Polacy wydali ponad 200 mln zł z Bonów Turystycznych

Ponad 200 milionów złotych trafiło na rynek turystyczny w sierpniu i wrześniu br za pośrednictwem bonów turystycznych — informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak wynika z danych ZUS to dopiero początek, bowiem w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działania programu, Polacy aktywowali ponad milion bonów o łącznej wartości przekraczającej 856 mln złotych.  

Polacy wydali ponad 200 mln zł z Bonów Turystycznych
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 października 2020

Bony Turystyczne a wsparcie dla branży

Z danych ZUS wynika, że najwięcej bonów aktywowano i wykorzystano w sierpniu. Rekordowy pod tym względem był 17 dzień tego miesiąca, kiedy Polacy dokonali łącznie 13,8 tys. płatności bonami o łącznej wartości prawie 10 mln złotych.

Według zakładu od początku sierpnia do końca września zrealizowano ponad 54 tysiące przelewów na konta podmiotów turystycznych na łączną kwotę ponad 200 mln złotych. Do tej pory z tej formy wsparcia korzysta 17,5 tysiąca firm z branży turystycznej, które zostały zarejestrowane w ewidencji prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną.

Według prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej „Bon turystyczny, który jest jednym z elementów wsparcia gospodarki w czasie epidemii, okazał się sukcesem”. Na pełną ocenę programu przyjdzie jednak czas, bowiem bon ważny jest do końca marca 2022 roku.

CZYTAJ TEŻKoronawirus. Czy dostanę zwrot pieniędzy za wycieczkę kupioną w biurze podróży?

Jak wykorzystać bon turystyczny?

Pamiętajmy, że bonem można płacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne odbywające się w Polsce. Nie ma możliwości wymiany na gotówkę czy inne środki płatnicze. Listę firm, w których możemy zapłacić bonem znaleźć można w specjalnej ewidencji znajdującej się na stronach internetowych www.bonturystyczny.gov.pl oraz www.polska.travel. Obie witryny prowadzone są przez Polską Organizację Turystyczną.

Komu przysługuje bon turystyczny?

Bon nie ma fizycznej, papierowej formy. To elektroniczny dokument o wartości 500 złotych, który w ramach programu przyznawany jest na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze bądź dodatek 500+. Mówimy także o dzieciach, których rodzice pracują za granicą, tam pobierają świadczenie rodzinne i nie mają uprawnień do krajowego programu 500+. Bon o wartości 1000 złotych przysługuje na dziecko z niepełnosprawnością.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Czy jeśli ogłoszą epidemię mogę zostać powołany do pracy podczas zwalczania jej skutków?

Jak aktywować Polski Bon Turystyczny?

Możliwość aktywacji bonu turystycznego istnieje od 1 sierpnia 2020 roku. Można to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Osobami uprawnionymi do odbioru elektronicznego dokumentu są rodzicie dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia.

Wcześniej należy założyć swój profil PUE ZUS, do czego potrzebny jest profil zaufany (PZ) lub bankowość elektroniczna. Aktywacja bonu wiąże się z przesłaniem indywidualnego kodu.

Jak płacić bonem turystycznym?

Płatność bonem turystycznym wiąże się z podaniem wybranemu i uprawnionemu do tego podmiotowi turystycznemu numeru bonu a także dwóch kodów, które potwierdzają zakup w momencie płatności za usługę turystyczną. Co ważne, bon można wykorzystać wielokrotnie do momentu wyczerpania zapisanych na nim środków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!