Koronawirus zmienia system bankowy

Spadek zysków banków, mniej udzielanych kredytów, wzrost zainteresowania bankowością internetową i mobilną – to główne tendencje na które zwracają uwagę autorzy najnowszego raportu Związku Banków Polskich „Covid-19, banki i technologia – w jaki sposób pandemia wpłynęła na sytuację w sektorze bankowym”. Odpowiedź jest krótka – wpłynęła i to znacznie, także na bankowych klientów.

Koronawirus zmienia system bankowy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 listopada 2020

Wpływ pandemii na banki

To jak bardzo pandemia Covid-19 uderzyła w banki, można przeczytać w najnowszym raporcie ZBP dostępnym tutaj. Związek Banków Polskich posilając się danymi z Komisji Nadzoru Finansowego zauważa, że zysk netto całego sektora od stycznia do końca lipca 2020 roku wyniósł 4,38 mld złotych co oznacza spadek aż o 51,9 proc licząc dane rok do roku. Głównym czynnikiem, który miał wpływ na taką sytuację były decyzje Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych, które od końca maja br. znajdują się na historycznym dnie (0,1%).

Koronawirus a kredyty

Jak zauważa Związek Banków Polskich pandemia koronawirusa szczególnie mocno uderzyła w rynek kredytów. Obserwowany jest obecnie przede wszystkim spadek popytu na takie usługi. Tylko w sierpniu br banki przyznały o ponad 40% mniej kart kredytowych. Spadła także ilość kredytów gotówkowych (-30,1%) oraz mieszkaniowych (-21,5%). Pewien wzrost (+9,7%) widać w przypadku kredytów ratalnych. We wrześniu natomiast wzrósł popyt na kredyty hipoteczne (+5,3%).

Masz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Zobacz, kiedy bank może odebrać twoje pieniądzeMasz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Zobacz, kiedy bank może odebrać twoje pieniądze Michał Górecki

Związek Banków Polskich przyznaje, że pandemia odbiła się także na cennikach usług bankowych. Nieznacznie spadła średnia opłata za prowadzenie ROR-ów, podrożały za to przelewy zlecane bezpośrednio w placówkach bankowych oraz przez telefon. Podrożały także wypłaty z bankomatów oraz operacje dokonywane w tradycyjny sposób podczas wizyty w salach obsługi klienta. Nie zmieniły się jednak ceny przelewów internetowych.

Czy banki przejdą całkowicie do sieci?

Obecnie zauważalny jest silny trend wzrostu zainteresowania bankowymi usługami świadczonymi za pośrednictwem internetu. Wg ZBP już w II kwartale 2020 r. liczba aktywnych indywidualnych klientów bankowości w sieci przekroczyła pierwszy raz w historii poziom 19 milionów. Najwięcej osób zdecydowało się na skorzystanie z bankowości moblinej – w tym segmencie w ciągu drugiego kwartału ich liczba wzrosła o ponad pół miliona (+4,5%). Według bankowców połowa z nich to tzw. „klienci mobile only”, którzy przynajmniej raz w miesiącu korzystają z bankowości w aplikacji zainstalowanej na smartfonie i nie logują się do systemu przez przeglądarkę w komputerze czy laptopie.

Coraz więcej osób ze względów bezpieczeństwa decyduje się na dokonywanie płatności metodą zbliżeniową, co ogranicza ruch gotówkowy, a co się z tym wiąże również transmisję wirusa. Mamy tutaj na myśli zarówno płacenie kartą zbliżeniową jak również smartfonem wyposażonym w moduł NFC oraz z zainstalowaną odpowiednią aplikacją.

Czy zamkną mój oddział banku?

Może się okazać, że efektem pandemii koronawirusa będzie trwała zmiana przyzwyczajeń klientów banków, które redukują etaty. Z bankowej mapy Polski, mogą wkrótce zniknąć całe oddziały – o czym donosi na swoich stronach internetowych „Rzeczpospolita”. Jak czytamy w „Rz” od stycznia do końca sierpnia 2020 roku zlikwidowano ponad 5,6 tys etatów. Decyzje te wpisują się w dłuższy trend. W ciągu ostatnich 10 lat liczba zatrudnionych w sektorze spadła o prawie 15% co może być efektem także „bankowej rewolucji internetowej”, z której korzysta coraz większa liczba klientów banków w Polsce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!