Inwestycja w ziemię. Na co uważać?

Tak jak  w przypadku każdej nieruchomości, tak i w przypadku ziemi o rentowności takiej inwestycji decyduje przed wszystkim lokalizacji. Na co jednak uważać by zakup nieruchomości gruntowej nie okazał się niewypałem?

Inwestycja w ziemię. Na co uważać?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 października 2020

W przypadku większości inwestorów najważniejszymi atutami dobrej nieruchomości są bezpieczeństwo i stabilność. Gdy kupimy ziemię możemy poczekać na wzrost jej wartości i ją odsprzedać albo też czerpać dochód z najmu powierzchni.

W jakie grunty warto inwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Są tacy, którzy uważają, że najlepsze zyski dają grunty pod budownictwo mieszkaniowe. Szczególnie, że deweloperzy cały czas szukają ciekawych gruntów.

Dobrym sposobem na zyski może być też inwestowanie w nieruchomości gruntowe przeznaczone pod zabudową wielorodzinną. Najlepiej jeśli kupimy taką nieruchomość, a potem uzyskamy prawomocne pozwolenie na budowę budynku wielorodzinnego. Wtedy sprzedajemy budynek deweloperowi rozliczając nie powierzchnię grunt, a metr powierzchni usługowo-mieszkaniowej. Innym sposobem jest inwestycja w nieruchomości pod działalność handlowo-usługową. Wszystko dlatego, że bardzo szybko rozwijają się sieci spożywcze, takie jak Żabka, Biedronka, czy Lidl, a także tzw retail parki, czyli pawilony wielobranżowe. W przypadku jednak takich inwestycji wymagana jest spora wiedza dotycząca najlepszej lokalizacji. Jeśli jesteśmy zainteresowani taką możliwością, dobrze jest szukać inwestycji gruntowych w pobliżu już istniejących sklepów.

Podatek od nieruchomości. Będzie drożej od 2021 r.Podatek od nieruchomości. Będzie drożej od 2021 r.Martyna Kowalska

Jak inwestować w grunty rolne?

Są i tacy, którzy chcą ulokować pieniądze w ziemię rolną. Inwestorzy kupują grunty rolne, a potem najczęściej dokonują procedury odrolnienia. Wtedy sprzedają je z zyskiem pod inwestycję budowlaną.

Na co uważać inwestując w grunty

Inwestowanie w grunty jest inwestycją bardzo tradycyjną i bezpieczną. Duża popularność takiego sposobu lokowania powoduje, że konkurencja miedzy inwestorami jest spora. Niektórzy więc decydują się na alternatywne formy inwestowania.

W każdym przypadku inwestycja w nieruchomości musi być poprzedzona długimi analizami. Dobrze jest też porozmawiać z sąsiadami nieruchomości, która nas interesuje. W przeciwieństwie do sprzedawcy, który chce nam zaproponować daną nieruchomość, sąsiedzi będą w stanie powiedzieć nam np. o grząskości podłoża.

Warto też zapytać o to, czy nieruchomość gruntowa ma dostęp do mediów, czy ma dostęp do drogi publicznej. W tym przypadku zawsze patrzymy czy taki dostęp jest bezpośredni czy na zasadzie służebności. Ważnym elementem jest też miejscowy plan zagospodarowania – MPZP. Podstawową informacją jest to, czy jest już uchwalony, a jeśli tak to czy MPZP pozwala zrealizować konkretną inwestycję. Jeśli nie ma takiego planu to dobrze jest sprawdzić uwarunkowania dla danego terenu i warunki zabudowy. Warto też sprawdzić, czy na gruncie wykonano badania geologiczne i co najważniejsze trzeba też sprawdzić wszelkie zapisy w księdze wieczystej. Może być tam np. informacja o tym, czy ktoś nie zawarł umowy przedwstępnej.

Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Czy można odwiedzić cmentarz?Obostrzenia na Wszystkich Świętych. Czy można odwiedzić cmentarz? Anna Malinowska

W przypadku inwestycji gruntowym warto też zwrócić uwagę na infrastrukturę, która otacza działkę. Czasem lepiej będzie zdecydować się na teren na uboczu (będzie tańszy). Z drugiej jednak strony najważniejsze jest to by niezależnie od lokalizacji zapewniony był bardzo dobry dojazd do danej inwestycji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!