Co z weselami w strefach żółtej i czerwonej?
Wprowadzenie strefy żółtej na terenie całego kraju w znaczny sposób ogranicza organizację przyjęć weselnych. Dodatkowe obostrzenia dotyczące limitu gości na terenie żółtej i zielonej strefy będą obowiązywały od 17 października – będzie to maksymalnie 75 osób.
- Mikołaj Frączak
- /
- 9 października 2020
Nie ma zakazu organizacji wesel
Należy pamiętać, że ani w żółtej, ani w czerwonej strefie nie ma zakazu organizacji wesel. Nowożeńcy muszą się jednak liczyć z poważnymi ograniczeniami związanymi z górnym limitem liczby osób, które mogą wziąć udział w takim wydarzeniu – napiszemy o nich za chwilę. W wielu przypadkach konieczne będzie „cięcie” listy gości, którzy powinni w tej sytuacji wykazać się daleko idącym zrozumieniem.
Stan nadzwyczajny w Polsce. Czy to możliwe?Michał Górecki
Czy limity obowiązują podczas ślubu w kościele?
Nie ma obostrzeń ograniczających liczbę uczestników podczas mszy świętych w żółtej strefie. Charakter uroczystości nie zwalnia jednak z obowiązku noszenia maseczek i zachowania dystansu między uczestnikami liturgii.
W strefie czerwonej obowiązuje limit 50% obłożenia kościoła (lub innego budynku o charakterze religijnym). Obowiązuje bezwzględny obowiązek zakrywania ust i nosa. 150 osób może przebywać na zewnątrz świątyni.
Czy pracodawca może przerwać mój urlop? Martyna Kowalska
Szczególną ostrożność należy zachować podczas składania życzeń. Pamiętajmy, transmisja wirusa może nastąpić bardzo szybko i dotknąć sporą grupę osób, szczególnie jeśli w kolejce do nowożeńców nie są zachowane odstępy między uczestnikami wydarzenia.
Limity liczby gości na weselach
Obecnie dopuszczalny jest limit 150 gości (strefa żółta i zielona). Goście nie muszą zakrywać nosa i ust. Od 17 października dla żółtej i zielonej (obecnie nieaktywnej) strefy zostanie obniżony do 75 gości. W strefie czerwonej w weselu będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 50 osób – nie dotyczy to obsługi.
Obecna sytuacja wymaga zrozumienia każdej ze stron. Niemniej, wielu nowożeńców decyduje się na rezygnację z organizacji wesela co wiąże się z utratą sporej części zaliczek i wniesionych opłat. Skala strat zależy m.in. od zapisów umowy zawartej z lokalem, w którym miało odbyć się przyjęcie weselne oraz pozostałymi usługodawcami.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.