Co z weselami w strefach żółtej i czerwonej?

Wprowadzenie strefy żółtej na terenie całego kraju w znaczny sposób ogranicza organizację przyjęć weselnych. Dodatkowe obostrzenia dotyczące limitu gości na terenie żółtej i zielonej strefy będą obowiązywały od 17 października – będzie to maksymalnie 75 osób.

Co z weselami w strefach żółtej i czerwonej?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 października 2020

Nie ma zakazu organizacji wesel

Należy pamiętać, że ani w żółtej, ani w czerwonej strefie nie ma zakazu organizacji wesel. Nowożeńcy muszą się jednak liczyć z poważnymi ograniczeniami związanymi z górnym limitem liczby osób, które mogą wziąć udział w takim wydarzeniu – napiszemy o nich za chwilę. W wielu przypadkach konieczne będzie „cięcie” listy gości, którzy powinni w tej sytuacji wykazać się daleko idącym zrozumieniem.

Stan nadzwyczajny w Polsce. Czy to możliwe?Stan nadzwyczajny w Polsce. Czy to możliwe?Michał Górecki

Czy limity obowiązują podczas ślubu w kościele?

Nie ma obostrzeń ograniczających liczbę uczestników podczas mszy świętych w żółtej strefie. Charakter uroczystości nie zwalnia jednak z obowiązku noszenia maseczek i zachowania dystansu między uczestnikami liturgii.

W strefie czerwonej obowiązuje limit 50% obłożenia kościoła (lub innego budynku o charakterze religijnym). Obowiązuje bezwzględny obowiązek zakrywania ust i nosa. 150 osób może przebywać na zewnątrz świątyni.

Czy pracodawca może przerwać mój urlop?Czy pracodawca może przerwać mój urlop? Martyna Kowalska

Szczególną ostrożność należy zachować podczas składania życzeń. Pamiętajmy, transmisja wirusa może nastąpić bardzo szybko i dotknąć sporą grupę osób, szczególnie jeśli w kolejce do nowożeńców nie są zachowane odstępy między uczestnikami wydarzenia. 

Limity liczby gości na weselach

Obecnie dopuszczalny jest limit 150 gości (strefa żółta i zielona). Goście nie muszą zakrywać nosa i ust. Od 17 października dla żółtej i zielonej (obecnie nieaktywnej) strefy zostanie obniżony do 75 gości. W strefie czerwonej w weselu będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób – nie dotyczy to obsługi.

Obecna sytuacja wymaga zrozumienia każdej ze stron. Niemniej, wielu nowożeńców decyduje się na rezygnację z organizacji wesela co wiąże się z utratą sporej części zaliczek i wniesionych opłat. Skala strat zależy m.in. od zapisów umowy zawartej z lokalem, w którym miało odbyć się przyjęcie weselne oraz pozostałymi usługodawcami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!