Czy sklep monopolowy się opłaca?

Prowadzenie sklepu monopolowego, jak każdego innego biznesu, ma sporo zalet, ale także wiele wad. Oto kilka informacji, które pozwolą ci zdecydować, czy sklep monopolowy się opłaca.

Czy sklep monopolowy się opłaca?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 października 2020

Opłacalność sklepu monopolowego

Kiedy gospodarka się chwieje, popyt na alkohol gwałtownie rośnie. Ludzie często sięgają po alkohol jako sposób na odrobinę relaksu, więc bez względu na to, jak źle się dzieje w gospodarce, twoje wyniki finansowe są bezpieczne. Niestety wiele osób zrezygnuje z wielu przyjemności, ale nie z zakupu alkoholu. Jest to w miarę bezpieczna branża.

Jak otworzyć sklep monopolowy?

Co prawda wino i niektóre trunki z wyższej półki muszą być przechowywane przez dłuższy czas w chłodnych, ciemnych miejscach, czasami w określonych temperaturach, jednak ogólnie rzecz biorąc, zapasy sklepu monopolowego są stabilne podczas długiego przechowywania. W przeciwieństwie do właściciela sklepu spożywczego lub piekarni, twoje zapasy wystarczą na miesiące lub lata, zanim się zepsują. Fakt, że produkty są bezpieczne na półce przez dłuższy czas, oznacza, że ​​możesz pozwolić sobie na kupowanie dużych ilości produktów bez martwienia się o to, kiedy najprawdopodobniej zostaną sprzedane. W niektóre towary możesz zaopatrzyć się wtedy, kiedy przepływ gotówki pozwala na inwestycje, ponieważ butelki będą równie smaczne za kilka miesięcy.

Sklep z alkoholem

Prawie każde święto narodowe i religijne ma składnik napojów alkoholowych, czy to piwo do grilla w trakcie majówki, czy na przykład wino lub ajerkoniak w okolicach  Bożego Narodzenia. Cała branża działa przez cały rok z dużym popytem.

Reklama sklepu 

Jako właściciel sklepu monopolowego możesz sprzedawać produkty, których nie musisz reklamować, ponieważ producenci produktów zajmą się za ciebie reklamą. Zamiast wydawać dziesiątki tysięcy złotych każdego roku na reklamy, możesz wykorzystać istniejące wielomilionowe budżety reklamowe, aby przyciągnąć klientów do swojego sklepu.

Reguły sprzedaży napojów alkoholowych 

Dystrybutorzy alkoholu muszą posiadać koncesję na jego sprzedaż. Wiele zależy od umiejscowienia sklepu i to należy wziąć pod uwagę, otwierając własny sklep monopolowy.

Koszty uruchomienia sklepu monopolowego 

Sklepy monopolowe są ugruntowanym modelem biznesowym, jednak posiadanie takiego wiąże się z wieloma kosztami początkowymi, w tym nabyciem licencji na alkohol. Dosyć kosztowny jest również zakup towaru do wypełnienia półek.

Rentowność sklepu monopolowego

Marże zysku dla sklepów monopolowych są często znacznie mniejsze, niż sądzi opinia publiczna. Sam alkohol w hurtowni jest przecież dość drogi, a jednocześnie ten bardziej ekskluzywny nie sprzedaje się też wyjątkowo dobrze i trzeba liczyć się z niższymi obrotami. Chociaż możesz dobrze zarabiać na życie jako właściciel sklepu monopolowego, będzie to wymagało ciągłego przebywania w sklepie i ciężkiej pracy wraz z pracownikami. Posiadanie sklepu monopolowego nie pozwala na pozostanie w domu i uzyskanie pasywnego dochodu. Równie ważne są godziny otwarcia sklepu monopolowego. Wiele spośród nich musi pracować w modelu całodobowym, a także być otwartym w niedziele i święta, co wymaga pracy samego właściciela. W przypadku sklepu monopolowego należy także pomyśleć o jego zabezpieczeniu przed zapędami złodziei, są one bowiem łakomym kąskiem. Dobrze już na wstępie zainstalować monitoring i podpisać umowę z firmą ochroniarską.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!