Jak dezynfekować telefon?

Przy okazji pandemii wielokrotnie przypominano nam, że powierzchnia telefonu komórkowego pod względem czystości, bywa gorsza od deski klozetowej. Gronkowce, paciorkowce, wirusy, czy bakterie potrafią skutecznie skolonizować taflę wyświetlacza naszego smartfona. Co najlepsze – my im w tym pomagamy. Jak się okazuje, nie do końca wiemy, jak dezynfekować telefon, a liczne próby oczyszczenia urządzenia kończyły się… w serwisach naprawczych!

Jak dezynfekować telefon?
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 czerwca 2020

Dezynfekcja telefonu – czy jest konieczna?

Mikrobiolodzy już dawno odpowiedzieli na pytanie, jak ważna jest dezynfekcja telefonów. Podczas użytkowania, zarówno na wyświetlaczu, jak i w etui pozostawiamy niewielkie ilości potu czy pozostałości makijażu, które stają się najlepszym środowiskiem rozwoju niepożądanej mikroflory. Według lekarzy, konieczne jest wielokrotne czyszczenie urządzenia w ciągu dnia, lub… ograniczenie z jego korzystania w czasach pandemii. W przypadku osób, które muszą często sięgać po telefon zalecane jest korzystanie z zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących. Tyle teorii, bo współcześnie trudno sobie wyobrazić życie bez spoglądania w ekran smartfona.

Najczęstsze błędy przy dezynfekcji telefonu

Czasem warto uczyć się na porażkach – najlepiej nie swoich, dlatego zapytaliśmy w kilku serwisach, jakie błędy przy dezynfekcji telefonu najczęściej popełniali ich klienci. Jak się okazuje, w wielu punktach naprawy, serwisanci nie próżnowali, bowiem całkiem sporo prób czyszczenia smartfonów kończyła się właśnie na interwencji specjalistów. Najczęstszym błędem było przecieranie urządzenia zbyt wilgotną lub nawet mokrą szmatką, co powodowało głównie uszkodzenie portu ładowania (wymiana od 80 do 350 zł). Zdarzało się także zawilgocenie głośnika (przestał działać) lub portu słuchawkowego.

Innym błędem, którego efekty dawały o sobie znać po wielu próbach dezynfekcji, jest używanie płynu do szyb do czyszczenia powierzchni wyświetlacza. Pierwszy efekt jest całkiem niezły – zarówno tafla, jak i obudowa lśnią jak nowe. Po kilku, lub kilkunastu użyciach okazywało się, że na szkle pojawiały się zmatowienia lub smugi, których nie dało się doczyścić. Doszło bowiem do fizycznych mikrouszkodzeń warstwy ochronnej odpowiedzialnej m.in. za połysk wyświetlacza. W tym przypadku, podobnie jak z rysami, zbyt wiele zrobić się nie da – albo nauczymy się z tym żyć, albo musimy wymienić ten moduł. Cena: od 150 do kilkuset złotych w zależności od modelu.

Innym błędem było mycie etui i wkładanie do niego telefonu, zanim ostatecznie przeschło. Wilgoć w prosty sposób przedostaje się do wnętrza naszego urządzenia uszkadzając wewnętrzne podzespoły. W ten sposób bardzo szybko możemy doprowadzić do korodowania układów i nieodwracalnych zmian, które mogą zakończyć się albo kosztowną naprawą, albo koniecznością wymiany całego urządzenia.

Jak dezynfekować telefon?

Eksperci radzą, by zamiast pojęcia dezynfekcja, używać przede wszystkim terminu prewencja. Regularne przecieranie na sucho wyświetlacza i często dotykanych elementów (przyciski boczne, krawędzie) sprawi, że ograniczymy możliwości gromadzenia się brudu, a przez to zmniejszymy ryzyko powstawania dużych siedlisk bakterii na telefonie. Innym sposobem jest używanie ściereczek z mikrofibry – dokładnie takich, jakie stosujemy do czyszczenia okularów.

Można też czyścić telefon bardzo lekko zwilżonym wodą materiałem z minimalną ilością mydła. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać płynów dezynfekcyjnych na bazie alkoholu, lub płynu do szyb, które jak napisaliśmy wcześniej niszczą warstwę ochronną wyświetlacza, a w przypadku dostania się do wnętrza telefonu, mogą narobić wiele szkód.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!