PPK: Ostatni dzwonek dla małych i średnich firm

Tylko do 27 października pozostał czas dla mikro, małych i średnich firm na podpisanie umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Jak wynika z wyliczeń obowiązek dotyczy 75 tysięcy podmiotów.

PPK: Ostatni dzwonek dla małych i średnich firm
  • Anna Malinowska
  • /
  • 26 października 2020

Do kiedy podpisać umowę PPK?

Termin 27 października 2020 roku dotyczy firm z tzw. drugiej fali, czyli zatrudniających od 50 do 249 osób oraz trzeciej fali, tj firm zatrudniających od 20 do 49 pracowników. Kolejnym ważnym terminem jest 10 listopada 2020 r. Do tego dnia firmy muszą podpisać umowy o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych ze swoimi pracownikami, którzy w ten sposób staną się uczestnikami PPK. Dopiero po zawarciu stosownych umów na ich rachunki trafią pierwsze środki.

Przesunięte terminy PPK

Pamiętajmy, że zgodnie z pierwotnymi założeniami ustawy średnie firmy, powinny przystąpić do PPK już w terminie wiosennym. O jego przełożeniu na jesień zdecydowano w związku z pierwszą falą epidemii koronawirusa.

Dla kogo dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł miesięcznie?Dla kogo dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł miesięcznie?Dorota Kraskowska

PPK — Co w przypadku redukcji zatrudnienia?

Jeżeli firma w ostatnich miesiącach przeprowadziła redukcje etatów, np. w związku z problemami związanymi z pandemią musi brać pod uwagę historyczny poziom zatrudnienia. Jak czytamy na portalu poświeconym tematyce PPK (mojeppk.pl) wyżej wymienione terminy obowiązują podmioty, które na 30 czerwca 2019 r. zatrudniały co najmniej 50 osób (druga fala) oraz firmy które na 31 grudnia 2019 r. zatrudniały co najmniej 20 osób (trzecia fala).

Co to jest PPK?

Zgodnie z definicją Pracownicze Plany Kapitałowe stanowią powszechny system długoterminowego oszczędzania, w którym uczestnictwo jest w pełni dobrowolne. Skorzystać może z niego każdy zatrudniony podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym. Pieniądze na rachunkach uczestników pochodzą z trzech źródeł: od pracowników, pracodawców oraz państwa.

W przypadku podstawowych wpłat do PPK finansowanie odbywa się z kieszeni pracowników oraz pracodawców. To 2% wynagrodzenia brutto pochodzące od pracownika. W przypadku osób, które miesięcznie osiągają dochody mniejsze niż 120% minimalnego wynagrodzenia istnieje możliwość zmniejszenia składki do 0,5%. Całość dopełnia wpłata od pracodawcy wynosząca 1,5% wynagrodzenia pracownika brutto.

Cztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firmCztery tarcze antykryzysowe — pomoc publiczna dla firm Jacek Szczęsny

Kiedy do PPK włączone będą instytucje publiczne?

Ustawa o PPK zakłada że instytucje publiczne przystąpią do Planów w ostatnim etapie przewidzianym na początek 2021 roku. Umowy o zarządzanie w ich przypadku muszą zostać zawarte do 26 marca 2021 roku. Z kolei do 10 kwietnia 2021 roku będą musiały zostać zawarte umowy o prowadzenie rachunków z pracownikami. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!