fb

Gdzie można już skorzystać z telefonii 5G?

Pojawienie się telefonii piątej generacji (5G) budzi ogromne emocje zarówno wśród fanów nowych technologii jak i zwolenników spiskowych teorii dziejów, którzy dopatrują się w niej szeregu negatywnych skutków o zasięgu cywilizacyjnym. Polscy operatorzy albo już uruchomili swoje sieci albo zrobią to niebawem – kto, kiedy i przede wszystkim gdzie zobaczy na wyświetlaczu piktogram 5G?  

Gdzie można już skorzystać z telefonii 5G?
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 czerwca 2020

Co to jest 5G?

Jeszcze kilka lat temu, zapowiedzi potencjału telefonii 5G zakładające możliwość ściągnięcia filmu w jakości HD w kilka sekund, zaawansowaną obsługę internetu rzeczy (IoT) czy niezwykle wydajnej telemedycyny wydawały się czystym science fiction. Tym bardziej że minęło zaledwie kilka lat od momentu debiutu poprzedniej generacji oznaczonej skrótem LTE. Dziś stajemy na progu nowego rozdziału w historii telekomunikacji bezprzewodowej, choć zamiast cywilizacyjnego skoku w świat ultraszybkiego internetu wielu z nas powinno bardziej spodziewać się powolnej ewolucji nowego systemu, który stopniowo będzie rozwijany. W przeciwnym razie, na starcie spotka nas rozczarowanie.

Sami operatorzy startując z 5G muszą, póki co, korzystać z posiadanych już częstotliwości dedykowanych dla systemu czwartej generacji. Przeciągająca się procedura dotycząca aukcji na nowe częstotliwości (COVID-19) nie zahamowała całkowicie debiutu nowej technologii, co nie znaczy, że nie opóźniła penetracji rynku.

Fatalna jakość rowerów dla dzieci i fotelików rowerowychFatalna jakość rowerów dla dzieci i fotelików rowerowychDorota Kraskowska

Czy mój telefon przejdzie na 5G automatycznie?

To jest ten moment, w którym trzeba ostudzić emocje i zbyt rozbudowane nadzieje związane ze startem nowej technologii. Po pierwsze, tak jak było to w momencie startu czwartej generacji (LTE) pierwszą barierą będzie zasięg ograniczony do niektórych miast, a w niektórych przypadkach wybranych dzielnic. Drugim ograniczeniem są możliwości sprzętu, jaki nosimy w kieszeni. Dziś zaledwie garstka telefonów dostępnych na rynku jest w stanie obsłużyć nowy standard. Większość telefonów, nawet tych nowiutkich, właśnie wypakowywanych przez was z pudełka jest dostosowana maksymalnie do systemu 4G. To oznacza, że dla wielu, przesiadka na piątą generację oznacza albo konieczność wymiany sprzętu w najbliższym czasie, albo cierpliwości. Przy czym to drugie rozwiązanie wydaje się bardziej racjonalne.

Plus jako pierwszy wdrożył 5G

Pierwszą siecią, która wystartowała z komercyjną ofertą 5G był Plus. Historyczną datą w tym względzie był więc dzień 11 maja 2020 roku, o czym na żółtym pasku informowała należąca do tego samego właściciela co telekom telewizja informacyjna. Dane z prędkością kilkuset Mb na sekundę popłynęły wówczas ze stu stacji bazowych w siedmiu polskich miastach – w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Łącznie mowa o 900 tys. osób, które znalazły się w zasięgu sieci 5G zielonego operatora. Plus zapowiada sukcesywną rozbudowę infrastruktury w kolejnych lokalizacjach.

5G w Play

Jak informuje na swojej stronie internetowej Play obecnie w zasięgu 5G znajdują się takie miasta jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Trójmiasto oraz Toruń. Operator deklaruje, że do końca czerwca 2020 roku zasięg nowej technologii zostanie rozszerzony na 53 miasta i mniejsze miejscowości.

Gdzie T-Mobile oferuje 5G?

Jak informuje w informacji prasowej T-Mobile Polska, start komercyjnej sieci 5G odbył się 9 czerwca 2020 roku. Na początek piąta generacja u magentowego operatora wystartowała w Warszawie i okolicach, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Płocku, Opolu, Częstochowie, Rzeszowie, Bielsku-Białej, Kielcach oraz w miastach wchodzących w skład Aglomeracji Górnośląskiej. Według zapowiedzi, do końca czerwca 5G w T-Mobile będzie dostępna w 46 miastach i miejscowościach w całej Polsce (ok. 6 mln osób).

Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę budynku?Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę budynku? Michał Górecki

Kiedy Orange wystartuje z 5G?

Jak wynika z zapowiedzi Orange, usługa pod nazwą #hello5G wystartuje 1 lipca 2020 roku. Obecnie dobiega końca modernizacja sieci, dzięki której piąta generacja zostanie uruchomiona m.in. w Warszawie, Łodzi. Krakowie oraz Katowicach. Podobnie jak w przypadku T-Mobile, za zasięg będzie odpowiadało 1600 stacji bazowych obejmujących swoim zasięgiem ok 6 mln osób.

Kto skorzysta z 5G?

Jeżeli ktoś chce być jednym z pierwszych użytkowników telefonii piątej generacji powinien oprócz sprawdzenia lokalizacji oraz dostępnego sprzętu dowiedzieć się jakie inne wymogi trzeba spełnić by zobaczyć na swoim wyświetlaczu logo 5G. Warto zapytać swojego operatora jakie usługi (abonament/pre-paid) będą działały w nowym środowisku telekomunikacyjnym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!