Miliardy odszkodowań dla kierowców. I to mimo pandemii

19,7 mld złotych z odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych otrzymali Polacy w pierwszym półroczu 2020 roku – poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Jak zaznaczono w komunikacie z samego obowiązkowego OC dla właścicieli aut wypłaty sięgnęły poziomu 4,5 mld złotych.

Miliardy odszkodowań dla kierowców. I to mimo pandemii
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 października 2020

Ile wydają firmy ubezpieczeniowe na odszkodowania

Łączna suma odszkodowań i świadczeń wypłaconych poszkodowanym w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 19,7 złotych. Jak wynika ze szczegółowego zestawienia Polskiej Izby Ubezpieczeń, prawie 9 mld złotych wyniosły świadczenia związane z ubezpieczeniami na życie. Kumulując odszkodowania komunikacyjne – zarówno OC jak i AC suma wypłat wyniosła 7,2 mld złotych.

Z samego OC odszkodowania sięgnęły kwoty 4,5 milionów złotych, co jest podobnym wynikiem do analogicznego okresu 2019 roku. Oznacza to, że lockdown spowodowany pandemią nie wpłynął na zmniejszenie liczby i wartości szkód generowanych w wyniku zdarzeń drogowych.

Przedsiębiorcy nie będą musieli rozliczać ZUS?Przedsiębiorcy nie będą musieli rozliczać ZUS? Martyna Kowalska

Jak inwestują ubezpieczyciele?

Jak informuje Polska Izba Ubezpieczeń prawie 82 mld zł aktywów firmy ubezpieczeniowe ulokowały w obligacjach oraz innych papierach wartościowych o stałej kwocie dochodu. 16 mld złotych zainwestowano w akcje spółek warszawskiej giełdy oraz innych walorach o zmiennej kwocie dochodu. Do kasy Państwa wpłynęło z sektora 800 mln złotych z samego podatku dochodowego.

Czy Polacy chętnie się ubezpieczają?

Dane PIU wskazują, że w pierwszym półroczu 2020 roku Polacy wydali 31,5 mld złotych na polisy ubezpieczeniowe, co jest gorszym wynikiem względem analogicznego okresu roku ubiegłego o 2 proc. To oznacza, że mimo pandemii i gorszej sytuacji finansowej, polscy konsumenci nie rezygnują z ochrony ubezpieczeniowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Glovo z zarzutami
zakup towaru

Glovo z zarzutami

Glovo, jedna z popularnych aplikacji służąca m.in. dostawie jedzenia, pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jakie zastrzeżenia ma  UOKiK? Jaka kara grozi Glovo za nieprzestrzeganie...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!