Jaki preparat do dezynfekcji jest skuteczny?

Popyt na produkty do dezynfekcji wystrzelił. W sklepach, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych mamy istny wysyp produktów do dezynfekcji, które rzekomo mają nas ustrzec przed koronawirusem. Na co zwracać uwagę kupując środki do dezynfekcji?

Jaki preparat do dezynfekcji jest skuteczny?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 20 marca 2020

Przy wyborze odpowiedniego środka do dezynfekcji musimy mieć świadomość, że różnią się one pod względem miejsca i obszaru zastosowania — inne są używane przez branżę medyczną czy kosmetyczną, producentów żywności, jeszcze inne — w biurze i w domu. Rynek preparatów do dezynfekcji jest regulowany między innymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 528/2012 z 22 maja 2012 r., a same preparaty są produkowane według określonych norm i według nich klasyfikowane.

Co to jest preparat biobójczy?

Produkt biobójczy oznacza substancję, której przeznaczeniem jest niszczenie, unieszkodliwianie organizmów szkodliwych, w tym czynników chorobotwórczych oraz zapobieganie ich działaniu lub wręcz zwalczanie, w sposób inny niż fizycznie lub mechanicznie.

Wyróżniamy cztery kategorie preparatów biobójczych:

  • środki dezynfekujące,
  • produkty konserwujące,
  • produkty do zwalczania szkodników,
  • pozostałe.

W każdej z tych kategorii są jeszcze grupy stanowiące dodatkowy podział pod względem użycia.

Czym jest preparat biobójczy do higieny dla ludzi?

W zakresie higieny ludzi są to preparaty z kategorii środków dezynfekujących. W ich skład wchodzą produkty do celów utrzymania higieny ludzi, które można stosowanych na skórze lub skórze głowy ludzi w celu jej dezynfekcji.

W obrocie spotyka się środki dezynfekcji rąk o normach:

  • bakteriobójcza EN 1499, EN 1500, EN 12791,
  • grzybobójcza EN 13624,
  • wirusobójcza EN 14476.

Można powiedzieć, że im wyższy numer normy, tym większa ochrona.

CZYTAJ TEŻ Epidemia vs pandemia — czym jest, co oznacza i jakie obowiązki nakłada?

Na co uważać kupując wirusobójcze produkty?

Trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na to, czy produkt ma odpowiednią normę. Niestety, sprzedawcy wykorzystują koniunkturę i podają w nazwie lub w opisie informacje wprost wprowadzające w błąd oferując mydło o właściwościach bakteriobójczych jako wirusobójcze. Oczywiście tego typu działania z urzędu może ścigać UOKiK, ale zanim dobierze się do skóry takiemu przedsiębiorcy, duża liczba klientów może paść ofiarą oszusta.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że zakupiony produkt ochroni nas przed wirusem, sprawdźmy, czy spełnia normę EN 14476. Jeżeli produkt nie ma takiego oznaczenia wówczas nie mamy żadnych gwarancji i pewności, że jest lepszy od zwykłego mydła.

Czy każdy preparat biobójczy zabija wirusa i jaka jest skuteczność?

Niestety nie każdy środek biobójczy będzie zabijał wirusa. Chcąc kupić produkt, który będzie nas chronił przed wirusem musimy zwracać uwagę, czy jest certyfikowany i czy spełnia wymagania odpowiedniej normy tj. EN 14476. Preparaty certyfikowane mają skuteczność 99,99%. W praktyce oznacza to, że na 100 mikroorganizmów 99 z nich zostanie zlikwidowanych przy założeniu poprawnego stosowania preparatu.

Jakie informacje powinny znaleźć się na produkcie wirusobójczym?

Opakowanie z produktem powinno w szczególności zawierać:

  • numer pozwolenia na produkt biobójczy udzielonego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych; numer ten można zweryfikować na stronie Urzędu,
  • nazwę/imię i nazwisko oraz adres posiadacza pozwolenia,
  • przedstawione w sposób logiczny i zrozumiały dla użytkownika wskazówki dotyczące użytkowania, częstotliwości stosowania i dawkowania,
  • szczegółowe dane dotyczące możliwych bezpośrednich lub pośrednich działań niepożądanych i skutków ubocznych oraz wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy,
  • informacje typu: „przed użyciem przeczytać załączone instrukcje” oraz "w odpowiednich przypadkach – ostrzeżenia dla wrażliwych grup osób".

CZYTAJ TEŻ Pogrzeb w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne władz kościelnych i państwowych

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!