Chcesz złożyć protest wyborczy? Krótszy termin w czasach pandemii - tylko 3 dni

W czasie pandemii można zgłaszać protesty wyborcze tylko w ciągu 3 dni od podania oficjalnych wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. W zwykłym trybie można składać zastrzeżenia w terminie 14-dniowym. Jakie incydenty stanowią podstawę do złożenia protestu wyborczego do Sądu Najwyższego?  

Chcesz złożyć protest wyborczy? Krótszy termin w czasach pandemii - tylko 3 dni
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 30 czerwca 2020

Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich będą znane we wtorek (30 czerwca). Zgodnie z ustawą z 2 czerwca o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego, protesty przeciwko wyborowi prezydenta należy składać nie później niż w ciągu 3 dni od podania do wiadomości publicznej oficjalnych wyników wyborów.

Protest wyborczy może również złożyć osoba, która nie wzięła udziału w wyborach. Najważniejsze jest wykazanie, czy w czasie trwania wyborów doszło do naruszenia. Podczas oceny zjawiska ważna jest skala naruszenia, czyli w jaki sposób incydent wpływa na wynik wyborów.

Protest wyborczy. Jakie incydenty można zgłaszać?

 Podstawą do złożenia protestów wyborczych mogą być następujące zdarzenia:

  • Naruszenia procedur w komisjach wyborczych.

  • Głosowanie na kartach wyborczych bez pieczęci — karty muszą być opatrzone tzw. pieczęcią autentyczności obwodowej komisji wyborczej. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, brak takiej pieczęci powoduje, że karta jest nieważna. Głos oddany na karcie bez pieczęci nie jest liczony. 

  • Niedostarczenie na czas pakietów za granicą — w tym roku w USA wielu wyborców w ogóle nie mogło oddać głosu, bo otrzymało pakiety wyborcze z opóźnieniem.

  • Brak możliwości głosowania z powodu opóźnień w wydawaniu dokumentów tożsamości (z powodu pandemii).

  • Sporządzenie list wyborców z pominięciem osób uprawnionych do głosowania.

  • Sporządzenie list wyborców z wpisaniem osób nieuprawnionych do głosowania.

  • Różnego rodzaju nadużycia przy przyjmowaniu i obliczaniu głosów.

  • Naruszenie tajności głosowania.

  • Podrabianie protokołów.

  • Wpływanie na sposób głosowania przez wyborców.

  • Naruszenie ciszy wyborczej.

  • Naruszenie przepisów Kodeksu wyborczego.

  • Naruszenie przepisów specustawy koronawirusowej.

  • Obecność w komisji wyborczej osób nietrzeźwych lub pod wpływem środków odurzających.

CZYTAJ TEŻ Dla kogo dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł miesięcznie?

W jaki sposób złożyć protest wyborczy?

Zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi w czasie pandemii COVID-19, protesty wyborcze wnosi się do Sądu Najwyższego nie później niż w terminie 3 dni od dnia podania do wiadomości publicznej przez Państwową Komisję Wyborczą oficjalnych wyników wyborów prezydenckich. W proteście wyborczym należy przedstawić zarzut oraz dowody. Można go złożyć za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub kuriera. Przesłanie protestu mejlem lub faksem będzie bezskuteczne. Protest wyborczy nie może być anonimowy.

Wyborcy przebywający za granicą mogą skłądać protesty wyborcze odpowiedniemu konsulowi, a wyborcy przebywający na polskich statkach morskich — kapitanowi. Co istotne, osoba składająca protest wyborczy ma w obu wymienionych wyżej sytuacjach obowiązek dołączenia do protestu zawiadomienia o ustanowieniu swojego pełnomocnika zamieszkałego w Polsce, w przeciwnym wypadku złożenie protestu będzie bezskuteczne.

Wyborców głosujących poza granicami Polski obowiązuje również skrócony 3-dniowy termin składania protestów wyborczych.

Zgodnie z przepisami specustawy, Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów prezydenckich w ciągu 21 dni od dnia podania wyników wyborów, na podstawie sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej oraz po rozpoznaniu wszystkich nadesłanych protestów wyborczych. 

W zwykłym trybie Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów prezydenckich w terminie 30-dniowym od podania wyników wyborów (zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego). 

Po wyborach prezydenckich w 2015 roku do Sądu Najwyższego wpłynęło 58 protestów, z czego 6 uznano za zasadne.

CZYTAJ TEŻ Prawa konsumenta dla przedsiębiorców dopiero od stycznia 2021 roku. Ważna zmiana

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!