym stole powinno siedzieć o 20 proc. mniej gości niż w standardowym usadzeniu.

  7. Odległość między brzegami stołów powinna wynosić minimum 2 metry.

  8. Jeśli stoły będą oddzielone od siebie specjalnymi przegrodami o wysokości minimum 1 m  — odległość między brzegami stołów może wynosić 1 metr.

  9. Goście przy stole mają zajmować miejsca “na szachownicę”, czyli nie mogą siedzieć naprzeciw siebie. 

  10. Jeden kelner może obsługiwać maksymalnie 15 osób. 

  11. Kelnerzy obsługują te same stoły podczas całej imprezy.

  12. Bufety samoobsługowe są dozwolone, ale pod warunkiem wyznaczenia osoby do ich obsługi.

  13. Goście weselni muszą mieć dostępne bez ograniczeń środki dezynfekcyjne — w sali weselnej i toaletach.

  14. Właściciel obiektu ma obowiązek zapewnienia obsłudze imprezy rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk.

  15. Pomieszczenia powinny być często wietrzone.

  16. Co godzinę powinny być czyszczone i dezynfekowane toalety, poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, podłogi, blaty.

  17. Do zadań właściciela obiektu/organizatora należy również sprawdzanie, czy uczestnicy wesele przestrzegają wprowadzonych zasad.

  18. W przypadku stwierdzenia oznak choroby (kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu), gość nie powinien zostać wpuszczony na teren obiektu.

Organizacja wesel w nowym reżimie sanitarnym wiąże się niewątpliwie ze zwiększonymi wydatkami. Ekstra opłaty “covidowe” trzeba ponieść na zakup maseczek, płynów do dezynfekcji, a także na dodatkową obsługę. Brak wolnych miejsc w kalendarzach właścicieli sal weselnych pokazuje jednak, że przyszli nowożeńcy są gotowi ponieść ryzyko organizacji imprezy w czasie epidemii ufając, że dostosowanie do wszelkich zaleceń i świetna zabawa zapewnią bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom wydarzenia.

CZYTAJ TEŻ Uwaga na dodatkowe opłaty covidowe w placówkach medycznych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!