Kiedy spółka z o.o. się nie opłaca?

Należy pamiętać o tym, że każda forma prowadzonej działalności gospodarczej ma swoje zalety oraz wady. Nie inaczej jest w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W jakich sytuacjach nie warto zakładać spółki z o.o?

Kiedy spółka z o.o. się nie opłaca?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 października 2020

Mała firma

Prowadzenie niewielkiej działalności gospodarczej to sygnał, że nie opłaca się w jej przypadku zakładanie spółki z o.o. Niewielka firma nie wymaga włożenia na start do niej dużego kapitału, a także nie przynosi bardzo wielu dochodów. Spółka z o.o. to obowiązki księgowe wykraczające poza standardowe prowadzenie działalności. Nie jest to opłacalne w przypadku niedużej spółki z o.o.

Niższy ZUS

Sporo osób zastanawia się nad założeniem własnej spółki z o.o. tylko z powodu obniżenia swojej składki wnoszonej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście wspólnicy nie muszą płacić tych składek. Jednocześnie posiadanie spółki kumuluje dodatkowe koszty, które mogą znacząco przekroczyć sumę do zapłaty za składki do ZUS. Pamiętać trzeba na przykład o koniecznym do płacenia podatku dochodowym od wypłacanych przez wspólników dywidend. Także prowadzenie pełnej księgowości jest zdecydowanie droższe. Tak więc zakładanie spółki z o.o. tylko po to, by nie płacić składek, nie jest dobrym wyjściem.

Niski kapitał     

Żeby założyć spółkę z o.o. trzeba posiadać kapitał wysokości 5000 złotych. Taka kwota to jednak naprawdę mało i jeżeli nie ma się do wykorzystania wyższych sum, to jednak zakładanie spółki nie jest najlepszym wyjściem. Poza kapitałem zakładowym należy mieć dodatkowe środki, które na początku trzeba zainwestować w rozkręcenie swojej firmy.

Formalności

Zakładanie spółki z o.o. jest z gruntu zdecydowanie bardziej skomplikowane niż działalności jednoosobowej. Wymaga to dopełnienia wielu formalności, takich jak umowa notarialna, wniesienie wkładu, ustanowienie organów, czy rejestracja w KRS. Dlatego, jeżeli ma się alergię na załatwianie wszelkich spraw urzędowych, zakładanie wraz ze wspólnikami spółki z o.o. jest najgorszym z pomysłów, bo nie ucieknie się wówczas od takich obowiązków.

Widmo likwidacji

Jeżeli nie jesteś pewny, czy prowadzona przez ciebie firma faktycznie przetrwa, lepiej nie zakładać spółki z o.o. Jednoosobową działalność gospodarczą zdecydowanie łatwiej jest zawiesić i zamknąć, nie wymaga to tylu formalności. Spółkę z o.o. lepiej otwierać w momencie, kiedy jest się już pewnym jej rentowności i perspektywy na przyszłość, nie wcześniej. Dodatkowo w przypadku spółki z pełną księgowością, jej sprawozdania finansowe są przezroczyste, co oznacza, że także konkurencja może się z nimi zapoznać. W ten sposób wie wszystko o rentowności twojego przedsiębiorstwa. Nie zawsze jest to pożądane.

Nie zakładaj spółki z o.o. tylko z uwagi na prestiż swojego przedsiębiorstwa

Takie podejście to droga donikąd, szczególnie jeżeli firma jest mała. Stanowisko wyłącznie prezesa, jeżeli nie idzie za tym nic innego, to najgorsza możliwa perspektywa. Zdecydowanie lepiej jest swoją działalność rozwijać w formie jdg, a ewentualnie później szukać dopiero odpowiednich dla siebie wspólników, z którymi można stworzyć coś większego.

Powody, dla których warto i nie warto zakładać spółki z o.o. w wielu przypadkach się równoważą. Jednak sporo jest sytuacji, w których taka forma prowadzenia działalności jest po prostu nieopłacalna. Wówczas lepiej jest pomyśleć o innym sposobie na własny biznes. Przed założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością warto przeanalizować je wszystkie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!