Koronawirus. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i firmy?
Sytuacja jest poważna. W Polsce, każdego dnia notowane są czterocyfrowe wzrosty zachorowań na COVID-19. To główna przyczyna wprowadzenia na terenie całego kraju tzw. żółtej strefy, która polega na obowiązywaniu poważnych obostrzeń. Co zrobić by oddalić widmo paraliżu firmy spowodowane ogniskiem koronawirusa?

- Anna Malinowska
- /
- 9 października 2020
Koronawirus w zakładzie pracy? Jak się ustrzec?
Obecnie nie ma ograniczeń związanych z działaniem firm. Nie ma nakazu wysyłania pracowników biurowych do pracy zdalnej czy ograniczania mocy produkcyjnych. Nie oznacza to jednak, że w dobrze rozumianym własnym interesie warto dokładnie sprawdzić lub zaostrzyć procedury, dzięki którym niebezpieczeństwo powstania ogniska koronawirusa w naszej firmie zostanie ograniczone.
Ostatnie wzrosty zachorowań spowodowały, że wielu firmach ponownie zebrały się zespoły zarządzania kryzysowego, których zadaniem jest elastyczne reagowanie na możliwe zagrożenia. Ważna jest także komunikacja i przypominanie (do znudzenia!) o zasadach higieny i bezpieczeństwa pracy.
Ograniczenie zagrożeń związanych z koronawirusem w firmie
Zespoły zarządzania kryzysowego powinny w pierwszej kolejności sprawdzić „najsłabsze ogniwa” czyli miejsca i sytuacje, w których ryzyko zakażenia jest największe. W przypadku dużych firm mogą to być na przykład szatnie lub bramki przy wejściu i wyjściu z zakładu. Należy także sprawdzić i rozbudować zalecenia dla personelu sprzątającego, który powinien zwrócić szczególną uwagę na newralgiczne miejsca takie jak sanitariaty, klamki, biurka i części wspólne jak np. stołówka zakładowa.
Pod drugie, dobrze jest zbadać, czy w zakładzie nie dochodzi do sytuacji, w której większa liczba osób kumuluje się czasowo na ograniczonej powierzchni. Może tak być np. w godzinach wymiany zmian. Są firmy, które w związku z zagrożeniem wprowadziły czasowe bufory między zmianami. Np. pierwsza zmiana kończy się o 15:00 ale druga, zaczyna się dopiero o 15:30 lub 16:00. Oczywiście takie działanie niesie za sobą konsekwencje związane np. ze spadkiem wydajności produkcji dziennej jednak biorąc pod uwagę ryzyko paraliżu całej firmy w przypadku koronawirusa warto wziąć je poważnie pod uwagę.
Przypadek koronawirusa w firmie. Co robić?
Jeżeli zdarzy się, że u pracownika firmy zostanie wykryty koronawirus, należy natychmiast wdrożyć działania, których celem jest zabezpieczenie pozostałych pracowników zakładu przed zakażeniem. Należy bezwzględnie wdrożyć zalecenia miejscowego sanepidu. Kluczowa jest dezynfekcja wszystkich pomieszczeń z których korzystał chory, łącznie z korytarzami, klatkami chodowymi czy windami, z których mógł korzystać w drodze do swojego stanowiska pracy. Warto ustalić listę spotkań z ostatnich dni i sporządzić listę osób, z którymi chory się kontaktował lub mógł się kontaktować w nieformalnych sytuacjach np. przerwie na lunch, wyjściu na papierosa, korytarzowa pogawędka etc.
Jak ograniczyć strach przed wirusem w firmie?
Głównym sposobem na ograniczenie ewentualnej paniki spowodowanej sytuacją związaną z koronawirusem jest przede wszystkim rzeczowa i szczera komunikacja z załogą. Warto wyjaśnić pracownikom, że odpowiednie zachowanie, wzajemna odpowiedzialność oraz współpraca może realnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na COVID-19. Sprawdzają się proste rozwiązania takie jak ustawienie dezynfekatorów, informacje o prawidłowym myciu rąk, ale przede wszystkim budowanie odpowiedzialnej postawy za siebie i innych. Należy jasno zakomunikować, że jeżeli ktoś czuje się źle, lub ma podejrzenia, że kontaktował się z zarażoną osobą, powinien skorzystać z przysługującego prawa i nie przychodzić do pracy. Jeżeli nie ma możliwości wzięcia zwolnienia lekarskiego można zawsze skorzystać z urlopu na żądanie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.