Nowy zasiłek opiekuńczy - sprawdź jak go otrzymać
W związku z nowymi obostrzeniami znów można ubiegać się o specjalny zasiłek opiekuńczy. Ma to związek z decyzją o powrocie do zdalnego nauczania uczniów klas 1-3 podstawówki. Dzieci zostaną w domach minimum do 29 listopada.
- Jan Wróblewski
- /
- 5 listopada 2020
Na jakich zasadach wypłacany jest zasiłek opiekuńczy?
Wraz z wprowadzeniem nowych obostrzeń i ogłoszeniu decyzji o zdalnym nauczaniu dla najmłodszych, zostanie przywrócony specjalny zasiłek opiekuńczy. Będzie on przysługiwał przez 21 dni — od 9 do 29 listopada i zostanie przyznany na takich samych zasadach jak na wiosnę. Rząd wypłacał wtedy zasiłek rodzicom dzieci do 8 roku życia, które uczyły się zdalnie, oraz osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. O świadczenie mogli się ubiegać również opiekunowie dzieci niepełnosprawnych i ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 16, z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Warto dodać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.
Na jaką kwotę możemy liczyć?
Kwota miesięcznego zasiłku będzie wynosić 80 proc. naszego wynagrodzenia. Istotne jest to, że przy wypłacie świadczenia uwzględnia się każdy dzień sprawowania opieki, również te dni, które są ustawowo wolne. Zasiłek będzie przyznawany bez względu na to, czy rodzic może wykonywać swoją pracę zdalnie, czy jest zmuszony normalnie chodzić do pracy. Sam premier stwierdził, że próba rozróżnienie obywateli na tych, którzy mogą pracować zdalnie i na tych, którzy nie mają takiej możliwości, jest po prostu niemożliwa.
Jak złożyć wniosek o przyznanie zasiłku opiekuńczego?
Najłatwiej zrobić to przez internet, poprzez profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na stronę, w katalogu usług należy wybrać usługę "Złożenie dokumentu Z-15". Wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15), należy złożyć przy każdorazowym ubieganiu się o zasiłek opiekuńczy, z wyjątkiem przypadków nieprzerwanych okresów sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem.
Jeżeli nie posiadamy takiego profilu, sprawę możemy załatwić osobiście lub listownie.
W przypadku przyznania zasiłku opiekuńczego, osoby zatrudnione powinny poinformować o tym swojego pracodawcę, a prowadzące działalność gospodarczą — ZUS.
Czy pracodawcy zostaną obciążeni kwotą zasiłku?
Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet w sytuacji, gdy pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.
Jak podaje ZUS, do tej pory od 12 marca do 26 lipca, przez 137 dni wypłacono 1,3 mln świadczeń na łączną kwotę 3 mld 375 mln złotych. Średnio ok. 750 mln złotych miesięcznie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.