Co to jest kapitał zakładowy?

Kapitał zakładowy jest to suma wkładów, włożona do spółki przez wspólników. Kapitał zakładowy może mieć nie tylko formę pieniędzy. Do spółki w ramach kapitału zakładowego można też wnieść np. prawa autorskie albo nieruchomości.

Co to jest kapitał zakładowy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 lipca 2020

Czym jest kapitał zakładowy?

Kapitał zakładowy to rodzaj gwarancji, że firma jest wypłacalna do wysokości kapitału zakładowego. Inaczej mówiąc, pokazuje ona stan majątkowy spółki. W razie problemów finansowych wspólnicy spółki odpowiadają do wysokości wkładów. Jest to więc sensowne zabezpieczenie ich interesów.

Minimalna wysokość kapitału zakładowego

Kwota kapitału zakładowego może być dowolna. Warto jednak pamiętać, że jej minimalna wysokość określona jest w przepisach i zależy od wielkości spółki. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością minimalna wysokość kapitału zakładowego spółki to 5 tys. złotych. Spółka komandytowo-akcyjna wymaga wniesienie kapitału zakładowego w wysokości przynajmniej 50 tys. złotych, a w przypadku spółki akcyjnej, kapitał zakładowy musi być wyższy niż 100 tys. złotych.

Jak pokryć kapitał zakładowy?

Jak już wspomnieliśmy kapitał zakładowy nie zawsze być pokryty w pieniądzu. Warto jednak pamiętać, że pełna kwota kapitału zakładowego musi być pokryta w pełnej wysokości jedynie w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W sytuacji dwóch innych spółek, możliwe jest pokrycie kapitału częściowo. Zwykle do jednej czwartej zadeklarowanej wysokości. Jeśli wykorzystamy taki wariant, to od razu musimy zadeklarować, kiedy pokryjemy go w całości.

Kapitał zakładowy dla spółki akcyjnej

Kapitałem zakładowym spółki akcyjnej są akcje. Ich wartość nominalna jest taka sama. Czym jest akcja? Akcja to ułamek kapitału zakładowego, przypadający każdemu akcjonariuszowi. Akcjonariusz musi pokryć pełny wkład bezpośrednio na rachunek spółki lub za pośrednictwem domu maklerskiego. W przypadku spółki akcyjnej kapitał zakładowy może mieć zarówno formę pieniędzy jak i aportu. Warto pamiętać, że aportem nie może być świadczenie pracy albo usługi, które chcemy świadczyć dla spółki akcyjnej. Nie można takich czynności wliczać do wkładu. W sytuacji, gdy kapitał zakładowy tworzą pieniądze, to trzeba je wpłacić jeszcze zanim spółka zostanie zawiązana przez sąd. Każdy członek zarządu spółki akcyjnej musi podpisać oświadczenie, że wkład taki został wniesiony. Dodatkowo należy też potwierdzić taką wpłatę w banku albo wpłatę na rachunek domu maklerskiego. Sąd może dokonać rejestracji spółki dopiero w momencie, gdy kapitał zakładowy zostanie wniesiony.

Wartości niepieniężne kapitału zakładowego

Kapitał zakładowy w określonych sytuacjach może być wpłacone poprzez wkłady niepieniężne. Szczegóły takiego procesu są opisane w artykule 309 kodeksu spółek handlowych. Przepisy te określają, ze w przypadku spółek innych niż spółka z o.o. nie można wnieść przed rejestracją spółki wkładu niższego niż jedna czwarta zadeklarowanej wartości. Gdy kapitał zakładowy nie jest wnoszony w pieniądzu, to na pokrycie kapitału zakładowego mamy maksymalnie rok od chwili rejestracji spółki. W takiej sytuacji trzeba dołączyć oświadczenie zarządu spółki, w którym stwierdza się, że wkłady są wniesione.

Jak zmienić wysokość kapitału spółki?

Wysokość kapitału zakładowego może być zmieniana. Wymaga to jednak przeprowadzenia skomplikowanej procedury. Mimo to warto pamiętać, że wysokość kapitału zakładowego może być dowolnie podnoszona lub obniżana.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!