Czy pożegnamy się z PIN-em w płatnościach?

Pin i zielony… to zdanie w sklepach słyszymy coraz rzadziej i to nie tylko ze względu na tegoroczne podniesienie limitu do 100 złotych transakcji bez wymaganej autoryzacji. Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich stale rośnie popularność bezstykowych transakcji za pomocą dedykowanych kart płatniczych oraz aplikacji w telefonach wykorzystujących technologię NFC.

Czy pożegnamy się z PIN-em w płatnościach?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 listopada 2020

Kiedy kod PIN jest niepotrzebny?

W marcu 2020 roku w związku z pandemią operatorzy kart płatniczych Visa oraz Mastercard zwiększyli limit płatności bezgotówkowych z 50 do 100 złotych nie wymagających autoryzacji czterocyfrowym kodem PIN wprowadzanym na terminalu płatniczym w sklepie lub punkcie usługowym. Dalej poszli operatorzy aplikacji wykorzystujących technologię NFC w smartfonach wychodząc z założenia, że tradycyjny PIN da się zastąpić bardziej złożonym uwierzytelnieniem na przykład przy odblokowaniu ekranu w smartfonie. Pamiętajmy, że współczesne smartfony wykorzystują zaawansowane mechanizmy uwierzytelnienia np. skanowanie odcisków palców, geometrii twarzy czy graficznych wzorów autoryzujących.

Co zrobić, gdy bankomat nie wypłaci pieniędzyCo zrobić, gdy bankomat nie wypłaci pieniędzyNatalia Ryńska

Gotówka przejdzie do historii?

Na tak postawione pytanie ekonomiści i specjaliści od elektronicznej bankowości odpowiadają, że w tym momencie nie ma kwestii „czy gotówka przejdzie do historii” ale „kiedy to nastąpi”. Już dekadę temu przewidywano, że będzie to powolny proces rozłożony na dziesięciolecia. Nikt wówczas nie wziął pod uwagę pandemicznego scenariusza i przyspieszenia wielu procesów i rozwoju technologii. W obecnym czasie nawet tradycyjne karty płatnicze z czipem i paskiem magnetycznym wydają się ustępować bezdotykowym technologiom. Jak wynika z przytoczonych w raporcie ZBP danych firmy Mastercard najsilniejszy wzrost transakcji bezstykowych nastąpił w maju i czerwcu 2020 roku.

Największe zmiany odnotowano w branży odzieżowej i paliwowej. Jak wynika z danych przytoczonych przez ZBP w tych obszarach najbardziej zauważalny był spadek transakcji z użyciem kodu PIN.

Czy Czy aplikacja ProteGO Safe jest bezpieczna?Czy Czy aplikacja ProteGO Safe jest bezpieczna? Anna Malinowska

Czy będzie ubywać bankomatów?

Póki co, obecna sieć bankomatów wydaje się niezagrożona. Co nie znaczy, że tak będzie zawsze. Jak pokazują wyniki przytoczone przez ZBP w drugim kwartale 2020 roku Polacy zrobili o 21 mld mniej wypłat. Przekładając to na gotówkę to spadek o 7,5 mld złotych porównując z pierwszym kwartałem. Trend będzie się pogłębiał ze zwiększającą się popularnością płatności mobilnych, które obecnie święcą triumf w Azji oraz niektórych krajach europejskich. Wraz ze zmianą demograficzną spadnie zapotrzebowanie na posiadanie gotówki przy sobie, a portfel będzie służył wyłącznie jako etui na dokumenty i karty.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!