Rząd wprowadza mały lockdown - co on oznacza?

Cała Polska żółtą strefą – jeszcze kilka dni temu nikt nie brał takiego scenariusza pod uwagę, tak jak nikt nie spodziewał się dobowego przyrostu chorych na COVID-19 przekraczającego 4 tys. przypadków (8.10). Co to oznacza dla Polaków, jakie obostrzenia obowiązują w kraju? Wyjaśniamy i odpowiadamy, na najczęściej zadawane pytania.

Rząd wprowadza mały lockdown - co on oznacza?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 października 2020

Żółta strefa w całym kraju

Jest źle. Gdyby przyjąć obowiązujący algorytm tworzenia żółtych stref w Polsce to i tak co trzeci powiat znajdowałby się właśnie w niej. Nie byłoby ani jednego powiatu, który nie graniczyłby choćby na krótkim odcinku z żółtą strefą. Z tego powodu rząd zdecydował się na zaostrzenie kursu walki z wirusem.

Chcemy zastosować podobną strategię (jak wiosną – red.), ale w innych okolicznościach – tłumaczył podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawicki. W jego opinii to jedyna droga by oddalić widmo paraliżu służby zdrowia i ogólnopolskiego lockdownu w skali porównywalnej z tym z wiosny. Od soboty, w całym kraju będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także w komunikacji miejskiej i to niezależnie od odległości 1,5 m między osobami. Maseczkę będzie można zdjąć w lesie, na plaży, w ogrodzie botanicznym lub parku.

CZYTAJ TEŻ Stan nadzwyczajny w Polsce. Czy to możliwe?

Co się zmienia w strefach żółtej i czerwonej?

Zgodnie z oficjalną listą zamieszczoną na rządowych stronach należy pamiętać o następujących obostrzeniach.

Dyskoteki i kluby zamknięte

Obecnie prawo zakazuje zarówno w żółtej, jak i czerwonej strefie prowadzenie działalności związanej z organizacją dyskotek i klubów nocnych. To samo dotyczy każdej działalności, które polega „na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych zamkniętych przestrzeniach" - napisano na stronach rządowych.

Kto jest zwolniony z noszenia maseczek?

W sytuacji, w której ktokolwiek jest zwolniony z obowiązku zakrywania ust i nosa z powodów związanych ze zdrowiem, konieczne jest okazanie na żądanie policji lub straży miejskiej obligatoryjnego zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Jaka odległości między zgromadzeniami?

Od 10 października odległość między organizowanymi zgromadzeniami nie będzie mogła być mniejsza niż 100 m.

Godziny otwarcia restauracji w strefie czerwonej

Zgodnie z przepisami lokale gastronomiczne będą mogły działać między godz. 6:00 a 22:00. Jest jednak jeden wyjątek - to lokale realizujące usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz jej dostarczaniu. Oznacza to, że nawet w strefie czerwonej można zamówić np. pizzę na telefon o dowolnej porze.

Co z przyjęciami do hospicjum w żółtej i czerwonej strefie?

Jak informuje rząd — W przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany, gdy stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na pilne przyjęcie go do hospicjum lub oddziału.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!