fb

Polacy pracujący za granicą zapłacą PIT podwójnie?

To efekt zmniejszenia kwoty abolicyjnej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sejm uchwalił już ustawę w tej sprawie.

Polacy pracujący za granicą zapłacą PIT podwójnie?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 29 października 2020

Czym jest ulga abolicyjna?

Ulga abolicyjna to jedna z ulg podatkowych występujących w polskich przepisach prawa podatkowego. Jest przeznaczona dla podatników, którzy uzyskali przychód za granicą, w państwie, w którym właściwą metodą na uniknięcie podwójnego opodatkowania jest metoda proporcjonalnego odliczenia.

Komu przysługuje ulga abolicyjna?

Ulga abolicyjna przysługuje osobom, które uzyskują dochody za granicą, jednocześnie są polskim rezydentem podatkowym. Oznacza to sytuację, w której w Polsce mają tzw. ośrodek interesów życiowych. W celu zapobiegania sytuacji podwójnego opodatkowania, państwa ustalają między sobą w jaki sposób, i w którym kraju dochody będą opodatkowane.

Jak było do tej pory?

Do tej pory, w czasie gdy obowiązywała ulga abolicyjna, podatnicy nie musieli zawracać sobie głowy zawiłością poszczególnych metod. Po prostu wiedzieli, że nie będą zobowiązani dokonywać dodatkowych opłat do podatków w Polsce. Warto pamiętać, że kwotę abolicyjną wprowadzono po to, by zniwelować niekorzystne zasady bez przymusu renegocjowania międzynarodowych umów. Zmniejszenie kwoty abolicyjnej sprawi, że w większości przypadków wrócimy do płacenia dwóch podatków dochodowych.

Co się zmieni?

W praktyce oznacza to, że Polacy, którzy pracują za granicą, będą zmuszeni zapłacić PIT podwójnie. Szczególnie chodzi tu o Polaków podejmujących pracę w krajach, z którymi Polska ma podpisane niekorzystne dla podatników umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. W umowach tych zawarta jest konstrukcja pozwalająca na płacenie podatku w kraju, z którego pochodzą nasze zarobki.

Co dokładnie czeka podatników?

Nowa ustawa co prawda przewiduje pozostawienie ulgi abolicyjnej, jednak w bardzo skąpej wersji. Prowadzi to do sytuacji, w której na zmianach nie stracą tylko ci podatnicy, których dochody za granicą nie przekraczają 8 tysięcy złotych rocznie. Jak wynika z badań większość osób pracujących poza granicami naszego państwa, osiąga dochód w wysokości ok. 20 tys. euro. Oznacza to, że zgodnie z nowymi przepisami będą musieli zapłacić PIT według polskiej tabeli podatkowej i obejmie ich stawka wynosząca aż 38 proc. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż jest to stawka dużo wyższa niż np. w Usa, czy Holandii, czyli w krajach, z którymi Polska ma podpisane umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany, które przewiduje projekt ustawy (z 15 września 2020 r.) mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r. Wstępnie szacuje się, że ograniczenie ulgi abolicyjnej będzie dotyczyć nawet 67 tys. podatników. Na zmianie skorzysta budżet państwa, który ma się wzbogacić o ok. 210 mln zł rocznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!