Dotacje dla przedsiębiorców

Przed założeniem własnej działalności gospodarczej, szczególnie takiej, która wymaga wniesienia wstępnego kapitału, dobrze jest sprawdzić możliwości otrzymania dotacji dla przedsiębiorców. To najczęściej bezzwrotne pieniądze, które można zainwestować na początku w powstanie i rozwój firmy. Z jakich dotacji można skorzystać?

Dotacje dla przedsiębiorców
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 października 2020

Dotacje z Urzędu Pracy

Dotacje z Urzędu Pracy to podstawowy typ dofinansowania powstania nowej firmy. Można w ten sposób otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i przeznaczyć je na przykład na urządzenia niezbędne do wykonywania działalności albo na reklamę. Gotówka jest bezzwrotna pod warunkiem, że firmę prowadzić się będzie przez minimum rok. Do otrzymania tych pieniędzy niezbędne jest posiadanie dwóch żyrantów.

Pożyczki oraz kredyty bankowe

Obecnie dużo łatwiej jest otrzymać kredyt lub pożyczkę na rozpoczęcie działalności i nie są wymagane już rozbudowane dokumenty oraz poręczenia majątkowe. Wybrać można jeden z dwóch rodzajów pożyczek: kredyt zabezpieczony hipoteką oraz taki bez zabezpieczenia. W przypadku hipoteki zabezpieczeniem jest własna nieruchomość pożyczkobiorcy. W przypadku kredytu bez hipoteki możliwa do uzyskania kwota jest zdecydowanie niższa, a okres spłaty jest ograniczony.

Lokalny fundusz pożyczkowy

Lokalny fundusz pożyczkowy to możliwość otrzymania finansowania dla swojej działalności z samorządu lokalnego. Gmina musi jednak w tym celu uczestniczyć w programie „Samorządowa Polska”. W ten sposób otrzymać można pożyczkę. Celem jest także tworzenie instytucjonalnego zaplecza dla rozbudowy przedsiębiorczości w Polsce.

Anioł Biznesu

Aniołami Biznesu określa się zamożne osoby, które chcą zainwestować swoje środki w powstanie albo rozwój przedsiębiorstwa, którego założenia im się podobają. Zazwyczaj są to osoby na własnej biznesowej emeryturze. Za sprawą włożenia własnego wkładu, Anioł Biznesu nabywa pakiet udziałów w firmie. Obecnie zrzeszają się oni w sieciach biznesu, które pozwalają na zachowanie anonimowości.

Inkubator przedsiębiorczości

Inkubator przedsiębiorczości to miejsce stworzone z myślą o raczej młodych osobach, przede wszystkim studentach, którzy chcą założyć własną firmę i potrzebują pomocy na starcie. Dzięki nim nie trzeba płacić składek do ZUS, czy myśleć o zatrudnianiu księgowej i liczyć można na różne formy pomocy. Oczywiście coś za coś i pod skrzydłami inkubatora nie jest się w pełni samodzielnym przedsiębiorcom.

Fundusze Unii Europejskiej

Przedsiębiorcy to jedni z największych beneficjentów funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój własnej działalności. Istnieje pięć głównych funduszy, które wspierają rozwój gospodarczy wszystkich krajów UE.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego ma na celu zmniejszenie istniejących różnic pomiędzy poszczególnymi regionami unijnymi. To stamtąd uzyskać można wsparcie dla małych oraz średnich przedsiębiorstw.

Europejski Fundusz Społeczny ma za zadanie zmniejszanie poziomu bezrobocia poprzez zwiększenie możliwości zatrudnienia oraz kształcenia. To stamtąd pochodzą środki, których celem jest pomoc różnym regionom oraz różnym grupom społecznym.

Fundusz Spójności przeznaczony jest dla biedniejszych krajów UE w celu zredukowania różnic gospodarczych i społecznych.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich pomaga mieszkańcom obszarów wiejskich oraz rolnikom, którzy chcieliby przekształcić swoje gospodarstwa

UE ma także kilka instrumentów finansowych, w tym Jaspers i Jasmine, czyli wsparcie techniczne przy przygotowaniu dużych projektów infrastrukturalnych, Jeremie2, który ułatwia niedużym firmom dostęp do finansowania oraz Jessica2 przeznaczony dla rozwoju obszarów wiejskich.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!