Gdzie można otworzyć sklep monopolowy?

W celu prowadzenia własnego sklepu, niezbędne jest założenie działalności gospodarczej. Sklep musi posiadać przede wszystkim odpowiedni lokal, który spełnia wymogi Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Pożarnej. Bardzo ważny jest również Sanepid, który musi wydać zgodę na handel w danym miejscu.

Gdzie można otworzyć sklep monopolowy?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 8 października 2020

Jeżeli sklep ma być sklepem monopolowym, to znaczy dostępny ma być w nim alkohol, należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Takie pozwolenie dotyczy zawsze konkretnego miejsca. We wniosku podaje się informacje takie jak rodzaj zezwolenia, informacje na temat przedsiębiorcy, numer NIP, adres miejsca prowadzenia sklepu. Przedsiębiorca, który planuje prowadzić sklep monopolowy, musi również złożyć załączniki, a wśród nich zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie potwierdzające tytuł prawny do lokalu, zezwolenie właściciela, jeżeli lokal jest wynajmowany, a także pozytywną decyzję inspektoratu sanitarnego.

Koncesja na sprzedaż alkoholu

Cena koncesji na sprzedaż alkoholu uzależniona jest od tego, jaki jest to alkohol. Jeżeli ma on zawierać 4,5%, opłata wynosi 525 złotych. W przypadku piwa oraz napojów o zawartości od 4,5% do 18% alkoholu kwota jest taka sama. Jeżeli w planach ma się sprzedaż alkoholi o najwyższej zawartości alkoholu, to znaczy powyżej 18%, ta kwota to już 2100 złotych.

Sklep monopolowy w bliskiej okolicy – jak walczyć z uciążliwym sąsiedztwemSklep monopolowy w bliskiej okolicy – jak walczyć z uciążliwym sąsiedztwemMartyna Kowalska

Wydanie koncesji na sprzedaż alkoholu ma swoje ugruntowanie w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. To od gminy zależy ustalenie, ile na jej terenie znajdować się będzie punktów sprzedających wyroby alkoholowe oraz jak będą zlokalizowane. Dlatego pierwszym krokiem przedsiębiorcy planującego otwarcie sklepu monopolowego powinno być udanie się do urzędu gminy i sprawdzenie, czy taka koncesja zostanie wydana i gdzie. Czasami warto sprawdzić w sąsiednich gminach. Lokalizacja sklepu monopolowego, szczególnie na dużych osiedlach mieszkaniowych, jest wiele warta i koniecznie trzeba się przyłożyć do znalezienia odpowiedniego miejsca. Raczej nie można się nastawiać na możliwość otwarcia sklepu monopolowego w pobliżu szkoły albo kościoła.

Inną możliwością jest wykupienie jednorazowego pozwolenia na sprzedaż alkoholu. Dotyczy to sytuacji, kiedy chce się sprzedawać alkohol na plenerowej imprezie.

Warto pamiętać o tym, że koncesja nie jest przyznawana dożywotnio, tylko na określony czas. Przy sklepie monopolowym wynosi to 2 lata, natomiast w przypadku gastronomii z alkoholem sprzedawanym na miejscu – 4 lata. Sama koncesja to jednak nie koniec opłat w przypadku sklepu monopolowego. Co roku koniecznie trzeba również wnosić opłatę z tytułu sprzedaży alkoholu.

Otwarcie sklepu monopolowego

Gmina ma prawo nie tylko do określania liczby punktów, w których odbywać się może sprzedaż alkoholu, ale także do ustalania, w jakich godzina może być otwarty dany sklep. Nie zawsze jest więc możliwe prowadzenie całodobowego sklepu monopolowego w dowolnym punkcie. W niektórych przypadkach trzeba się więc z gruntu dostosować do podanych wytycznych.

Czy sklep monopolowy się opłaca?Czy sklep monopolowy się opłaca? Martyna Kowalska

Lokalizacja sklepu monopolowego wpływa na klientów, jakich się można w nim spodziewać, a więc również na sprzedawany w nim asortyment. Wiele sklepów monopolowych, szczególnie takich czynnych w godzinach nocnych, w swojej ofercie ma również artykuły spożywcze, takie jak przekąski. Jeżeli w najbliższej okolicy nie ma sklepu spożywczego czynnego równie długo, tego rodzaju asortyment może przynosić naprawdę spore dochody.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!