300 plus 2020

Takiego półrocza w polskich szkołach jeszcze nie było. Pandemia koronawirusa przeniosła nauczanie do domów na ponad 3 miesiące. I choć oficjalne zakończenie roku szkolnego odbędzie się 26 czerwca, to większość uczniów już kilka dni temu z ulgą odpuściło zajęcia online. Coraz częściej słychać opinie, że we wrześniu dzieci nie wrócą do szkolnych ławek i lekcje będą również odbywać się zdalnie. Rodzice pytają, czy w związku z tym świadczenie 300 plus będzie nadal wypłacane?

300 plus 2020
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 23 czerwca 2020

Program “Dobry Start”, czyli “300 plus” wypłacane jest od 2018 roku. Świadczenie w wysokości 300 zł na ucznia przysługuje raz w roku niezależnie od kryterium dochodowego rodziny. Wypłacane jest wszystkim uczniom szkół podstawowych, średnich, a od 2019 roku — również uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Świadczenie wypłacane jest uczniom do ukończenia 20 roku życia. Uczące się w szkole dzieci niepełnosprawne otrzymają świadczenie do ukończenia 24 roku życia.  

“300 plus” nie obejmuje dzieci przedszkolnych, zerówek (również prowadzonych w szkole) oraz studentów.

W nowym roku szkolnym dostęp do bezpłatnych podręczników dla uczniów szkół podstawowych będzie również sfinansowany z budżetu państwa. Ale wyprawka szkolna to nie tylko podręczniki. Skompletowanie wyprawki szkolnej to spory wydatek w budżecie domowym. Koszty wyposażenia dziecka w niezbędne materiały (plecak, zeszyty, strój gimnastyczny, strój na basen, obuwie, ubrania (w niektórych szkołach mundurki), przybory szkolne i plastyczne mogą wynieść nawet 1000 zł na jedno dziecko. 

Program “Dobry Start obejmie 4,6 mln uczniów. Budżet programu wynosi ok. 1,4 mld złotych.

CZYTAJ TEŻ Mandat za schładzanie wnętrza auta – to możliwe!

Wnioski “300 plus” 2020

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podaje, że wsparcie na wyprawkę szkolną dla uczniów “300 plus” będzie kontynuowane również w roku szkolnym 2020/2021.

Wnioski on line o wypłatę “300 plus” można składać już od 1 lipca. Można to zrobić na kilka sposobów:

  1. Korzystając z portalu Emp@tia  Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2. Za pomocą bankowości elektronicznej, korzystając z dedykowanego modułu, który pozwala szybko złożyć taki wniosek. 

  3. Korzystając z portalu PUE ZUS. 

Od 1 sierpnia można ubiegać się o świadczenie również metodą tradycyjną (wnioski papierowe). W tym przypadku również można wybrać kilka sposobów — wnioski można skłądać w następujących placówkach: 

  1. W urzędzie miasta/gminy.

  2. Na poczcie.

  3. W ośrodku pomocy społecznej właściwym dla miejsca zamieszkania rodzica/opiekuna dziecka.

  4. W powiatowych centrach pomocy rodzinie.

Wnioski mogą składać rodzice, opiekunowie prawni, opiekunowie faktyczni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Termin składania wniosków online i papierowych upływa 30 listopada. Decyzja o przyznaniu świadczenia “300 plus” podejmowana jest w ciągu kilku dni. Na pieniądze trzeba jednak poczekać. Jeśli wniosek będzie złożony w lipcu lub sierpniu — środki mogą znaleźć się na koncie jeszcze w wakacje, a najpóźniej do 30 września. Na wypłatę świadczenia w przypadku wniosków złożonych po wakacjach trzeba będzie poczekać maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku.

CZYTAJ TEŻ Dla kogo dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł miesięcznie?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!