Jak działa ubezpieczenie OC zarządu?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zarządu to połączenie ubezpieczeń, które chroni cię przed ryzykiem pojawiającym się podczas prowadzenia i zarządzania firmą.

Jak działa ubezpieczenie OC zarządu?
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 października 2020

Prowadzenie firmy i zarządzanie nią wiąże się z szeregiem zagrożeń związanych z codziennymi operacjami biznesowymi. Od roszczeń dotyczących dyskryminacji pracowników, przez złe zarządzanie planami świadczeń po oszustwa inwestorów, potencjalne procesy sądowe i straty finansowe mogą wydawać się nieskończone.

W przypadku dużych firm, które mają dostęp do znacznych zasobów finansowych i doradców ekspertów, zakup samodzielnych polis chroniących przed niezliczonymi rodzajami ryzyka jest prosty i dość powszechny. Jednak dla mniejszych firm inwestowanie w wiele indywidualnych polis może być trudne finansowo. Tu właśnie pojawia się ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zarządu.

Problem z terminowym opłaceniem rachunku za prąd – co robić?Problem z terminowym opłaceniem rachunku za prąd – co robić?Martyna Kowalska

Co to jest ubezpieczenie OC zarządu?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zarządu to połączenie ubezpieczeń, które chronią przed różnymi ryzykami, i które pojawiają się podczas prowadzenia i zarządzania firmą. Ten dostosowany pakiet ubezpieczeń ma na celu ochronę dyrektorów, urzędników, członków zarządu, menedżerów i administratorów, a także firmy, przed procesami sądowymi dotyczącymi rzekomego niewłaściwego zarządzania i ma na celu zapewnienie ubezpieczenia od odpowiedzialności wykraczającej poza to, co obejmuje standardowa ogólna polisa odpowiedzialności.

Chociaż nie ma standardowego pakietu ubezpieczenia OC zarządu, większość firm ubezpieczeniowych będzie oferować jakąś formę tej polisy hybrydowej, z której zwykle korzystają mniejsze firmy.

Co obejmuje ubezpieczenie OC zarządu?

Zakres ubezpieczenia różni się w zależności od ubezpieczyciela. Zazwyczaj w jego skład wchodzą różne elementy. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dyrektorów i członków kadry kierowniczej zapewnia ochronę osobistej odpowiedzialności dyrektorów i członków kadry kierowniczej w spółce podczas pełnienia przez nich funkcji dyrektorów. Ochrona ta może chronić ich, jeśli zostaną oskarżeni o błędy w zarządzaniu lub niewłaściwe zachowanie, zapewniając pokrycie kosztów obrony prawnej i potencjalne straty poniesione w wyniku procesów sądowych.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu praktyk zatrudnienia nie jest jeszcze popularne w Polce. Zapewnia ochronę finansową twojej firmy przed procesami sądowymi ze strony pracowników oskarżających twoją firmę o niewłaściwe traktowanie, takie jak dyskryminacja, nękanie lub inne kwestie związane z zatrudnieniem.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności powierniczej koncentruje się na ochronie twojej firmy i aktywów pracodawcy przed roszczeniami dotyczącymi niewłaściwego zarządzania programami świadczeń twojej firmy.

Definicja lokalu przedsiębiorcyDefinicja lokalu przedsiębiorcy Rafał Stępniewski

Ubezpieczenie od przestępstw handlowych chroni majątek twojej firmy przed stratami finansowymi spowodowanymi przez nieuczciwych pracowników lub oszustwa osób trzecich. Może obejmować majątek, towary, gotówkę i zabezpieczenia przed kradzieżą, sprzeniewierzeniem lub fałszerstwem pracowników. Ubezpieczenie od przestępstw może również chronić przed osobami trzecimi niebędącymi pracownikami, które popełniają fałszerstwo, kradzież, rabunek, włamanie lub oszustwo.

Czy potrzebuję ubezpieczenia OC zarządu?

Ubezpieczenie OC zarządu obejmuje szereg bardzo powszechnych ryzyk, na które przedsiębiorstwa i zespoły kierownicze są narażone w codziennej działalności firmy. Dla każdej firmy posiadanie ubezpieczenia na niektóre lub wszystkie z tych ekspozycji jest niezwykle ważne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!