Masz konto w banku? Fiskus może je zablokować. Nawet jeśli nie jesteś przedsiębiorcą

Już nie tylko przedsiębiorcom ale i osobom prywatnym urzędnicy skarbowi będą mogli zablokować konto.

Masz konto w banku? Fiskus może je zablokować. Nawet jeśli nie jesteś przedsiębiorcą
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 października 2020

Skarbówka będzie mogła blokować prywatne rachunki oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe i rachunki lokat terminowych, jeśli będą one wykorzystywane do wyłudzeń skarbowych — pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Kiedy bank może zablokować dostęp do moich pieniędzy?Kiedy bank może zablokować dostęp do moich pieniędzy?Michał Górecki

To wszystko zakłada nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Choć projekt nie jest jeszcze opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji, to jest już uzgadniany. Projekt przewiduje, że skarbówka będzie mogła zając rachunki na 96 godzin, a nie 72 godziny.

Blokada konta 

"Będzie też kolejna nowość – bank lub inny podmiot świadczący usługi płatnicze będzie musiał na żądanie szefa KAS wstrzymać realizację podejrzanej transakcji i przelać pieniądze na rachunek wskazany przez fiskusa. Wstrzymane w ten sposób zostaną wszelkie płatności na rzecz podmiotu, któremu skarbówka zablokowała już rachunek" — informuje "DGP".

Masz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Zobacz, kiedy bank może odebrać twoje pieniądzeMasz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Zobacz, kiedy bank może odebrać twoje pieniądze Michał Górecki

Urzędnicy będą mogli zająć środki, jeśli będą mieli podejrzenie, że transakcje są podejrzane. "Podejrzane transakcje będą wstrzymywane na okres, w którym trwa blokada rachunku. Ministerstwo Finansów liczy na to, że zwiększy to skuteczność STIR, czyli Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej" — czytamy.

Dlaczego fiskus chce blokować rachunki prywatne, a nie tylko te należące do firm? Wszystko dlatego, że osoby fizyczne wykonują działalność gospodarczą i często podejrzane środki przechowują na prywatnych rachunkach oszczędnościowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!