Co to jest biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT to rejestr zawierający informacje o przedsiębiorstwach, które są podatnikami VAT. Dzięki niemu można sprawdzić też wiarygodność partnera biznesowego, co jest niezbędne przy rozliczaniu podatku.

Co to jest biała lista podatników VAT?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 czerwca 2020

Czy za wpis na białą listę podatników trzeba płacić?

Wykaz podatników VAT, inaczej biała lista podatników to ogólnodostępna, darmowa baza danych, która zawiera informacje o zarejestrowanych podatnikach VAT, a także firmach wykreślonych z tego rejestru. Dopisania do bazy dokonuje naczelnik urzędu skarbowego. Baza ta jest rejestrem pokazującym status na konkretny dzień, do 5 lat wstecz.

Po co jest biała lista podatników?

Na białej liście podatników znajdziemy dane przedsiębiorców, takie jak nazwę, numer NIP, regon, adres, a także informację o statusie przedsiębiorcy, czyli o tym, czy jest to zarejestrowany podatnik VAT czynny, czy też zwolniony. W rejestrze jest też data rejestracji albo wykreślenia z rejestru. W tym drugim przypadku zawsze podana jest podstawa prawna. Dodatkowo na białej liście mamy też wgląd w numery rachunków bankowych, które są zarejestrowane na dane konkretnej firmy. Jeśli chcemy dokonać poprawnego rozliczenia podatków (m.in. właściwie rozliczyć podatek VAT) powinniśmy sprawdzić, czy dany kontrahent widnieje w rejestrze podatników VAT.

Podatnik korzystając z rejestru VAT może sprawdzić przede wszystkim dane swojego kontrahenta. Jeśli jakiś podmiot został wykreślony z rejestru  VAT, to jego dane będą widniały w rejestrze przez 5 lat.

Rejestr podatników VAT umożliwia sprawdzenie, kiedy dokładnie dokonano weryfikacji innego podmiotu. Można też sprawdzić wstecznie, jaki numer rachunku miał podatnik w momencie zarejestrowania go jako czynnego podatnika VAT.

Mojego rachunku bankowego nie ma na białej liście VAT?

Jeśli przedsiębiorca zauważy, że na białej liście nie ma numeru rachunku bankowego, którego używa w rozliczeniach firmowych, powinien taką informację zaktualizować. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej powinno się dokonać uzupełnienia danych poprzez złożenie wniosku aktualizacyjnego CEIDG. Spółka cywilna składa do urzędu skarbowego NIP-2, a podmiot wpisany do KRS powinien złożyć NIP-8

Jeśli opłacimy fakturę od kontrahenta na rachunek, który nie został zarejestrowany w bazie Ministerstwa Finansów to nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów płatności w części, w jakiej płatność dokonano. Mało tego. Sankcją jest też odpowiedzialność solidarna za zaległości podatkowe dostawcy w części podatku od towarów i usług proporcjonalnie przypadającej na dostawę towarów lub to świadczenie usług udokumentowane fakturą, która została opłacona z pominięciem rachunku widniejącego w bazie białej listy VAT. Sankcje te jednak będą miały zastosowanie tylko w sytuacji, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekroczy 15 000 zł. Warto jednak sprawdzać status kontrahenta na białej liście VAT przy każdej transakcji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!