Jak zadbać o dane osobowe w wakacje?

Długo oczekiwany wypoczynek, mniej obowiązków i maksymalne korzystanie z wolnego czasu, mogą uśpić naszą czujność – przestrzega co roku Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jak się okazuje, w wakacje nasze dane osobowe łatwo mogą trafić w niepowołane ręce, co może być początkiem poważnych problemów.  

Jak zadbać o dane osobowe w wakacje?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 czerwca 2020

Czy fotografowanie świadectwa szkolnego to dobry pomysł?

Pierwszy błąd dotyczący ochrony danych osobowych (i to własnych dzieci !)już popełniło wielu rodziców. Chęć pochwalenia się czerwonym paskiem na cenzurce pociechy bywa silniejsza od zdrowego rozsądku. Pod koniec czerwca media społecznościowe zalała fala fotografii świadectw bez ukrycia danych osobowych. Na pierwszej stronie dokumentu, tuż pod imionami i nazwiskiem ucznia lub uczennicy znajduje się bowiem data urodzenia. Nieco niżej szkoła do której uczęszcza.

Jeżeli do tego dodamy oceny jakie dziecko zdobyło z poszczególnych przedmiotów, w łatwy sposób można określić jego zainteresowania i predyspozycje. UODO w komunikacie ostrzega wprost: „festiwal czerwonych pasków”, może mieć poważne konsekwencje jeśli fotografia świadectwa trafi w niepowołane ręce.

Zdjęcia z wakacji w czasie nieobecności w domu

Jeżeli koniecznie chcemy pochwalić się zdjęciami z wakacyjnego wypoczynku, najbezpieczniej opublikować je zaraz po powrocie. Udostępnienie zdjęcia z wakacji wraz ze statusem wskazującym, że znajdujemy się setki lub tysiące kilometrów od mieszkania może być „cenną” informacją dla złodziei, którzy mogą w tym czasie bez problemów splądrować nasz dom.

Jeżeli są to akurat zdjęcia z dalekich wczasów w luksusowych lokalizacjach, może być to dodatkową wskazówka o stanie zamożności, co będzie kolejną przynętą dla przestępców.

Zgubienie dokumentów w czasie wakacji

Zgubienie paszportu lub dowodu osobistego za granicą może być początkiem wakacyjnego koszmaru. Bezwględnie i jak najszybciej powinniśmy poinformować o tym fakcie placówki konsularne działające w danym kraju, które pomogą nam także w wyrobieniu duplikatu, pozwalającego na przekroczenie granicy w drodze powrotnej. Nie jest to jednak jedyna sytuacja, która może sprowadzić na nas problemy. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy pozostawiać dokumentów pod zastaw na przykład w wypożyczalni sprzętu. Nie możemy się także zgadzać na kserowanie dowodu czy paszportu. W ten sposób osoby o złych intencjach mogą wykorzystać nasz pośpiech lub lekkomyślność. Nasze dane mogą zostać użyte w przestępstwie np. wyłudzeniu kredytów czy innych zobowiązań.

Czy hotelowe WiFi jest bezpieczne?

Nie powinniśmy używać publicznych sieci bezprzewodowych do łączności z internetem. Szczególnie wtedy kiedy używamy aplikacji bankowych lub dokonujemy jakichkolwiek rezerwacji bądź płatności. Niestety znane są przypadki przejęcia ważnych danych przez przestępców. Zwróćmy uwagę na fakt, że koszty przesyłu danych w roamingu są coraz tańsze, a zatem powinniśmy rozważyć użycie własnego hotspotu np. z telefonu. Tym bardziej w czasie wakacji w Polsce nie dajmy się ponieść iluzji „darmowego internetu” skoro i tak w naszej umowie z telekomem jest przewidziana odpowiednia „paczka” danych do wykorzystania w sieci krajowej.

Przy okazji zastanówmy się nad zakupem lub aktualizacją oprogramowania antywirusowego, które dodatkowo zabezpieczy nas przed skutkami przestępczości cyfrowej.

Zagubiony telefon na wakacjach

Współczesne smartfony są czymś więcej niż telefony sprzed dekady czy dwóch. Urządzenia te oprócz łączności zawierają w sobie setki informacji o nas, zdjęcia czy dostęp do skrzynki mailowej. Zabezpieczmy odpowiednio nasz sprzęt hasłami lub weryfikacją biometryczną (odcisk palca), a w przypadku zgubienia urządzenia, poinformujmy o tym fakcie biuro obsługi klienta naszego operatora. Tylko w ten sposób możemy skutecznie zabezpieczyć się przed dużo większymi stratami niż tymi jakie wynikają z samej utraty smartfonu. Warto także przed wyjazdem zarchiwizować swoje dane np. na komputerze domowym lub w chmurze.

Przeczytaj poradnik UODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych zamieścił na swojej stronie internetowej krótki wakacyjny poradnik, z wieloma cennymi informacjami. Warto się z nimi zapoznać przed wyjazdem. Lektura nie zajmie zbyt wiele czasu, a być może, uchroni nas przed niepotrzebnymi problemami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Salmonella na jajkach z Biedronki
konsument

Salmonella na jajkach z Biedronki

Na popularnych i często kupowanych jajkach Moja Kurka w czasie kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzona została obecność pałeczek Salmonella z grupy D na powierzchni skorupek oraz w treści...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!