Wyższe kary za brak OC w 2021 roku

Brak ubezpieczenia OC dla pojazdów mechanicznych będzie kosztował więcej. Podwyżka kar ma związek z podniesieniem płacy minimalnej przez rząd – a to właśnie od tego wskaźnika kalkulowane są opłaty karne dla zapominalskich kierowców. Ile zapłacimy za brak OC w 2021 roku? Sprawdziliśmy!

Wyższe kary za brak OC w 2021 roku
  • Michał Górecki
  • /
  • 7 października 2020

Brak ubezpieczenia OC

Jak wynika ze statystyk, każdego dnia na polskie drogi wyjeżdżają tysiące samochodów bez ważnej polisy OC (odpowiedzialność cywilna). W dużej części to kilkudniowe opóźnienia wynikające z niefrasobliwości i zapominalstwa. Trzeba jednak przyznać, że w dobie powiadomień SMS czy e-mail od ubezpieczycieli, bardzo trudno jest przegapić termin przedłużenia polisy. Jeśli ktoś mimo tego nie wykupi obowiązkowego ubezpieczenia, sporo ryzykuje. W razie stłuczki czy wypadku, będzie musiał ponieść wszelkie konsekwencje finansowe takiego zdarzenia. Biorąc pod uwagę koszty napraw pojazdów, nawet błaha kolizja może uszczuplić konto o kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli z naszej winy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu kierowcy lub pasażera innego samochodu konsekwencje mogą być ekstremalnie poważne. Z tego powodu dodatkowym środkiem dyscyplinującym kierowców jest specjalna taryfa kar dla zapominalskich.

CZYTAJ TEŻMasz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Zobacz, kiedy bank może odebrać twoje pieniądze

Jakie kary za brak ubezpieczenia OC?

Podstawą prawną do nałożenia kary dla osoby, która posiada pojazd bez ważnej polisy jest ustawa regulująca kwestie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Oblicza się ją, jak wspomnieliśmy z użyciem wskaźnika płacy minimalnej, który zmieni się mocą rozporządzenia w dniu 1 stycznia 2021 roku i będzie wynosił 2800 złotych. To od tego dnia będą obowiązywały nowe i wyższe stawki opłat karnych.

Opłata karna za brak OC zależy nie tylko od wysokości płacy minimalnej ale także od rodzaju pojazdu. To oznacza, że mniej za brak ubezpieczenia zapłaci właściciel motoroweru, a nieporównywalnie więcej – samochodu ciężarowego. Dla obliczenia wysokości kary kluczowy jest także okres pozostawania bez polisy w danym roku kalendarzowym.

Opłata za brak OC a rodzaj pojazdu

Jak przypomina Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w przypadku samochodów osobowych podstawowa stawka za brak OC wynosi równowartość dwukrotności minimalnej pensji. W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych oraz autobusów, minimalne wynagrodzenie mnoży się razy trzy. Właściciele pozostałych pojazdów muszą się liczyć z karą w wysokości jednej trzeciej najniższej krajowej.

CZYTAJ TEŻ Raport po burzach: Ile kosztuje usunięcie śladów gradu z auta?

Opłata za brak OC a okres pozostawania bez ubezpieczenia

Jak wspomnieliśmy kluczową rolę odgrywa czas. Osoby, które spóźnią się maksymalnie trzy dni zapłacą jedynie 20% pełnej opłaty. W przypadku samochodów osobowych w 2021 roku będzie to 1120 zł, ciężarówek 1680 złotych, a pozostałych pojazdów 190 złotych

Jeżeli okres ten wynosi od 4 dni do dwóch tygodni, będzie to już 50% wyliczonej stawki. W przypadku osobówek opłata karna wyniesie w tym przypadku 2800 złotych, aut ciężarowych 4200 złotych a pozostałych pojazdów 470 zł.

Osoby, które nie mają OC dłużej niż 14 dni muszą zapłacić pełną karę. W przypadku samochodów osobowych będzie to wiązało się z karą w wysokości 5600 złotych, ciężarówek i autobusów – 8400 złotych, natomiast pozostałych pojazdów 930 zł.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku OC rolników, gdzie kary za brak ubezpieczenia wynoszą 10% minimalnego wynagrodzenia czyli niezależnie od długości pozostawania bez ochrony polisy będzie to 280 zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!