fb

Startuje tarcza 5.0 – świadczenia branżowe

15 października 2020 roku rusza kolejne wsparcie dla przedsiębiorców, których biznes ucierpiał w wyniku koronawirusa. Działający w branżach:  turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o wsparcie. W grę wchodzą: świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe i zwolnienie z opłacania składek

Startuje tarcza 5.0 – świadczenia branżowe
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 października 2020

Świadczenie postojowe – tarcza 5.0

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ze świadczenia postojowego mogą skorzystać dotknięci negatywnym wpływem pandemii agenci turystyczni, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Mogą oni liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł. Zgodnie z przepisami można je pobrać maksymalnie trzy razy. Uprawnieni do tego rodzaju wsparcia muszą złożyć przez PUE ZUS wniosek  RSP-DB.

Dodatkowe świadczenie postojowe – tarcza 5.0

Do dodatkowego świadczenia postojowego uprawnieni są przedsiębiorcy, których biznes w przeważającej części opiera się na: przewozie wycieczkowym i turystycznym, wystawianiu i występowaniu w ramach przedstawień teatralnych, operowych, baletowych i cyrkowych, prowadzących pokoje zagadek, domy strachów, dyskoteki, salony gier, plaże lub jarmarki.

O takim wsparciu mogą myśleć ci przedsiębiorcy, którzy już otrzymali co najmniej jedno świadczenie postojowe – to jeden z określonych przepisami warunków. Można skorzystać z niego trzykrotnie w wysokości wcześniej przyznanego świadczenia postojowego (1300 lub 2080 zł).

Również w tym przypadku składanie wniosków odbywa się przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Należy w tym celu wypełnić formularz oznaczony symbolem RSP-DD.

Zwolnienia z opłacania składek za VII, VIII, IX 2020 r.

Innym rodzajem wsparcia jest zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień oraz wrzesień 2020 roku. Przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego oraz firmom związanym z organizacją targów, konferencji i wystaw. W tym przypadku również konieczne jest złożenie stosownych dokumentów (wniosek RDZ-B) za pośrednictwem PUE ZUS

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!