Podatek od ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie ma przede wszystkim chronić. W niektórych takich produktach mamy jednak część przeznaczaną na inwestycje. Czy w związku z tym od tych pieniędzy trzeba zapłacić podatek?

Podatek od ubezpieczenia na życie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 czerwca 2020

Odpowiedź na pytanie o to, czy płaci się podatek od ubezpieczenia na życie jest o tyle skomplikowane, że trzeba ją rozważyć pod kątem rodzaju polisy na życie, z którą mamy do czynienia, a także rodzaju podatku, który można by zapłacić.

Mamy więc polisy ochronne, oszczędnościowe oraz stricte inwestycyjne, a co do podatku to możemy rozważać tutaj podatek dochodowy, podatek z tytułu uzyskanego świadczenia przez ubezpieczonego, a także od spadków i darowizn.

Podatek od zysków kapitałowych i polisa na życie

Jeśli mówimy o polisie na życie to możemy też zastanawiać się jak ma się do tego wszystkiego kwestia podatku od zysków kapitałowych. Bo przecież jest to pewnego rodzaju podatek dochodowy. Prawo mówi wyraźnie. W przypadku polisy na życie to podatek nie obowiązuje w odniesieniu do sumy ubezpieczenia, sumy wpłaconych składek, a także przenoszenia jednostek między funduszami inwestycyjnymi. O tym, czy podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić zależy przede wszystkim od tego, czy kwota wynika z inwestowania w ramach ubezpieczenia.

Jak działa ochronna polisa na życie?

Konstrukcja polisy na życie jest prosta. Wpłacamy regularnie składkę, a gdy zajdzie określone zdarzenie, wypłacane jest świadczenie. Najczęściej świadczenie wypłacane jest w przypadku zgonu, wypadku, pobytu w szpitalu czy innego nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli następuje zgon osoby ubezpieczonej, świadczenie wypłacane jest osobom wskazanym w polisie, czyli tzw. uposażonych. W pozostałych sytuacjach świadczenie przekazywane jest ubezpieczonemu. W razie śmierci osoby ubezpieczonej, świadczenie jest dziedziczone. Małżonek dostaje całość, dzieci w równych częściach, rodzice w równych częściach. Warto jednak wiedzieć, że środki z polisy na życie nie są traktowane jako spadek. Mimo to nie zapłacimy podatku, ani od dziedziczenia, ani od zysku.

Podatek w polisie oszczędnościowej

W przypadku polisy oszczędnościowej możemy mieć do czynienia z polisą dla dziecka lub osoby dorosłej. W pierwszym przypadku osoba dorosła opłaca składki za dziecko, z których to może skorzystać najwcześniej po okresie pełnoletności. W drugim wypadku polisa zawierana jest na określony czas (np. do 70 roku), a jeśli nie dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego to ubezpieczony otrzyma dodatkowe świadczenie i sumę składek, które zgromadził. Gdy wpłacamy składkę, to zwykle jest ona dzielona na dwie części – jedna przeznaczana jest na ochronę, a druga na oszczędności. Warto jednak wiedzieć, że i w tym przypadku wypłaty z takiej polisy nie są objęte podatkiem od zysków kapitałowych, a co za tym idzie nie są też objęte podatkiem dochodowym.

Podatek w polisie inwestycyjnej

Jest jeszcze trzeci wariant, a mianowicie polisa inwestycyjna. Tutaj najwięcej pieniędzy jest inwestowane, a minimum przeznaczone na ochronę. To wszystko powoduje, że na koniec umowy uzyskujemy kwotę, która znacząco przewyższa sumę wpłaconych składek ale też istnieje możliwość poniesienia straty. W tym przypadku sytuacja podatkowa jest skomplikowana. Jeśli na koniec umowy polisy otrzymamy świadczenie, które jest wynikiem inwestowania składek, to w przypadku wypracowania zysku trzeba będzie zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Jeśli jednak świadczenie będzie wypłacone w ramach części ochronnej (np. w wyniku zgonu czy wypadku), to ta część nie jest opodatkowana.

CZYTAJ TEŻ Fikcyjne promocje na garnki i wyciskarki do soków. Wysoka kara dla Topmed Plus z Poznania

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!