Jakie przywileje ma krwiodawca? Czy opłaca się oddać krew?

Krew jest jednym z niewielu składników, którego nie jesteśmy w stanie do tej pory wyprodukować fabrycznie. Pozostaje jedynie oddać swoją krew potrzebującym. W zamian krwiodawcy przysługuje sporo uprawnień.

Jakie przywileje ma krwiodawca? Czy opłaca się oddać krew?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 czerwca 2020

Kim jest krwiodawca?

Krwiodawca to osoba, która dobrowolnie i bezpłatnie oddaje krew. Ponieważ krwiodawca nie otrzymuje za oddanie krwi pieniędzy, pewną zachęta do tego mogą być przywileje przysługujące krwiodawcy. Wszystko po to by przynajmniej częściowo docenić ten wspaniały gest. Przeciętnie człowiek ma w swoim organizmie ok. 5-6 litrów krwi, a jednorazowo pobiera się 450 mililitrów więc jest to naprawdę niewielka część całości. Organizm szybko się zregeneruje i wyrówna poziom krwi do tego właściwego. Wśród wielu kandydatów na krwiodawców panuje mit, że po pierwszym oddaniu krwi trzeba będzie ją oddawać już regularnie bo organizm będzie ją ciągle wytwarzał i będzie jej nadmiar. To nieprawda. Organizm sam wytworzy tyle krwi ile będzie jej potrzebne.

Osoby, które oddają krew po spełnieniu określonych warunków otrzymują one tytuł honorowego dawcy krwi albo zasłużonego honorowego dawcy krwi.

Co przysługuje honorowemu dawcy krwi?

Honorowym Dawcą Krwi zostajemy po jednym oddaniu krwi. Po całej procedurze dawcy krwi przysługuje posiłek regeneracyjny albo inne składniki, których wartość kaloryczna wynosi 4500 kCAl. Może to być więc np. 8 czekolad, 1 wafelek, a także 1 sok.

Honorowy Dawca Krwi dostaje też zwolnienie z pracy za dzień, w którym oddaje się krew, a także za czas badania lekarskiego. Mało tego. Honorowy Dawca Krwi może też otrzymać zwrot utraconego zarobku, który wynika z przepisów prawa pracy. Warto przy okazji wspomnieć, że zwolnienie z pracy w celu oddania krwi musi być dokonane przez pracodawcę. Pracownik musi wcześniej uprzedzić pracodawcę o tym, że chce oddać krew i będzie korzystał z dnia wolnego.

Ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa

Jeśli oddamy krew, to przy rozliczaniu podatku mamy prawo skorzystać ze specjalnej ulgi. Odliczenie podatkowe dokonywane jest od dochodu, a to ile odliczymy zależy od tego jak dużo krwi udało nam się oddać. Liczymy ją mnożąc liczbę oddanej krwi przez przelicznik. Za każdy litr krwi liczymy 130 zł. Odliczenie takie nie może być jednak większe niż 6% całego dochodu.

Zwrot kosztów dojazdu do punktu krwiodawstwa

Jeśli oddajemy krew w publicznej jednostce, to wypłaca nam ona też zwrot kosztów dojazdu. Szczegóły określone są w przepisach dotyczących diet i należności z tytułu podróży służbowych.

Oddawanie krwi pozwala nam też uzyskać darmowe badanie krwi. Krwiodawca otrzymuje też kartę identyfikacyjną, tzw. KrewKartę, na której oznaczona jest jego grupa krwi. Szczegóły dotyczące wydawania takich kart mogą się nieznacznie różnic w zależności od konkretnego centrum krwiodawstwa.

Kim jest zasłużony honorowy dawca krwi?

Każdy, kto odda minimum 5 litrów krwi, jest uprawniony do otrzymania tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Osoba taka ma prawo kupowania wybranych leków ze sporą zniżką, a nawet bezpłatnie. Recepta na taki lek musi być wystawiona przez lekarza publicznej służby zdrowia albo felczera jeśli posiada uprawnienia do wykonywania zawodu. Mało tego. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi może skorzystać dodatkowo z prawa obsługi poza kolejnością u lekarza, a także w aptece. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi ma też możliwość zniżek w komunikacji miejskiej, a czasem nawet w hotelach czy punktach usługowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!