Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę budynku?

Zły stan techniczny, plany inwestycyjne, nowe pomysły na zagospodarowanie działki – powodów, dla których decydujemy się na rozbiórkę budynku może być wiele. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach, zanim użyjemy buldożera lub wezwiemy ekipę burzącą musimy zawnioskować o stosowne pozwolenie. Bez niego możemy złamać prawo i narazić się na poważne konsekwencje.

Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę budynku?
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 czerwca 2020

Kiedy konieczne jest pozwolenie na rozbiórkę?

Urzędowe pozwolenie na rozbiórkę obiektu budowlanego będzie nam potrzebne w każdym przypadku, w którym dotyczy budynku lub budowli o wysokości od 8 metrów wzwyż. W odniesieniu do niższych obiektów, taka sama procedura będzie dotyczyła przypadków, w których przeznaczona do wyburzenia nieruchomość znajduje się w odległości mniejszej niż połowa wysokości obiektu, licząc od granicy działki.

Taka sama procedura będzie dotyczyła budynków i budowli, które zostały wpisane do rejestru zabytków lub objętych ochroną konserwatorską. Tu nie ma limitów dotyczących wysokości. Każdy nawet najmniejszy obiekt, który w opinii urzędników przedstawia jakąkolwiek wartość historyczno-kulturową może zniknąć z krajobrazu jedynie za zgodą konserwatora. W przeciwnym razie możemy narazić się na poważne problemy, łącznie z koniecznością odtworzenia (odbudowy).

Czy można dokonać rozbiórki zabytków?

Kupując działkę pod jakąkolwiek inwestycję, oprócz sprawdzenia uwarunkowań prawnych, w tym planu zagospodarowania przestrzennego, warto upewnić się, czy na jej terenie nie znajduje się obiekt zabytkowy lub objęty ochroną konserwatorską. Możemy sprawdzić to na przykład w urzędzie gminy lub miasta, który posiada stosowną ewidencję budynków podlegających ochronie.

Należy pamiętać, że rozbiórka takiej nieruchomości – nawet jeśli jest to fragment ogrodzenia, pomieszczenie gospodarcze czy jakakolwiek pamiątka z przeszłości – musi odbyć się za zgodą wojewódzkiego lub miejskiego konserwatora zabytków.

CZYTAJ TEŻ Program „Moja Woda”. Jak dostać do 5 tys. na oczko wodne?

Jak uzyskać pozwolenie na rozbiórkę?

W zdecydowanej większości przypadków wszystkie formalności związane z rozbiórką budynku jesteśmy w stanie załatwić we właściwym starostwie powiatowym, a w przypadku miast na prawach powiatu — w urzędzie miasta. W określonych sytuacjach naszą sprawą może się zająć jedynie urząd wojewódzki. Zdarza się tak w przypadku wąskiej grupy obiektów położonych m.in. na terenie pasa technicznego, w portach i morskich przystaniach, w obrębie krajowych i wojewódzkich dróg publicznych oraz usytuowanych na obszarze kolejowym. Podobnie jest w przypadku budynków na terenie lotnisk, elektrowni wiatrowych, rurociągów itd. Pełną listę można znaleźć na rządowej stronie biznes.gov.pl.

Kiedy wystarczy zgłoszenie prac rozbiórkowych?

Zgodnie z prawem nie w każdym przypadku potrzebujemy zgody na przeprowadzenie prac rozbiórkowych, czasami wystarczy jedynie stosowne zgłoszenie. Takie rozwiązanie dotyczy budynków i budowli nie wyższych niż 8 metrów i niestojących blisko granicy działki (mowa o odległości nie mniejszej niż połowa wysokości budynku przeznaczonego do rozbiórki. Oczywiście należy się upewnić, że obiekt przeznaczony do wyburzenia nie jest wpisany do rejestru zabytków ani nie jest objęty ochroną konserwatorską. Zgłoszenie można dokonać osobiście w urzędzie, listownie lub elektronicznie pod tym linkiem.

W przypadku rozbiórki obiektów i urządzeń budowlanych, na budowę których prawo nie wymaga pozwolenia na budowę, możemy rozebrać je bez jakichkolwiek formalności. Oczywiście jeśli nie podlegają one ochronie konserwatorskiej.  

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!