Czy Czy aplikacja ProteGO Safe jest bezpieczna?

Od niedawna ministerstwo cyfryzacji zachęca do zainstalowania aplikacji ProteGO Safe, dzięki której… dowiemy się czy w naszym otoczeniu, w ostatnim czasie nie pojawił się ktoś zakażony koronawirusem. Jak zapewnia resort, program jest całkowicie bezpieczny i nie przekazuje nigdzie naszej lokalizacji czy innych wrażliwych danych. Brzmi jak science-fiction? Niekoniecznie. Problem w tym, że skuteczność tego rozwiązania może być, póki co, bardzo niska.  

Czy Czy aplikacja ProteGO Safe jest bezpieczna?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 czerwca 2020

Co to jest aplikacja ProteGO Safe?

Jak informuje resort, aplikację stworzyli polscy programiści. Jest dostępna zarówno w sklepie Google Play jak i AppStore. Aplikacja, według zapewnień, nie śledzi naszej lokalizacji i nie wie z kim (z imienia i nazwiska) się widzieliśmy. Nie posiada żadnego dostępu ani do plików na naszym telefonie ani do jakichkolwiek danych. Jej głównym zadaniem jest monitorowanie naszego otoczenia w poszukiwaniu innych urządzeń, z zainstalowaną aplikacją ProteGO Safe. Oznacza to, że urządzenia samodzielnie się ze sobą komunikują pozostawiając sobie wzajemnie informacje o tym, że znajdowały się w pobliżu – i tyle. Gdy jeden z użytkowników zachoruje na COVID-19, na urządzeniach, które w ostatnim czasie znajdowały się w jego pobliżu pojawi się stosowne powiadomienie. Przykład? W poniedziałek jechaliśmy pociągiem. Mieliśmy przy sobie telefon z zainstalowaną aplikacją ProteGO Safe. W tym samym przedziale jechał inny użytkownik tego samego programu. Kilka dni później, powiedzmy w czwartek, nasz współpasażer otrzyma pozytywny wynik badania na koronawirusa. Jego aplikacja prześle wówczas zaszyfrowaną informację do innych urządzeń z aplikacją ProteGO Safe, że znajdowały się w pobliży i mogło dojść do zakażenia ich właściciela. Jak zapewnia resort — nikt się nie dowie gdzie, z kim i kiedy się widzieliśmy. Sprytne! Ale nie pozbawione wad.

Czy aplikacja ProteGOSafe jest skuteczna?

Jak informuje ministerstwo cyfryzacji, w połowie czerwca aplikację miało zainstalowaną około 150 tysięcy użytkowników urządzeń z systemami operacyjnymi Android i iOS. To cały czas za mało aby mieć stuprocentową pewność, że w ostatnim czasie nie naraziliśmy się na niebezpieczeństwo zakażenia. Stąd apele o to, by aplikację zainstalowało jak najwięcej osób. To po pierwsze. Po drugie, skoro wiele przypadków zakażeń przebiega bezobjawowo, nawet osoba uzbrojona w aplikację, sama nie wiedząc że jest chora, nie może ostrzec ludzi ze swojego otoczenia. Zatem warunkiem koniecznym jest wykonanie testu i otrzymanie wyniku pozytywnego. Wreszcie po trzecie – to nowatorskie rozwiązanie, którego pełną skuteczność będzie można pewnie ocenić za jakiś czas.

Ważne jest jednak, że dzięki unikalnemu numerowi PIN (o czym za chwilę), nie będzie możliwości rozsyłania „fake newsów” i wywoływania fałszywego alarmu wśród osób, które znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Jak przekazywana będzie informacja o zagrożeniu przez ProteGO Safe?

Według oficjalnych informacji, program zainstalowany na naszej komórce będzie analizował czas trwania i odległość potencjalnego kontaktu. To ważne by system określił grupę osób, do których będzie przesłana informacja o niebezpieczeństwie zakażenia.

Jeżeli użytkownik ProteGO Safe otrzyma pozytywny wynik testu, może liczyć na kontakt pracownika tzw. Centrum Kontaktu, który przekaże mu unikalny numer PIN. Jego wpisanie uruchomi proces automatycznego wysyłania anonimowej informacji do osób, które w ostatnim czasie przebywały w naszym sąsiedztwie. Informacja ta nie trafi jednak do nikogo innego – bez żadnych informacji o miejscu czy czasie potencjalnego zarażenia.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

EKUZ – jak wyrobić?
ubezpieczenia

EKUZ – jak wyrobić?

Jak wyrobić EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? W opinii ekspertów, w dobie pandemii, bez tego dokumentu lepiej nie podróżować po Europie. Potwierdza on bowiem prawo do bezpłatnej...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!