Waloryzacja emerytur 2021. Czy seniorzy otrzymają wyższe świadczenia?

Zgodnie z zapowiedziami rządu w przyszłym roku emerytury mają wzrosnąć o ponad 4 procent. Nawet na tysiąc złotych podwyżki mogą liczyć osoby, które pobierają najwyższe świadczenia. Takich świadczeniobiorców jest jednak niewielu. Jakiej kwoty zatem może się spodziewać przeciętny emeryt?

Waloryzacja emerytur 2021. Czy seniorzy otrzymają wyższe świadczenia?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 6 listopada 2020

Co to jest waloryzacja?

Jest to mechanizm, który polega na przywracaniu wartości wierzytelnościom i różnym płatnościom pieniężnym, które utraciły swoją początkową wartość. Waloryzacja świadczeń zapobiega spadkowi ich realnej wartości względem momentu ich przyznania. Proces ten ma na celu utrzymanie realnej wartości ekonomicznej wypłacanych wierzytelności oraz przeciwdziałanie inflacji. Mówiąc prościej, waloryzacja ma na celu uniknięcie sytuacji, w której kwota emerytury przestaje być adekwatna do obecnej wartości pieniądza i panujących cen.

Czym jest wskaźnik waloryzacji?

Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. Co ważne, w wyniku przeprowadzonej waloryzacji kwota świadczenia nie może ulec obniżeniu.

O ile wzrosną emerytury po waloryzacji?

Jak wynika z projektu ustawy w tej sprawie, w przyszłym roku renty i emerytury mają wzrosnąć o minimum 50zł brutto. Będzie to kwota minimalna, stanowiąca gwarantowany wzrost świadczenia.

Na podstawie dokumentu, który został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji wynika, że najniższa emerytura ma wynosić 1250 złotych, a renta — 937 zł 50 gr Dane z 2019 r. pokazują, że przeciętna emerytura w Polsce wynosiła około 2236 zł. W przyszłym roku ta kwota ma się zwiększyć o 93 zł.

Jak często przeprowadza się waloryzację świadczeń emerytalnych?

Waloryzacja świadczeń dla emerytów odbywa się co roku na początku marca. W tym celu dokonuje się obliczeń mających na celu ustalenie wysokość ewentualnej podwyżki. Warto pamiętać, że dane, które posiadamy na ten moment, nie są wiążące. Tego, czy emerytury rzeczywiście wzrosną, dowiemy się dopiero w lutym 2021 r., gdy rząd będzie dysponował kompletnymi danymi. Najważniejszym wskaźnikiem są ceny towarów i usług w poprzednim roku. Na ich podstawie zwiększa się wspomniany wskaźnik o minimum 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w minionym roku. Oznacza to, że w przypadku, gdy inflacja będzie wyższa niż na tę chwilę, przewiduje rząd, to kwoty podwyżek również wzrosną.

Nie zapominajmy jednak, że od emerytur nadal trzeba płacić podatek. Oznacza to, że od marca minimalna emerytura najprawdopodobniej wyniesie 1067,57 zł netto, a przeciętna — 1949,65 zł netto.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!