Czy na własnej działce mogę postawić dom w dowolnym miejscu?

Jestem właścicielem działki, chciałbym na niej wybudować dom. Czy planując jego usytuowanie mogę to zrobić w każdym miejscu?  

Czy na własnej działce mogę postawić dom w dowolnym miejscu?
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 czerwca 2020

Nawet jeśli jesteś właścicielem działki budowlanej, nie oznacza, że można na niej wybudować dom w każdym miejscu. Podstawowe zasady usytuowania budynku mówią o tym, że w mieszkaniu nie może zabraknąć naturalnego oświetlenia, a także zapewnić dojście i dojazd do publicznej drogi.

O tym jak powinien być na działce usytuowany budynek mieszkalny mówi rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. To w jaki sposób będzie mógł być umieszczony budynek na działce zależy od tego, jaki w okolicy jest rodzaj zabudowy, czy jest to zabudowa jednorodzinna, czy śródmiejska, a także rodzaju budynku. I tak inne przepisy będą dotyczyć budynku wielorodzinnego, inne jednorodzinnego, a jeszcze inne budynku użyteczności publicznej.

Odległość budynku od sąsiedniej działki

W przypadku usytuowania budynku mieszkalnego ważne jest jego odpowiednie ustawienie względem sąsiedniej działki. Jeśli ściana sąsiadująca z działką ma okna lub drzwi to ta odległość musi wynosić minimum 4 metry. Jeśli okien i drzwi nie ma, to odległość ta określona jest na 3 metry. W określonych przypadkach dopuszcza się mniejszą odległość. Wtedy jednak zależne to jest od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Dom jednorodzinny i odległość od sąsiada

Takim nietypowym przypadkiem jest np. budowa domu na wąskiej działce. Jeśli szerokość działki ma mniej niż 16 metrów, to można jedną ze ścian sąsiadującą z granicą działki postawić w odległości nawet 1,5 metra od niej. Pod warunkiem jednak, że ściana taka nie ma okien ani drzwi. Oczywiście budynek może też być postawiony bezpośrednio przy granicy działki, a nawet przylegać do istniejącego budynku jeśli ten już istnieje ale został zaprojektowany i wydano decyzję o pozwoleniu na budowę. Jednak w takiej sytuacji budynek nie może być jednak dłuższy i wyższy niż ten, który już istnieje.

Jeśli chcemy rozbudować dom, który został zbudowany bliżej niż 4 metry od sąsiedniej działki, to trzeba zachować istniejące wymiary, a także nie można dobudować więcej niż jednej kondygnacji. Na nadbudowanej ścianie, która graniczy z sąsiednią działką, nie można zrobić ani okien, ani drzwi.

Dojazd do działki

Przepisy określają też, że dojście do budynku, a także dojazd do niego muszą pozwalać na skorzystanie z drogi publicznej. Szerokość takiego dojazdu nie może być mniejsza niż 5 metrów.  Od dojść i dojazdów prowadzących do działki budowlanej do wejścia do budynku powinno prowadzić utwardzone dojście o szerokości co najmniej 1,5 m, przy czym jedno musi zapewniać osobom niepełnosprawnym dostęp do całego budynku.

To podstawowe zasady. Inne określi architekt, który zaprojektuje nam dom. Zwykle dom sytuuje się na najwyżej położonej części działki. Wszystko po to by zabezpieczyć budynek przez zalewaniem. Jeśli dom będzie wybudowany za nisko względem głównej drogi, to istnieje ryzyko ciągłego zalewania go. Planując ustawienie domu na działce warto zwrócić uwagę na to jak chcemy zagospodarować całe otoczenie. Gdzie będzie znajdować się ogród, gdzie jest ulica. Za idealne działki uważa się te z wjazdem od północy. Wszystko dlatego, że na południowej stronie (za domem) można urządzić ogród, który jest osłonięty od spojrzeń przechodniów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!