Podatek od ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie ma przede wszystkim chronić. W niektórych takich produktach mamy jednak część przeznaczaną na inwestycje. Czy w związku z tym od tych pieniędzy trzeba zapłacić podatek?

Podatek od ubezpieczenia na życie
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 czerwca 2020

Odpowiedź na pytanie o to, czy płaci się podatek od ubezpieczenia na życie jest o tyle skomplikowane, że trzeba ją rozważyć pod kątem rodzaju polisy na życie, z którą mamy do czynienia, a także rodzaju podatku, który można by zapłacić.

Mamy więc polisy ochronne, oszczędnościowe oraz stricte inwestycyjne, a co do podatku to możemy rozważać tutaj podatek dochodowy, podatek z tytułu uzyskanego świadczenia przez ubezpieczonego, a także od spadków i darowizn.

Podatek od zysków kapitałowych i polisa na życie

Jeśli mówimy o polisie na życie to możemy też zastanawiać się jak ma się do tego wszystkiego kwestia podatku od zysków kapitałowych. Bo przecież jest to pewnego rodzaju podatek dochodowy. Prawo mówi wyraźnie. W przypadku polisy na życie to podatek nie obowiązuje w odniesieniu do sumy ubezpieczenia, sumy wpłaconych składek, a także przenoszenia jednostek między funduszami inwestycyjnymi. O tym, czy podatek dochodowy trzeba będzie zapłacić zależy przede wszystkim od tego, czy kwota wynika z inwestowania w ramach ubezpieczenia.

Jak działa ochronna polisa na życie?

Konstrukcja polisy na życie jest prosta. Wpłacamy regularnie składkę, a gdy zajdzie określone zdarzenie, wypłacane jest świadczenie. Najczęściej świadczenie wypłacane jest w przypadku zgonu, wypadku, pobytu w szpitalu czy innego nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli następuje zgon osoby ubezpieczonej, świadczenie wypłacane jest osobom wskazanym w polisie, czyli tzw. uposażonych. W pozostałych sytuacjach świadczenie przekazywane jest ubezpieczonemu. W razie śmierci osoby ubezpieczonej, świadczenie jest dziedziczone. Małżonek dostaje całość, dzieci w równych częściach, rodzice w równych częściach. Warto jednak wiedzieć, że środki z polisy na życie nie są traktowane jako spadek. Mimo to nie zapłacimy podatku, ani od dziedziczenia, ani od zysku.

Podatek w polisie oszczędnościowej

W przypadku polisy oszczędnościowej możemy mieć do czynienia z polisą dla dziecka lub osoby dorosłej. W pierwszym przypadku osoba dorosła opłaca składki za dziecko, z których to może skorzystać najwcześniej po okresie pełnoletności. W drugim wypadku polisa zawierana jest na określony czas (np. do 70 roku), a jeśli nie dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego to ubezpieczony otrzyma dodatkowe świadczenie i sumę składek, które zgromadził. Gdy wpłacamy składkę, to zwykle jest ona dzielona na dwie części – jedna przeznaczana jest na ochronę, a druga na oszczędności. Warto jednak wiedzieć, że i w tym przypadku wypłaty z takiej polisy nie są objęte podatkiem od zysków kapitałowych, a co za tym idzie nie są też objęte podatkiem dochodowym.

Podatek w polisie inwestycyjnej

Jest jeszcze trzeci wariant, a mianowicie polisa inwestycyjna. Tutaj najwięcej pieniędzy jest inwestowane, a minimum przeznaczone na ochronę. To wszystko powoduje, że na koniec umowy uzyskujemy kwotę, która znacząco przewyższa sumę wpłaconych składek ale też istnieje możliwość poniesienia straty. W tym przypadku sytuacja podatkowa jest skomplikowana. Jeśli na koniec umowy polisy otrzymamy świadczenie, które jest wynikiem inwestowania składek, to w przypadku wypracowania zysku trzeba będzie zapłacić podatek od zysków kapitałowych. Jeśli jednak świadczenie będzie wypłacone w ramach części ochronnej (np. w wyniku zgonu czy wypadku), to ta część nie jest opodatkowana.

CZYTAJ TEŻ Fikcyjne promocje na garnki i wyciskarki do soków. Wysoka kara dla Topmed Plus z Poznania

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!