Program „Moja Woda”. Jak dostać do 5 tys. na oczko wodne?

Program „Moja Woda” to dotacja, która można otrzymać na instalację przydomową, która zatrzymuje wody opadowe lub roztopowe.

Program „Moja Woda”. Jak dostać do 5 tys. na oczko wodne?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 czerwca 2020

Memy o oczku, które odlepiły się "temu Misiu" wzorowane na kultowej komedii Stanisława Barei, pomysły kupowania basenów dmuchanych by uzyskać dotację. Pomysły internautów komentujących program "Moja Woda" nie znają granic. Postanowiliśmy sprawdzić jak działa program ogłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Program „Moja Woda” ma ograniczyć skutki suszy w Polsce. W związku z tym uruchamiany jest program „Moja Woda”. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać nawet 5 tys. złotych dotacji jeśli zdecydują się na instalację przydomowego systemu, który zatrzymuje wody opadowe albo roztopowe.

3 województwa z najgorszą jakością paliwa3 województwa z najgorszą jakością paliwa Dorota Kraskowska

Program „Moja Woda”. Zasady

Program Moja Woda prowadzony i zarządzany jest przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet projektu to 100 mln złotych. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu.

– Chciałbym, aby powstawało jak najwięcej małych zbiorników wodnych. Z programu „Moja Woda” będzie można uzyskać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Dzięki programowi „Moja Woda” będzie można sfinansować nawet 20 tys. instalacji przydomowej retencji. Według polityków, takie inwestycje pomogą zatrzymać nawet 1 mln metrów sześciennych wody opadowej.

Budowa domu. Na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową? Co mówi prawoBudowa domu. Na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową? Co mówi prawoMichał Górecki

Kto może skorzystać z programu „Moja Woda”?

Z programu „Moja Woda” będzie mógł skorzystać każdy właściciel domu jednorodzinnego, który zainwestuje w system pozwalający zbierać wodę deszczową, a także tę pochodzącą z roztopów.

Dotacja ma sfinansować nie więcej niż 80 proc. kosztów poniesionych przez inwestora. Wnioski o dotację będzie można składać do wojewódzkich oddziałów funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dokumenty będą przyjmowane od lipca.

Jak czytamy na stronie gov.pl wsparcie przewidziano na „zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody”.

Program „Moja Woda” ma działać do czerwca 2024 roku. Oprócz tego programu Ministerstwo Klimatu chce też uruchomić program retencji dla wsi i miast. W tym przypadku środki będą przeznaczone dla samorządów. Władze odpowiedzialne za tereny wiejskie będą też mogły skorzystać ze środków programy NFOŚiG, którego pula wynosi 50 mln zł na retencję na wsiach. Dzięki dotacji gminy otrzymają zwrot nawet do 70% poniesionych kosztów.

Hydrolodzy alarmują. Już w sierpniu wyschną nawet przydomowe studnieHydrolodzy alarmują. Już w sierpniu wyschną nawet przydomowe studnie Mikołaj Frączak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!