Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Czy można odwiedzić cmentarz?

Dotąd nie zapadła decyzja ws. ewentualnych restrykcji sanitarnych związanych z przypadającą 1 listopada uroczystością Wszystkich Świętych. Są jednak przesłanki, że tego dnia będą obowiązywały ograniczenia, których celem będzie zmniejszenie ryzyka zakażenia koronawirusem – twierdzą eksperci. Jakie scenariusze wchodzą w grę?

Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Czy można odwiedzić cmentarz?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 października 2020

Jakie obostrzenia na Wszystkich Świętych?

Biorąc pod uwagę obecną skalę zakażeń, jest skrajnie małe prawdopodobieństwo, że sytuacja epidemiczna ulegnie do końca października znacznej poprawie. Wiele wskazuje na to, że w mniejszej lub większej skali będą obowiązywały obostrzenia związane z dniem Wszystkich Świętych. Właściwie pewne jest, że w najlepszym razie będzie trzeba używać maseczek oraz zachowywać zasady dystansu społecznego.

Wszystkich Świętych 2020 w niedzielę

Warto pamiętać, że tegoroczne Święto Zmarłych przypada w niedzielę. Nie ma zatem mowy o długim weekendzie. Rodzi to jednak inne niebezpieczeństwo – dużej kumulacji odwiedzających cmentarze w krótkim czasie. Biorąc pod uwagę tegoroczny „układ kalendarza” warto więc wziąć pod uwagę rodzinne wyjazdy w innym terminie, np. jeszcze w październiku. Jak wynika z obserwacji pracodawców, wielu zatrudnionych już zawnioskowało o urlop we wcześniejszym lub późniejszym okresie, niesąsiadującym bezpośrednio z 1 listopada.

Czy cmentarze zostaną zamknięte 1 listopada?

Wiele będzie zależało od geografii zakażeń oraz wyznaczania czerwonych stref. Niewykluczone, że w najbardziej zagrożonych miejscach cmentarze będą zamknięte, choć można sobie wyobrazić, sytuacje, w której drastyczne ograniczenia będą dotyczyły całego terytorium Polski. Do takiego rozwiązania skłania się w rozmowie z portalem Interia znany immunolog dr Paweł Grzesiowski. Ekspert wziął pod uwagę ogromne natężenie ruchu na drogach oraz tragiczne statystyki wypadków notowane na przełomie października i listopada. W ocenie doktora, może się zdarzyć, że dla osób rannych w wypadkach może zabraknąć miejsca w szpitalach obłożonych chorymi na COVID-19. W jego opinii, choćby z tego powodu, cmentarze powinny być zamknięte.

Zamknięcie cmentarzy przez władze lokalne

Niewykluczone, że odpowiedzialność za zamykanie nekropolii spadnie na władze lokalne – administratorów cmentarzy czy władze samorządowe. Może się tak zdarzyć biorąc pod uwagę casus szkół, które mogą być obecnie zamknięte jedynie przez lokalny sanepid na wniosek np. władz samorządowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!