Tarcza dla turystyki

209 mln złotych – na taką kwotę opiewają wnioski organizatorów turystycznych do Turystycznego Funduszu Zwrotów. Prawie drugie tyle to kwota we wnioskach podróżnych – informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Do tej pory turyści złożyli już ponad 66 tys. wniosków. Dotychczasowa pomoc z ZUS przekroczyła już 26 mln złotych.

Tarcza dla turystyki
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 października 2020

Tarcza turystyczna – co to jest?

Przypomnijmy – ogłoszona przez rząd tzw. „tarcza turystyczna” działa od października. W tym samym miesiącu zaczęła obowiązywać ustawa, przewidująca dodatkowe świadczenia postojowe dla agentów turystycznych.

Tzw. „tarcza turystyczna” zawiera formy wsparcia dla tej branży obejmujące m.in. zwolnienie ze składek ZUS oraz innych, należnych za okres od 1.07.2020 do 31.09.2020 r. Jak wylicza na swoich stronach ministerstwo są to m.in. hotelarze, przewodnicy i piloci turystyczni, agenci itd. Dodatkowo uproszczono zasady świadczenia postojowego dla agentów turystycznych oraz wprowadzono dodatkowe postojowe dla firm zajmujących się np. przewozami autokarowymi.

Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Na ratunek Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza FinansowaZa małe wsparcie dla przedsiębiorców? Na ratunek Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa Dorota Kraskowska

Turystyczny Fundusz Zwrotów – kto skorzysta?

Jak wyjaśnia MRPiT, niedawno powołany Turystyczny Fundusz Zwrotów — „daje organizatorom turystyki a także podróżnym możliwość ubiegania się o wypłatę na rzecz podróżnych pieniędzy wpłaconych na poczet imprez turystycznych, które nie odbyły się w  związku z wybuchem epidemii Covid-19. Powołanie Turystycznego Funduszu Pomocowego, który w przyszłości ma wspierać organizatorów turystyki w sytuacjach podobnych do obecnego kryzysu”

Jakie wsparcie dla firm turystycznych?

Jak wynika z wyliczeń resortu, Zakład Ubezpieczeń Społecznych na mocy wspomnianej tarczy umorzył składki na łączną kwotę przekraczającą 23 mln złotych a także przelał na konta przedstawicieli branży turystycznej ponad 3,5 mln złotych świadczeń postojowych.

Obecnie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przesłano już ponad 66,5 tys wniosków przygotowanych przez podróżnych oraz 2,1 tys. wniosków od blisko 200 podmiotów zajmujących się organizacja imprez turystycznych (chodzi o pieniądze około 77 tys. klientów).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!