Problemy ze spadkiem po krewnym z zagranicy

Świat staje się globalną wioską również w kwestiach powiązań rodzinnych i finansowych. Majątek wielu rodzin, z racji miejsca pracy, stałego osiedlenia czy innych interesów może być rozproszony w wielu krajach świata. Choć perspektywa spadku po bogatym krewnym z zagranicy bywa kusząca, tak naprawdę otwiera cały ciąg problemów – w tym także podatkowym. Nie jest rzadkością konieczność zapłacenia podwójnego podatku, a co się z tym wiąże poważnego uszczuplenia zapisanej w testamencie „fortuny”.

Problemy ze spadkiem po krewnym z zagranicy
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 listopada 2020

Spadek z zagranicy

W filmach i literaturze czasem pojawia się wątek spadku po nieznanym dotąd bogatym krewnym z zagranicy. Nagły zastrzyk gotówki zapisany w testamencie przez ciotkę z Ameryki czy stryja z jakiegoś bogatego kraju, zmienia finansowe położenie bohatera i stanowi zwykle szczęśliwe (lub po prostu ciekawsze) otwarcie dalszej części fabuły. Autorzy nie rozpisują się na temat zawiłości prawnych by nie zamienić opowieści w nudny poradnik podatkowy. Życie niewiele ma wspólnego z beletrystyką. Przytłaczająca większość przypadków zagranicznego spadku dotyczy bowiem nie fortuny, a majątku wypracowanego przez przedwcześnie zmarłych (ojca, małżonka, czy dziecko) którzy wyjechali „za chlebem” do innego kraju i tam zgromadzili swoje ruchome i nieruchome dobra.

Usługa chargeback, czyli dlaczego warto płacić kartąUsługa chargeback, czyli dlaczego warto płacić kartąMichał Górecki

Kiedy zapłacę podwójny podatek za spadek?

Jak zauważa serwis Prawo.pl obowiązująca w Polsce „Ustawa o podatku od spadków i darowizn” nie uwzględnia sytuacji w której przekazane w spadku dobra zostały już wcześniej opodatkowane przez organy fiskalne innego państwa. Nie ma w niej uregulowania kwestii wysokości podatku jaki w takiej sytuacji winien zostać zapłacony nad  Wisłą. Dodatkowym problemem są braki w umowach międzynarodowych, które ułatwiłyby życie spadkobiercom, którzy przejmują dobra ruchome i nieruchome po krewnym mieszkającym w innym państwie.

Polskie prawo zakłada, że osoba przejmująca spadek z zagranicy (jeśli tylko w momencie śmierci spadkodawcy jest  obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej lub posiada na jej terenie miejsce stałego pobytu) musi zostać odpowiednio opodatkowana. To niestety nie jest koniec zobowiązań. Jeżeli w systemie prawnym kraju spadkodawcy istnieje zapis o konieczności opodatkowania przedmiotu na podstawie przesłanki „położenia rzeczy” lub miejsca wykonywania praw majątkowych problem jest podwójny. Organy podatkowe z obu państw mają bowiem podstawę do wyciągnięcia ręki po należny podatek.

Spadek cyfrowy — co zrobić za życia, aby po śmierci nie zostawiać po sobie cyfrowego bałaganu?Spadek cyfrowy — co zrobić za życia, aby po śmierci nie zostawiać po sobie cyfrowego bałaganu? Dorota Kraskowska

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania a spadek z zagranicy

Z biegiem lat sukcesywnie wydłuża się lista krajów z którymi Polska podpisała i ratyfikowała umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obecnie zbliżamy się do setki takich dokumentów. Już sam tytuł takiej umowy daje nadzieję, że w przypadku przejęcia spadku z zagranicy nasz problem zostanie rozwiązany na mocy zawartych w niej postanowień. Jak jednak zwraca uwagę autor przytoczonego artykułu w serwisie Prawo.pl „w treści przywołanych umów zawarto wyraźne zastrzeżenie, że dotyczą one w Polsce wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych”. To oznacza, że taka umowa nie będzie dla nas rozwiązaniem, a konieczność zapłaty podwójnego podatku będzie nieunikniona. W przypadku spadku, korzystne są jedynie trzy przedwojenne i ciągle obowiązujące umowy jakie dyplomacja II RP zawarła z Austrią, Czechosłowacją i Węgrami – czytamy w serwisie Prawo.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!