fb

Koronawirus. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i firmy?

Sytuacja jest poważna. W Polsce, każdego dnia notowane są czterocyfrowe wzrosty zachorowań na COVID-19. To główna przyczyna wprowadzenia na terenie całego kraju tzw. żółtej strefy, która polega na obowiązywaniu poważnych obostrzeń. Co zrobić by oddalić widmo paraliżu firmy spowodowane ogniskiem koronawirusa?

Koronawirus. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i firmy?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 października 2020

Koronawirus w zakładzie pracy? Jak się ustrzec?

Obecnie nie ma ograniczeń związanych z działaniem firm. Nie ma nakazu wysyłania pracowników biurowych do pracy zdalnej czy ograniczania mocy produkcyjnych. Nie oznacza to jednak, że w dobrze rozumianym własnym interesie warto dokładnie sprawdzić lub zaostrzyć procedury, dzięki którym niebezpieczeństwo powstania ogniska koronawirusa w naszej firmie zostanie ograniczone.

Ostatnie wzrosty zachorowań spowodowały, że wielu firmach ponownie zebrały się zespoły zarządzania kryzysowego, których zadaniem jest elastyczne reagowanie na możliwe zagrożenia. Ważna jest także komunikacja i przypominanie (do znudzenia!) o zasadach higieny i bezpieczeństwa pracy.

Ograniczenie zagrożeń związanych z koronawirusem w firmie

Zespoły zarządzania kryzysowego powinny w pierwszej kolejności sprawdzić „najsłabsze ogniwa” czyli miejsca i sytuacje, w których ryzyko zakażenia jest największe. W przypadku dużych firm mogą to być na przykład szatnie lub bramki przy wejściu i wyjściu z zakładu. Należy także sprawdzić i rozbudować zalecenia dla personelu sprzątającego, który powinien zwrócić szczególną uwagę na newralgiczne miejsca takie jak sanitariaty, klamki, biurka i części wspólne jak np. stołówka zakładowa.

Pod drugie, dobrze jest zbadać, czy w zakładzie nie dochodzi do sytuacji, w której większa liczba osób kumuluje się czasowo na ograniczonej powierzchni. Może tak być np. w godzinach wymiany zmian. Są firmy, które w związku z zagrożeniem wprowadziły czasowe bufory między zmianami. Np. pierwsza zmiana kończy się o 15:00 ale druga, zaczyna się dopiero o 15:30 lub 16:00. Oczywiście takie działanie niesie za sobą konsekwencje związane np. ze spadkiem wydajności produkcji dziennej jednak biorąc pod uwagę ryzyko paraliżu całej firmy w przypadku koronawirusa warto wziąć je poważnie pod uwagę.

Przypadek koronawirusa w firmie. Co robić?

Jeżeli zdarzy się, że u pracownika firmy zostanie wykryty koronawirus, należy natychmiast wdrożyć działania, których celem jest zabezpieczenie pozostałych pracowników zakładu przed zakażeniem. Należy bezwzględnie wdrożyć zalecenia miejscowego sanepidu. Kluczowa jest dezynfekcja wszystkich pomieszczeń z których korzystał chory, łącznie z korytarzami, klatkami chodowymi czy windami, z których mógł korzystać w drodze do swojego stanowiska pracy. Warto ustalić listę spotkań z ostatnich dni i sporządzić listę osób, z którymi chory się kontaktował lub mógł się kontaktować w nieformalnych sytuacjach np. przerwie na lunch, wyjściu na papierosa, korytarzowa pogawędka etc.

Jak ograniczyć strach przed wirusem w firmie?

Głównym sposobem na ograniczenie ewentualnej paniki spowodowanej sytuacją związaną z koronawirusem jest przede wszystkim rzeczowa i szczera komunikacja z załogą. Warto wyjaśnić pracownikom, że odpowiednie zachowanie, wzajemna odpowiedzialność oraz współpraca może realnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zachorowania na COVID-19. Sprawdzają się proste rozwiązania takie jak ustawienie dezynfekatorów, informacje o prawidłowym myciu rąk, ale przede wszystkim budowanie odpowiedzialnej postawy za siebie i innych. Należy jasno zakomunikować, że jeżeli ktoś czuje się źle, lub ma podejrzenia, że kontaktował się z zarażoną osobą, powinien skorzystać z przysługującego prawa i nie przychodzić do pracy. Jeżeli nie ma możliwości wzięcia zwolnienia lekarskiego można zawsze skorzystać z urlopu na żądanie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!